MacBook Air 13.3 vs MacBook Pro 13.3 vs MacBook Air 13.6

Viable.E

Centipat
Daha fazla  
MacBook almak istiyorum. Çok pahalı da olmadan fiyat performans almak istiyorum. Sizce hangi modeli seçmem lazım?
Çokça karşılaştırma videosu izledim. M.2'lerde 256 GB modellerinde yavaşlık sorunu var ama işlemcileri daha iyi. M1'ler ise daha düşük işlemci ama daha hızlı SSD ve benchmarklarda genel olarak ikisi aynı gibi oluyor. Sizce hangisini almam daha iyi bir seçenek olur? Yazılım ve grafik geliştirmede kullanacağım.

MacBook Air 13.3 inc M1 8CPU 7GPU 16 GB 256 GB uzay grisi Z1240009k.
MacBook Pro 13.3 inc M1 8CPU 8GPU 16 GB 256 GB uzay grisi Z11b00098.
MacBook Air 13.6 inc M.2 8CPU 8GPU 16 GB 256 GB gece yarısı Z16000102.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ssd sorun olmaz diyorsan 3. Seçenek.
Ssd sorun olur diyorsan 1 veya 2 den birini seçebilirsin.
1 tane gpu farkının ne kadar etkisini olduğunu bilmiyorum. onunla ilgili youtube videolarına bakabilirsin.

M1 Air ve Pro kullandım ve şunu diyebilirim:

- Arasında performans farkı yok denecek kadar az, hatta normal kullanımda yok
- Normal kullanımda Pro daki fanların çalıştığına hiç şahit olmadım.
- Pro modelinde klavyedeki Touchbar gereksiz ve kullanışsız
- ikisinde de sadece 2 adet thunderbolt girişi var ve fark yok. Pro da daha fazla giriş olsaydı keşke.
- Pro vs M1 görüntüde Pro daha güzel( Belki tek iyi yanı)

M2 deki SSD daha yavaş deselerde sadece kağıt üstünde. Normal sata SSD olsa da farkı normal kullanımda hissetmezsin.

Eğer değeri düşmesin, görüntüsü daha güzel olsun ve ekranı daha iyi olsun dersen M2 alabilirsin. Ama cebime para kalsın dersen performans olarak M1 Air de üzmeyecektir.

RAM'i 16 alıyorsanız RAM yetersizliğinden Swap olmaz zaten, bu yüzden M2 Air tercih edin derim. RAM 8GB olsaydı ağır işlerde fark olurdu ama 16 için SSD hızının önemi daha az. Daha iyi kasa-ekran, M2 farkı ve webcam için almaya değer derim. Dendiği gibi M1 Air da üzmez ama en basitinden Magsafe gibi bir güzellik geri dönmüşken neden M2 Air almayasınız :D

RAM'i 16 alıyorsanız RAM yetersizliğinden Swap olmaz zaten, bu yüzden M2 Air tercih edin derim. RAM 8GB olsaydı ağır işlerde fark olurdu ama 16 için SSD hızının önemi daha az. Daha iyi kasa-ekran, M2 farkı ve webcam için almaya değer derim. Dendiği gibi M1 Air da üzmez ama en basitinden Magsafe gibi bir güzellik geri dönmüşken neden M2 Air almayasınız :D
Hocam M2’de 8GB RAM’den Swap yaptığı durumda ne kadarlık bir performans düşüşü yaşanıyor bilginiz var mı?

Hocam M2’de 8GB RAM’den Swap yaptığı durumda ne kadarlık bir performans düşüşü yaşanıyor bilginiz var mı?
Bu videoda 8/256 lık model ile 16/512'lik modeli kıyaslamış. Swap kullanımı söz konusu olduğunda performans gereken işlerde ciddi bir fark olduğunu görebilirsiniz. 8/256 ve 16/256 kıyaslaması da vardır elbette ama şu anlık bulamadım, yine de 8GB model 1-2GB Swap kullanırken 16'lıkta 0 Swap kullanımı, bayağı zorladıklarında da 8GB'lıkta 7GB Swap kullanırken 16'lıkta 2-3GB Swap kullanımı görülüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Günlük işlerse sorun yaşamazsınız ama yüksek RAM kullanı gerektiren işlerde 8/256'lık M2 bilgisayarlar biraz üzüyor denebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı