Macbook Pro 13.3 İnç M2 vs Macbook Pro 13.3 İnç M1 vs Macbook Air M2

Hayalli

Hectopat
Merhaba Arkadaşlar,

Ekim ayında bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisansa başlayacağım. Elimde windowslu laptop da olacak yani hem windows hem de macbook olacağı için windows gereken yerde windows, macbook gereken yerde macbook kullanacağım. Mobil uygulama geliştirmeyi düşündüğüm için ve şu anda iphone ve apple watch kullandığım için macbook almaya karar verdim. Macbookların taşınabilirlik ve pil süreleri de beni cezbeden diğer sebeplerden bir kaç tanesi. Cihazların hepsi 16gb ram ve 512gb ssdli kombinasyonlar olacak.

1. Seçenek: Macbook Pro 13.3 İnç M2. Bilgisayarın işlemcisinin güncel M2 olması ve appledan eğitim indirimi ile AirPods 3.nesili uygun fiyata alabilmemden dolayı bu modele baya sıcak bakmaktayım. Apple’da vade farksız 3 taksit yapılması da güzel. Toplam da 34.549,00 TL’ye geliyor.

2. Seçenek : Macbook Pro 13.3 İnç M1: PT’de bilgisayar 6 ay vadeli olarak 30.383 TL oluyor fakat yanında AirPods 3.Nesil alınamadığı için sadece bu fiyata macbook almış oluyorum. AirPods fiyatını da dahil edersem 33.883 TL oluyor yani M2 Macbook Pro ile 666 tl bir fark oluyor. Bu fark için M1 almaya gerek var mı? M2 2 sene daha genç bir işlemci sonuçta.

3.Seçenek : Macbook Air M2. Ekran (13.6 inç olması) ve kasanın yeni nesil macbook pro ailesi gibi olması, magsafe girişi sayesinde daha iyi şarj konforu sunması ve 1 usb daha kullanılabilir olması güzel fakat sonuçta Air fansız bir cihaz. Kullanım süresi, yapılacak işlerin ağırlığına göre ısınma ihtimali olduğundan pek sıcak bakmıyorum. Konuştuğum yazılımcı arkadaşlarım Air’a pek sıcak bakmamaları da benim Air için heveslenmeme sebeplerimden birisi. 16gb Ram ve 512 gb ssd kombinasyonu ile 33.899tl’lik AirPod 3. Nesilsiz fiyatı ile M2 Macbook Pro’dan daha pahalı bir hale geliyor.

Ne yazık ki kur fiyatlarından ötürü Macbooklar çok pahalı o yüzden de alırken insan çekiniyor, doğru karar vermek istiyor. M1 Pro işlemcili giriş seviyesi kombinasyonlu 14 inç Macbook Pro’da düşündüm fakat bütçe olarak PT’de vade farkı ile 37.330 TL’ye geldiği için ve tasarımcı olmadığım için bu model için yaklaşık olarak 3000 TL daha veremem.

Siz olsanız yukarıda bahsettiğim bu üç MacBook modelinden hangisini ve neden seçerdiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
M1 Pro 14” cihazlar gerçekten hızlı ama ağırlığıyla beni hayal kırıklığına uğratıyor. Şu an kullanıyorum ve memnunum. Yazılımcıyım ve sistemi yoramıyorum bile sanal makineler vb. açık olsada. Güneş altında çalışmadığım sürece fan açtığını duymadım. Bu sebeple Air modellerinde ısınma sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Almışken yeni nesil kasa almanızı tavsiye ederim.

Parallels lisansı alıp Windows 11 kurdum ve sıkıntısız kullanıyorum. Klasör paylaşımı ve Windows uygulamaların mac uygulaması gibi entegre çalışması(taskbar vb direkt alttan geçebiliyorsunuz) baya rahat kullandırtıyor.

Harici olarak oyunlar için de masaüstü sistemim var.

Eşimde Pro M1 13” var, o öğretmen onda da fan açtığını hiç duymadım. Keşke Air alsaydık diyorum ona da.

Bence M2 Air modeli alabilirsiniz. Sadece kesinlikle siyah modelini almayın. Çizikleri çok belli ediyormuş.

M1 Pro 14” cihazlar gerçekten hızlı ama ağırlığıyla beni hayal kırıklığına uğratıyor. Şu an kullanıyorum ve memnunum. Yazılımcıyım ve sistemi yoramıyorum bile sanal makineler vb. açık olsada. Güneş altında çalışmadığım sürece fan açtığını duymadım. Bu sebeple Air modellerinde ısınma sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Almışken yeni nesil kasa almanızı tavsiye ederim.

Parallels lisansı alıp Windows 11 kurdum ve sıkıntısız kullanıyorum. Klasör paylaşımı ve Windows uygulamaların mac uygulaması gibi entegre çalışması(taskbar vb direkt alttan geçebiliyorsunuz) baya rahat kullandırtıyor.

Harici olarak oyunlar için de masaüstü sistemim var.

Eşimde Pro M1 13” var, o öğretmen onda da fan açtığını hiç duymadım. Keşke Air alsaydık diyorum ona da.

Bence M2 Air modeli alabilirsiniz. Sadece kesinlikle siyah modelini almayın. Çizikleri çok belli ediyormuş.

M1 Pro'yu dediğiniz gibi ağırlığından ve mobilitesinin biraz daha zor olmasından dolayı pek düşünmüyorum, bir de fiyatı için.
M2 Air modelinde de en beğendiğim renk siyah modeliydi ama onda ciddi şikayetler var. The Verge'deki bir makalede Macbook Air M2 ve Pro M2 modelini karşılaştırmış ve yazılımcılar için eğer web tasarımı gibi alanlarda kodlayanlar için Air'in uygun olduğunu ama derleyiciler ile çok uğraşılacaksa Pro'nun daha iyi olduğunu belirtmiş. Ben de web tasarımı gibi alanlardan çok derleyiciler ile haşır neşir olacağım için Pro daha ağır basıyor ben de. Siz de yazılımcıymışsınız, sizde Macbook Pro M1 Pro modeli olmasa kendinize Air M2 mi alırdınız yoksa Pro M2 veya M1 mi?

M2 ile tecrübem olmadığı için net birşey diyemiyorum aslında. Isınma testlerine iyi baksanız iyi olur. Zamanında M1 Air ve Pro M1 karşılaştırmalarına baktığımda pek fark yoktu. Bende biraz araştırırdım ama eski kasa bir cihaz da almazdım. M2 Air gerçekten hafif bir cihaz.

Derleme işlemi dakikalarca sürmediği için ısınmaya ve dolayısıyla performansa çok etki etmeyecektir diye düşünüyorum.

Eğer uzun süreli render alacak olsam kesin fanlı modeli alırdım. Ama normal bir Java veya Node JS projesi derleyeceksem M2 Air in sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Bu işlemciler yüksek sıcaklıkta çalışsa da kısa sürede çok performans kaybı olmuyor.

Bu arada fanlı model alsanız bile 100 dereceye ulaşmadan fan devreye girmiyor. O sebeple M2 alırdım.

Son düzenleme:
m2 air kullanıyorum. normal kullanımda cihaz ısınmıyor ama render almak istediğin zaman 80 90 dereceyi kolaylıkla buluyor.
Bu cihaz gördüğüm kadarı ile işlemleri hızlıca yapmak için hemen enerjiyi arttrıp ısınıp işleri kısa sürede hallediyor. Sonra da kolaylıkla eski sıcaklığına geri dönüyor.
Uzun süre yük altında bırakmayacaksanız m2 air harika bir cihaz. Bir de m1 pro incelemelerinden de gördüğümüz gibi o cihazlarda bunlar gibi ısınıyor ama onlardaki fark 100 deereceyi geçince fan açıp aynı performansı koruyor m2 air ise fan olmadığı için 100 dereceden sonra performansı kısıyor. Buradan da 100 derece sıcaklığın m1 pro m2 m1 gibi işlemciler için normal olduğu anlaşılabilir.

m2 air kullanıyorum. normal kullanımda cihaz ısınmıyor ama render almak istediğin zaman 80 90 dereceyi kolaylıkla buluyor.
Bu cihaz gördüğüm kadarı ile işlemleri hızlıca yapmak için hemen enerjiyi arttrıp ısınıp işleri kısa sürede hallediyor. Sonra da kolaylıkla eski sıcaklığına geri dönüyor.
Uzun süre yük altında bırakmayacaksanız m2 air harika bir cihaz. Bir de m1 pro incelemelerinden de gördüğümüz gibi o cihazlarda bunlar gibi ısınıyor ama onlardaki fark 100 deereceyi geçince fan açıp aynı performansı koruyor m2 air ise fan olmadığı için 100 dereceden sonra performansı kısıyor. Buradan da 100 derece sıcaklığın m1 pro m2 m1 gibi işlemciler için normal olduğu anlaşılabilir.
Hocam memnun musun M2 Air modelinden? M1 Macbook Pro ile M2 Air arasında gidip geliyorum bende.

Hocam memnun musun M2 Air modelinden? M1 Macbook Pro ile M2 Air arasında gidip geliyorum bende.
Ben memnunum hocam. 16gb ram 512 ssd olanını kullanıyorum. Ekran boyutu çok iyi. Photoshop uygulamalarında hızlı takılma filan olmuyor. Şarjı çok iyi dayanıyor. Düşük güç modunda verimlilik çekirdekleri sayesinde çok az enerji harcıyor. M1 macbook pro dan daha iyi bir cihaz m2 air.
M2 air in şu an rakibi olarak m1 pro olarak gösteriliyor. M1 pro zaten profesyoneller için.
20 30 dk lık videolar ile uzun süre Edit yapmayacaksan geri kalan her şey için m2 air işini çok rahat görür

Ben memnunum hocam. 16gb ram 512 ssd olanını kullanıyorum. Ekran boyutu çok iyi. Photoshop uygulamalarında hızlı takılma filan olmuyor. Şarjı çok iyi dayanıyor. Düşük güç modunda verimlilik çekirdekleri sayesinde çok az enerji harcıyor. M1 macbook pro dan daha iyi bir cihaz m2 air.
M2 air in şu an rakibi olarak m1 pro olarak gösteriliyor. M1 pro zaten profesyoneller için.
20 30 dk lık videolar ile uzun süre Edit yapmayacaksan geri kalan her şey için m2 air işini çok rahat görür
Video edit işiyle uğraşmıyorum hocam bana sadece XCode ve Android Studio Emulator lazım, teşekkür ederim yorumunuz için faydalı oldu.

M2 ile tecrübem olmadığı için net birşey diyemiyorum aslında. Isınma testlerine iyi baksanız iyi olur. Zamanında M1 Air ve Pro M1 karşılaştırmalarına baktığımda pek fark yoktu. Bende biraz araştırırdım ama eski kasa bir cihaz da almazdım. M2 Air gerçekten hafif bir cihaz.

Derleme işlemi dakikalarca sürmediği için ısınmaya ve dolayısıyla performansa çok etki etmeyecektir diye düşünüyorum.

Eğer uzun süreli render alacak olsam kesin fanlı modeli alırdım. Ama normal bir Java veya Node JS projesi derleyeceksem M2 Air in sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Bu işlemciler yüksek sıcaklıkta çalışsa da kısa sürede çok performans kaybı olmuyor.

Bu arada fanlı model alsanız bile 100 dereceye ulaşmadan fan devreye girmiyor. O sebeple M2 alırdım.
Hocam yoğunluktan ötürü foruma bakamadım. Apple Store'a gidip macbook air M2 ile macbook pro M2'yi inceledim ve 16gb 512gb konfigrasyonu ile air M2 300tl daha pahalıya geliyordu ve air M2'nin ekranı ve klavyesi için macbook pro'dan vazgeçemeye gerek olmadığını düşündüğüm için Macbook Pro M2 siparişini verdim Apple websitesinden. Ne yazık ki 16 gb 512 gb versiyonu özel konfigürasyon olduğu sadece online olarak sipariş veriliyormuş.

Hocam yoğunluktan ötürü foruma bakamadım. Apple Store'a gidip macbook air M2 ile macbook pro M2'yi inceledim ve 16gb 512gb konfigrasyonu ile air M2 300tl daha pahalıya geliyordu ve air M2'nin ekranı ve klavyesi için macbook pro'dan vazgeçemeye gerek olmadığını düşündüğüm için Macbook Pro M2 siparişini verdim Apple websitesinden. Ne yazık ki 16 gb 512 gb versiyonu özel konfigürasyon olduğu sadece online olarak sipariş veriliyormuş.
Hayırlı olsun hocam.m2 proda güzel cihaz. Pt.com.tr ve Apple eğitim indirimi ile daha ucuza alabilirsin bilgin olsun

Yeni konular

Geri
Yukarı