MacBook Air 2015 SSD yuvası için tornavida

BamTeli

Megapat
Makaleler
1
Yer
İstanbul Başakşehir
Daha fazla  
Merhaba, başlıkta da yazdığım gibi benim elimde MacBook Air 2015 başı bir cihaz var ve SSD yuvasındaki vidayı açamıyorum. Hangi tornavidayı almalıyım? Lütfen ürün adı ya da bağlantısı verin arkadaşlar; çünkü T5 beşli tornavida seti aldım ama hiçbiri açmadı. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Alt kapak 1.2mm P5, SSD'yi tutan tek vida ise T5. Daha önce açılıp değiştirilmediyse veya başkası tarafından yanlış tornavida ile zorlanıp ucu bozulmadıysa T5'in açması gerekiyor.
Daha önceden açılıp zorlandığını sanmıyorum hocam. Elimde beş adet tornavida vardı, hatta satıcı sayfasında MacBook içindir diye yazmıştı; ama paketteki beş boy T5 tornavidaların hiçbiri açmadı. Bir iki tanesi az biraz tutar gibi; ancak küçük kalıyormuş gibime geldi. Fazla boşluk var bence. Bilirsiniz, tornavidayı bir vidaya yerleştirdiğinizde kavraması gerekir. O his yoktu. Ben de fazla zorlamadım. Kaç milimetre olduklarını merak ediyorum. ürün önerebilecek arkadaş olursa çok güzel olur.

1601640434460.png

Vida bu. T5.

Aynı vida AirPort kartını tutturmada da kullanılıyor. Elinizdeki tornavida o vidayı gevşetebiliyor mu?

Eki Görüntüle 688175

Vida bu. T5.

Aynı vida AirPort kartını tutturmada da kullanılıyor. Elinizdeki tornavida o vidayı gevşetebiliyor mu?
Deneyip sonucu yazacağım hocam.
Evet, denedim ve deneyimlerimi yazmaya geldim. :) Öncelikle gerçekten elimdeki tornavida seti sorunluymuş. Onları iade ettim ve yenisini aldım. Bu satıcıdaki tornavida paketinde yalnızca iki adet tornavida vardı, ama düzgün ve iş görecek cinsten. Tornavida setinin linkini atmak isterdim ama ben son ürünü almıştım maalesef. Kullandığım SSD şu:
Kullandığım dönüştürücü de şu:
Kullandığım Tornavidaların linkini maalesef veremiyorum; ama söylenildiği gibi alt kapak için P5 1.2mm, SSD yuvası için de t5 tornavida kullandım. T5 linki veremem; ama P5 için aşağıdaki linktekini alabilirsiniz.
Bu ürünü denedim, oldu. Sonradan ikili seti bulunca geri yolladım ve aynı satıcıdan başka bir ürün aldım.
Gelelim kurulum deneyimlerime:
Arka kapaktaki vida boyları farklı olduğundan yerlerini karıştırmayın. Söktüğünüz vidaları mutlaka sıralı bir şekilde tutun. Bütün vidaları söktükten sonra, menteşe tarafındaki boşluktan kapağı yukarıya doğru kaldırmanız yeterli. Kolayca ayrılacaktır. Bataryanın kablosunu çektikten sonra SSD'nin vidasını t5 tornavidayla sökebilirsiniz. Benim elimdeki MacBookun vidası kolay sayılabilecek şekilde açıldı. SSD'yi çok az yukarı kaldırarak çekip çıkartın. Sonrasında ister dönüştürücüyü yeni SSD'nin üzerine takarak SSD'yi SSD yuvasına yerleştirin, ister dönüştürücüyü SSD yuvasına taktıktan sonra SSD'yi dönüştürücü üzerine takın. Karar sizin. SSD'yi taktıktan sonra SSD vidasını sıkabilir ve pilin kablosunu tekrar takabilirsiniz. Şimdi arka kapağı kapatın ve isterseniz ilk aşamada arka kapağı vidalamayın. Olur ya bir sorun çıkarsa tekrar açmak zorunda kalmazsınız.
Başarısız yükleme denemesi 1:
Bu aşamada işletim sistemini yeniden yüklemem gerekiyordu. TransMac isimli Uygulamayı önermişlerdi. Öncelikle Catalina'nın dmg dosyasını internetten indirdim ve USB belleğe bu programla yazdırdım. Hazırladığım USB belleği MacBook'a taktım ve Option (Alt) tuşunu basılı tutarak önyükleme aygıtı seçebileceğim ekrana ulaştım. Bu ekranda USB belleği ne yaptıysam göremedim. Bu ekranda görünebilmesi için USB belleğin öncelikle GPT'ye dönüştürülmesi gerektiğini yazmışlardı; ama onu deneyemedim. Not: Eğer siz bu yöntemi kullanır da dmg dosyası indirmeye karar verirseniz, Hackintosh için hazırlanan dmg dosyalarını kullanmayın. Bu yöntem işe yaramayınca internet üzerinden Recovery yöntemini deneyeyim dedim. Not: Bu yöntemi denemeden önce modemimin DNS ayarlarını 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak değiştirdim. Ne kadar gereklidir bilemem ama internette biri öyle bir şey yazmıştı.
Başarısız yükleme denemesi 2: Option (Alt) tuşunu basılı tutarak makineyi tekrar açtım ve aşağı ok yaparak kendi Wi-Fi ağıma bağlandım. Not: Eğer yanlış anlamadıysam burada klavyeniz ingilizce q oluyor. Şifrenizi yazarken bunu dikkate almanız gerekebilir. Şifremi yazıp internete bağlandıktan sonra dünya simgesi üzerinde bir şeyler doluyordu sanırım; ama hata ekranıyla son buldu.
Başarılı kurulum:
Sabah MacBook'u kapatıp tekrar açtım; ama bu sefer Sağ CMD+sağ Shift+Sol option+R tuşlarına beraber bastım. CMD+option+R tuşarına basmış da olabilirim; ama burada özellikle sağ sol diye belirtmemin sebebi internette biri sağ taraftaki CMD tuşuyla bastığında kurtarma ekranı geldi demişti diye hatırlıyorum. Bu yüzden belirtiyorum. Yine dünya simgesiyle bir süre baş başa kaldıktan sonra nihayet izlencelerin bulunduğu ekrana ulaştım. Buradan disk izlencesini seçtim ve sürdür dedim. Listeden SSD'yi seçerek sil dedim. Not: Eğer SSD depolama aygıtları listesinde görünmüyorsa yukarıdaki menü seçilerek tüm aygıtları göster denildiğinde SSD'nin görünür hale getirilebileceği yazılmıştı bir yerde. Aklınızda bulunsun. SSd silindikten sonra bitti butonuna bastım ve disk izlencesine geri döndüm. Disk izlencesini kapat butonuna basarak kapattım. Ana ekrana dönünce benim elimde bir yedek olmadığından MacOS'i yükle seçeneğini seçili hale getirdim ve sürdür dedim. Lisans anlaşmalarını kabul ettikten sonra biraz önce sildiğim diskimi seçtim ve sürdür dedim. MacBook'u şarja takmamı öneren bir uyarı ekranı ve yükle butonu vardı. Bu aşamada MacBook'unuzu şarja takarak yükle butonuna basabilir ve yüklemenin bitmesini bekleyebilirsiniz. Şu anda yükleme devam ediyor. Kusura bakmayın biraz uzun bir cevap oldu; ama internette derli toplu bir şey göremiyorum. Tabii internet Recovery kullandığımdan resmi bir yükleme olacak. Bakalım SSD değişimi sonrasında yaşanabileceği söylenen sorunları yaşayacak mıyım?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı