MacBook Air 2015 SSD yüksetmesi

Minsnicterb

Kilopat
MacBook Air 2015 laptobuma SSD yükseltmesi yapacağım. Bilgisayarımda en yüksek Okuma / Yazma hızları nedir?

Ayrıca;
Bildiğim kadarı ile M.2. portu kullanmakta. Ve sırada M.2 SSD'ler olmuyormuş. Dönüştürücü önerir misiniz?
MacBook SSD hızlarını test edebileceğim program önerir misiniz?
MacBook'larda BIOS güncellemesi nasıl yapılıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
2017 Modelini kullanıyorum. PCI-e X4 ile bağlı Samsung 970 EVO 1400 MB/s okuma/yazma veriyor.
1. M.2 değil ona benzer bir soket olan 12+16 Pin SSD'ler takılabiliyor. İnternette M.2'yi 12+16'ya çeviriciler mevcut. Ürün yorumlarına göre karar verebilirsiniz kalitesine.
2. BlackMagic Disk Speed uygulamasını önerebilirim.
3. Firmware güncellemesi diye aratırsanız kolaylıkla bulabilirisiniz. (macOS güncellemesi ile karıştırmayın.)

Merhaba, benim sorunum da aynı olduğundan tekrar konu açmayayım dedim. Elimde macbook air (13 inç 2015 başı) bir MacBook var. Bu makinenin içerisindeki SSD'yi değiştirmek istiyorum; ancak kafama takılan bazı şeyler var.
1. sorum: Alışveriş sayfalarına baktığımda bu m2 SSD'lerde envai çeşit boyut var. 3 mm, 2.38 mm gibi. Bu değerlerin bir önemi var mı? Samsung 970 EVO Plus SSD almayı planlıyorum. Bir sıkıntı yaşar mıyım?
2. sorum: Normald NVME SSD'leri doğrudan MacBook'a takamadığımız için 12+16 pin dönüştürücü kullanacağım. Sizce bu performans sorununa yol açar mı?
3. Sorum: MacBook'u açabilmek için P5 ve T5 tornavida seti alacağım. Bunun dışında bir şeye ihtiyacım olur mu?
4. sorum: Bu MacBook'un içinden çıkan SSD'yi küçük bir aparatla taşınabilir disk şeklinde kullanabilir miyim?
Sorularım şimdilik bu kadar :) Eğer SSD ve dönüştürücü öneriniz varsa bekliyorum arkadaşlar. MacBook benim olmadığından sorun çıksın istemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı günler...

Son düzenleme:
Ayrı konu açsanız daha iyi olurdu.

1. Bazı 12 + 16 adaptörler 2242, 2260, 2280 boyundaki SSD'leri destekliyor. (Kart gibi uzun olanlar.) bazıları da sadece ucuna takılıyor. Eğer sadece ucuna takılan tipte alacaksanız SSD'nin 2280 olması dikkat edin.

2. Adaptör bazlı bir hız sorunu yaşamazsınız ancak MacBook'un PCI-e NVMe birimi PCI-e 3.0 x2. Bu da maksimum yaklaşık 1500 MB/s yazma/okuma hızları demek. 2-3 GB/s yazan SSD'ler x4 bant genişliğine ihtiyaçları var. Bu durumun adaptörler ilgisi yok. Tamamen Apple'ın tasarmı. Kendi SSD'si de 1500 MB/s'yi geçemez. Böyle bir kısıtlama olduğunu bilerek SSD seçimi yapın. 3 GB/s okuyan SSD de alsanız 2 GB/s de 1.5 GB/s okuyacak.

3. Alt kapağı açmak için P5, SSD'yi tutan tek vidayı sökmek için de T5 yeterli. Başka ek bir tornavidaya ihtiyacınız yok.

4. O tip aparatlar var ancak bulmak ve almak için uğraşmanız gerekiyor.
Örnek.

O adaptörü almak yerine aynı paraya USB Type-C destekli 256 GB SATA E-SSD alınabilir.

Son düzenleme:
Ayrı konu açsanız daha iyi olurdu.

1. Bazı 12 + 16 adaptörler 2242, 2260, 2280 boyundaki SSD'leri destekliyor. (Kart gibi uzun olanlar.) bazıları da sadece ucuna takılıyor. Eğer sadece ucuna takılan tipte alacaksanız SSD'nin 2280 olması dikkat edin.

2. Adaptör bazlı bir hız sorunu yaşamazsınız ancak MacBook'un PCI-e NVMe birimi PCI-e 3.0 x2. Bu da maksimum yaklaşık 1500 MB/s yazma/okuma hızları demek. 2-3 GB/s yazan SSD'ler x4 bant genişliğine ihtiyaçları var. Bu durumun adaptörler ilgisi yok. Tamamen Apple'ın tasarmı. Kendi SSD'si de 1500 MB/s'yi geçemez. Böyle bir kısıtlama olduğunu bilerek SSD seçimi yapın. 3 GB/s okuyan SSD de alsanız 2 GB/s de 1.5 GB/s okuyacak.

3. Alt kapağı açmak için P5, SSD'yi tutan tek vidayı sökmek için de T5 yeterli. Başka ek bir tornavidaya ihtiyacınız yok.

4. O tip aparatlar var ancak bulmak ve almak için uğraşmanız gerekiyor.
Örnek.

O adaptörü almak yerine aynı paraya USB Type-C destekli 256 GB SATA E-SSD alınabilir.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bu doğrultuda seçimlerimi gözden geçireceğim. Sağlıklı günler dilerim.

Geri
Yukarı