Macbook Air 2017 SSD Yükseltme Rehberi: Samsung 980 PRO Montajı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Macbook-Air-SSD-Upgrade-1920x1080.jpg

Macbook Air 2017 SSD yükseltme rehebrimizde Samsung’ın yeni 980 PRO NVMe SSD’sini MQD32TU/A kodlu Macbook’a monte ediyoruz. Emin’in ofis bilgisayarı olarak kullandığı eski MacBook Air bilgisayarının sadece 128 GB depolama alanı vardı ve bu alan hem Emin’in kişisel işleri hem de Technopat videoları için yetersiz kalıyordu. Biz de cihazın içindeki eski nesil ve düşük kapasiteli […]

Devamı: Macbook Air 2017 SSD Yükseltme Rehberi: Samsung 980 PRO Montajı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Hâlâ yarım yamalak bir rehber yapıyorsunuz. Önceki SSD değişim rehberinizde de söylemiştim. Yarın bir gün Emin Bey bu bilgisayar niye daha fazla ısınıyor, niye pili çabuk bitiyor derse şaşırmayın. Keşke SSD değişim işleminin, SSD'yi anakarta takmaktan ibaret olmadığını bir araştırsaydınız. MacRumors'u filan okudunuz mu acaba?

Ben de kendi rehberimi yapmıştım kasım ayında. İsterseniz bir göz gezdirin. Neden bahsettiğimi daha iyi anlarsınız.

MacBook Air/Pro SSD Değiştirme Rehberi

Her gün bir yaşıma daha giriyorum... 2017 MacBook Air var bende de, SSD ve RAM'lerin gömülü olduğunu sanıyordum.
Tam da aşağıdaki ürünü alma arifesindeydim fakat videoyu izleyince vazgeçtim sonra üstteki arkadaşın yorumunu görünce tekrar alsam mı diye düşündüm...

Ekran Resmi 2021-01-11 19.08.22.png

Sizce ne yapmalı, tavsiye verir misiniz? Açıkçası hız fakrına değmeyecekse ve sorun çıkaracaksa; bilgisayarın içini açmakla, tekrardan işletim sistemi ve programları kurmayla uğraşmak istemiyorum...

Her gün bir yaşıma daha giriyorum... 2017 MacBook Air var bende de, SSD ve RAM'lerin gömülü olduğunu sanıyordum.
Tam da aşağıdaki ürünü alma arifesindeydim fakat videoyu izleyince vazgeçtim sonra üstteki arkadaşın yorumunu görünce tekrar alsam mı diye düşündüm...

Eki Görüntüle 830281

Sizce ne yapmalı, tavsiye verir misiniz? Açıkçası hız fakrına değmeyecekse ve sorun çıkaracaksa; bilgisayarın içini açmakla, tekrardan işletim sistemi ve programları kurmayla uğraşmak istemiyorum...
Bilgisayarın daha fazla ısınması, pilin daha az gitmesi sizin için sorun değilse SSD'yi değiştirebilirsiniz.

Benim pilde kullanım sürem 1-2 saat dolaylarında kısaldı. Size tavsiyem Amazon üzerinden Sabrent Rocket SSD'yi almanız. Samsung SSD'ler çok fazla güç tüketiyor. MacBook'ların felsefesine ters yani anlayacağınız. Ben Samsung aldım, keşke Sabrent alsaydım. Piyasada böyle rehber çok, her şey mükemmelmiş gibi gösteriyolar. Benim rehberi okuyun, sonrasında İngilizce'niz yeterli düzeyde ise aşağıdaki konuyu okumanızı tavsiye ederim.

Tahminimce Sabrent Rocket alırsanız, ısınma ve pil süresinde çok fazla bir değişim olmayacaktır. Zira güç tüketimi çok iyi.

980 PRO her ne kadar Phison E16 kullanan rakiplerine göre daha hızlı ve daha canlı (IOPS) bir SSD olsa da ömrü onlara göre kısa. Yine de sistem diski olarak tercih edilmesinde bir sakınca görmüyorum.

Bilgisayarın daha fazla ısınması, pilin daha az gitmesi sizin için sorun değilse SSD'yi değiştirebilirsiniz.

Benim pilde kullanım sürem 1-2 saat dolaylarında kısaldı. Size tavsiyem Amazon üzerinden Sabrent Rocket SSD'yi almanız. Samsung SSD'ler çok fazla güç tüketiyor. MacBook'ların felsefesine ters yani anlayacağınız. Ben Samsung aldım, keşke Sabrent alsaydım. Piyasada böyle rehber çok, her şey mükemmelmiş gibi gösteriyolar. Benim rehberi okuyun, sonrasında İngilizce'niz yeterli düzeyde ise aşağıdaki konuyu okumanızı tavsiye ederim.

Tahminimce Sabrent Rocket alırsanız, ısınma ve pil süresinde çok fazla bir değişim olmayacaktır. Zira güç tüketimi çok iyi.
Cevabın için teşekkürler, ben seni anlıyorum verimli yollar mevcut diyorsun ama uğraşmaya değer mi, sormak istediğim bu aslında.
Üstteki hafıza kartını alıp geçsem çok bir fark olur mu? Çünkü bilgisayarda zaten SSD var.
Bi kaç program ve media dosyalarını SD kartta barındırsam sorun olmaz herhalde?

Cevabın için teşekkürler, ben seni anlıyorum verimli yollar mevcut diyorsun ama uğraşmaya değer mi, sormak istediğim bu aslında.
Üstteki hafıza kartını alıp geçsem çok bir fark olur mu? Çünkü bilgisayarda zaten SSD var.
Bi kaç program ve media dosyalarını SD kartta barındırsam sorun olmaz herhalde?
Bence uğraşmaya değer. SD kart ile bilgisayarı verimli kullanabileceğini düşünmüyorum. Çünkü toplamda 32 GB'lık videoları SD Kart'a atarken bile saatlerce beklemek zorunda kalıyorsunuz. Tavsiyem SSD'yi değiştirmeniz yönünde olacaktır.

Tekrardan belirteyim, SD Kart'lar çok yavaş çalışıyor. İçerisine video kopyalamak bile uzun sürerken, program kurmayı filan bence düşünmeyin.

Depolama için SD kart olabilir ama program vs kurmak için tavsiye etmem ben de. Ayrıca gerekli parçalar elinizde olduktan sonra bu modelde SSD değişimi birçok bilgisayardan daha bile kolay.

Bence uğraşmaya değer. SD kart ile bilgisayarı verimli kullanabileceğini düşünmüyorum. Çünkü toplamda 32 GB'lık videoları SD Kart'a atarken bile saatlerce beklemek zorunda kalıyorsunuz. Tavsiyem SSD'yi değiştirmeniz yönünde olacaktır.

Tekrardan belirteyim, SD Kart'lar çok yavaş çalışıyor. İçerisine video kopyalamak bile uzun sürerken, program kurmayı filan bence düşünmeyin.
Merhaba,

Aşağıdaki ürünler olur mu, ne dersin?

Patriot P300: Patriot Patrıot P300p1tbm28 1tb P300 M.2 2280 Pcıe Gen3 X 4 2100mbs/1650mbs Flash Ssd | Trendyol

Transcend 110S: Transcend 110S 512 GB M.2 1800 MB/s

Son düzenleme:

Geri
Yukarı