MacBook Air 8/256 vs iPad 9 MacBook Air 16/512

Ders amaçlı da kullanacağımdan pdf'in üzerine kalem ile not alma olayı lazım ama eğer MacBook Air 8/256 GB yetmez diyorsanız MacBook Air'in 16/512 GB'lık modelini göz önünde bulunduracağım.

Yetmez demiyorum ama ileriye dönük olmak amaçlı 512 GB öneririm. Zamanında 64 GB çok fazla geliyordu artık 128 GB bile yetmemeye başladı benim için.

Yetmez demiyorum ama ileriye dönük olmak amaçlı 512 GB öneririm. Zamanında 64 GB çok fazla geliyordu artık 128 GB bile yetmemeye başladı benim için.
Depolama, harici bir SSD ile de çözülebilir sanırım fakat ram konusunda geri dönüş yok. 8 GB RAM yeterli olur mu? Bazı yerlerde 5-6 yıl sonra 8 GB ram gündelik kullanımda yetersiz kalır deniliyordu doğruluk payı var mı acaba?
Yeterli olur, hem RAM hem depolama. Kendimden örnek vereceğim, video edit işleriyle uğraşmam gerektiğinde bilgisayar epey doluyor. 2-3 oyunla birlikte 400 GB alan kullanımda şu an. Ama sadece ders ve gündelik iş için kullanacaksanız yeterli olur. En kötü harici SSD alarak gerektiği zaman takarsınız. RAM konusunda da gene dediğim şartlar geçerli. Ağır uygulama veya multitask gerektiren işler yapmayacaksanız 16 GB RAM çok da gerekli değil. Onun yerine alacağınız bir iPad çok daha işinize yarar. İmkan varsa ne olur ne olmaz 8 yerine 16 GB RAM tercih edebilirsiniz. Ayrıca gene uzun ömürlülük bakımından iPad Air 4 + Apple Pencil 2. nesil düşünülebilir. Tabi bunlar sizin bütçenize bağlı. Bütçe artma durumu olursa böyle bir yol izleyebilirsiniz. Ama artmıyorsa da zorlamaya gerek yok, bu haliyle de uzun süre işinizi görecek bir ekosistem yaratabilirsiniz.

Değinmeyi unuttum, @MertHatipOglu'nun da dediği gibi iPad Air 5 veya Pro, yanına klavye opsiyonunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Bilgisayarda yapıp da tablette yapamayacağınız bir şey olmadığından emin olun ama. Bu kadar para bayıp pişman olmak istemezsiniz.
Sırf tablet konusunda pek emin değilim, o masaüstü rahatlığı olmaz diye düşünüyorum.

Depolama, harici bir SSD ile de çözülebilir sanırım fakat RAM konusunda geri dönüş yok. 8 GB RAM yeterli olur mu? Bazı yerlerde 5-6 yıl sonra 8 GB RAM gündelik kullanımda yetersiz kalır deniliyordu doğruluk payı var mı acaba?

Sırf tablet konusunda pek emin değilim, o masaüstü rahatlığı olmaz diye düşünüyorum.

Kullanım alışkanlığınızı belki etkiler. Fakat avantajınıza olacağını düşünüyorum. Bir klavyeli Touchpad'li kılıf alırsınız ve MacBook'ta yaptığınız her şeyi yaparsınız.

Kullanım alışkanlığınızı belki etkiler. Fakat avantajınıza olacağını düşünüyorum. Bir klavyeli Touchpad'li kılıf alırsınız ve MacBook'ta yaptığınız her şeyi yaparsınız.
iPadOS'in MacOS kadar işlevli olacağını bilmiyordum. O yüzden sadece iPad Pro'da alabilirim, ama yine de tüm seçenekleri gözden geçirmek istiyorum.

IPadOS'in macOS kadar işlevli olacağını bilmiyordum. O yüzden sadece iPad Pro'da alabilirim, ama yine de tüm seçenekleri gözden geçirmek istiyorum.

iPadOS hala tam olarak o kıvamda değil diye düşünüyorum. İnanılmaz yüksek potansiyeli var ancak hala o potansiyelin tamamı ortaya çıkartılabilmiş değil. Doğru düşünüyorsunuz MacOS'un işlevselliği tabii ki daha yüksek. Sadece bir iPad bence gerçekten çok mantıksız. Bana göre sebebi:
Günlük işler diyorsunuz ve iPad Pro diyorsunuz yani detaylandırmama gerek var mı :D
İleride belki yeni alanlar denemek isteyeceksiniz örneğin tasarım, video kurgu, yazılım veya bilmiyorum illaki IPadOS'te tam hakkıyla yapamayacağınız şey çıkacak. En güzeli hem MacBook hem de not tutma işleriniz için iPad olur. 8 GB RAM modeli de yeterli olur.

Bunu hiç düşünmemiştim, o zaman MacBook Air ve iPad 9 almak daha mantıklı, teşekkürler.
İlerde öyle şeyler yapmak isterseniz yanınızda bir miktar paranız olsun ki tam işinize uygun bir cihaz alın diye sadece bir ipad modeli alın demiştim. Şu an sadece günlük kullanım için kullanacağım dediğiniz için bunları söyledim. Sonuçta teknoloji gelişiyor.

Geri
Yukarı