Macbook Air için SSD değişimi yapmak

Elimdeki 2017 çıkışlı MacBook Air'in 128 GB'lık SSD'si ile değiştirmek üzere Samsung 970 Evo 500GB aldım. Gittigidiyor'dan da bir adet PCI-e adaptörü almıştım fakat adaptör arızalı çıktı sanırım, bilgisayar SSD'yi görmüyor. Acaba aramızda MacBook Air için SSD değişikliği yapan biri var mı, nereden hangi adaptörü alabiliriz?

Benim aldığım adaptör şuydu:

Aynı sorun benim de başıma geldi bende Samsung 1 TB 970 Pro var Windows üzerinden ne yaptıysam olmadı USB için görmedi sonra ekran da çizgiler çıktı söküp takma ile bozulcak bir şey değil gibi değil ama takılan adaptör sonucu bozuldu desem sanmam ama ekran gitti cip falan diye düşündüm ama uzatılmış sigorta ile ekran da sorun var dediler ekran değişti kurulum olayı da başlı başına 1 günümü aldı Windows ile hazılanan USB'leri görmedi sonra arkadaşın demiş olduğu 3 tuş mevzusunu buldum nette araştırırken tam pes ederken gördü indirmesi ve kurması çok uzun sürdü tabii bu kendi SSD ile oluyor Samsung 1TB 970 Pro öyle kaldı şahsen yine deneyeceğim yine gider diye çekiniyorum garanti süresi 2 ay falan kaldı sayfada benim sorun var ama Bir moderatör arkadaş başlığı anlamsız düzeltiği için pek cevap veren olmadı bir tek Recep Bey yazdı Başlıkta " MacBook Air 2017 ekranda çizgiler cıkıyor " şeklinde karışık bir durum anlayacağın. Ama kendi üzerinde kurtarma diski oluşturup tekrar denemek için riske gireceğim 128 GB pek işe yaramıyor.

Elimdeki 2017 çıkışlı Macbook Air'in 128GB'lık SSD'si ile değiştirmek üzere Samsung 970 Evo 500GB aldım. Gittigidiyor'dan da bir adet PCI-e adaptörü almıştım fakat adaptör arızalı çıktı sanırım, bilgisayar SSD'yi görmüyor. Acaba aramızda Macbook Air için SSD değişikliği yapan biri var mı, nereden hangi adaptörü alabiliriz?

Benim aldığım adaptör şuydu:

Selam. Gittigidiyor'daki bu dönüştürücü kart işinizi gördü mü yoksa başka bir kart mı aldınız ? İlk mesajda SSD'yi görmedi yazmışsınız da. Ben de geri dönüşünüze göre bu dönüştürücüden sipariş vereceğim. Bende de 128 gb 2017 Macbook Air var 😊

Selam. Gittigidiyor'daki bu dönüştürücü kart işinizi gördü mü yoksa başka bir kart mı aldınız ? İlk mesajda SSD'yi görmedi yazmışsınız da. Ben de geri dönüşünüze göre bu dönüştürücüden sipariş vereceğim. Bende de 128 gb 2017 Macbook Air var 😊
Henüz sipariş veremedim zamanım olmadı sipariş vericem. Denemesini yaparsam buraya yazarım yine
Aparat geldi bakalım nasıl olacak gelişmeleri haber ederim
Adaptör oluyor sorunsuz çalışıyor ilk görmedi şunu yaptım.

NVRAM'i sıfırlama
Option tuşu
artı
Komut tuşu
artı
P tuşu
artı
R tuşu

Mac'inizi kapatın, ardından açıp hemen şu dört tuşu aynı anda basılı tutun: Option, Komut, P ve R. Yaklaşık olarak 20 saniye sonra (Mac'inizin yeniden başlatıldığını görürsünüz) tuşları bırakabilirsiniz.
öncesi de kurtarma usb sini hazırla baya kolaylık oluyor yoksa uğraştırıyor resimleri de ekledim

Dosya Ekleri

• 15967109667543574244216809029313.jpg
    15967109667543574244216809029313.jpg
    714,8 KB · Görüntüleme: 85
  • WhatsApp Image 2020-08-07 at 19.35.36 (5).jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-07 at 19.35.36 (5).jpeg
    144 KB · Görüntüleme: 71
  • WhatsApp Image 2020-08-07 at 19.35.36 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-07 at 19.35.36 (1).jpeg
    91,1 KB · Görüntüleme: 74
  • WhatsApp Image 2020-08-07 at 19.35.36 (6).jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-07 at 19.35.36 (6).jpeg
    155,2 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:
Elbette. Yeni SSD'yi nasıl formatlayacağınızı, nasıl sıfırdan temiz kurulum yapabileceğinizi bildiğinizi farz ederek orayı atlıyorum.

Değişim yapabilmek için T5 ve P5 tornavidalarınız, aldığınız yeni SSD'yi takabilmek için de konunun en başında attığım linkteki PCI-e adaptörü olması gerekli. T5 nispeten kolay bulunabilse de (bazı çok fonksiyonlu tornavida setlerinde olabiliyor) P5 sadece Apple'a özel bir standart sanırım, sırf bu iş için o tornavidayı almanız gerek. Bende T5 vardı, P5'i de şundan aldım:

Daha ucuzları da var sanırım, P5 macbook diye aratın bulursunuz. P5'i arka kapağı açabilmek, T5'i de SSD'yi sökebilmek için kullanıyorsunuz. Arka kapağı P5 ile söktünüz, Technopat videosundaki gibi pilin adaptörünü çıkardınız, T5 ile SSD'yi de söktünüz, sonra da yeni SSD'yi PCI-e adaptörüne bağlayıp monte ediyorsunuz, en sonda da pil adaptörünü geri takmayı unutmuyorsunuz. Hepsi bu kadar.

SSD'yi taktıktan sonra dikkat etmeniz gereken şey ise ilk açılışta Sol Alt + Cmd + R tuşlarına basmanız gerekiyor. Sadece Cmd + R ile açarsanız bilgisayar SSD'yi muhtemelen görmeyecektir. Videolarda bundan bahsedilmemiş olma sebebi sanırım değişim videolarında genelde 2015 veya altındaki cihazların kullanılmış olmasından kaynaklı, benim Macbook Air 2017 model, bu seri SSD'leri göremeyebiliyormuş. Her yolu denemiştim, SSD'yi gösterememiştim. Adaptör arızalı diye düşünüp yerine yenisini almak için N11'deki ürünlere bakarken bir ürün yorumunda Alt + Cmd + R ile başlatın yazdığını görünce dank etti, meğer adaptörüm sağlammış ben bilmiyormuşum :)

Değişim bu şekilde, başka sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım.
Benim de bir sorunum var arkadaşlar. Şöyle ki şu T5 tornavidalardan aldım; ama MacBook Air 2015 başı olan cihazı açamadım. Sipariş verdiğim tornavidaların linkini paylaşacaktım; ama fark ettim ki link açılmıyor. Almamız gereken tornavida T5 değil miydi? SSD yuvasındaki vida için önereceğiniz bir tornavida var mı? Ayrıca kaç milimetre vida kullanılıyor SSD yuvası için? Lütfen SSD yuvası için bir tornavida önerin de beni bu cihazdan kurtarın. :)

Son düzenleme:
Aynı sorun benim de başıma geldi bende Samsung 1 TB 970 Pro var Windows üzerinden ne yaptıysam olmadı USB için görmedi sonra ekran da çizgiler çıktı söküp takma ile bozulcak bir şey değil gibi değil ama takılan adaptör sonucu bozuldu desem sanmam ama ekran gitti cip falan diye düşündüm ama uzatılmış sigorta ile ekran da sorun var dediler ekran değişti kurulum olayı da başlı başına 1 günümü aldı Windows ile hazılanan USB'leri görmedi sonra arkadaşın demiş olduğu 3 tuş mevzusunu buldum nette araştırırken tam pes ederken gördü indirmesi ve kurması çok uzun sürdü tabii bu kendi SSD ile oluyor Samsung 1TB 970 Pro öyle kaldı şahsen yine deneyeceğim yine gider diye çekiniyorum garanti süresi 2 ay falan kaldı sayfada benim sorun var ama Bir moderatör arkadaş başlığı anlamsız düzeltiği için pek cevap veren olmadı bir tek Recep Bey yazdı Başlıkta " MacBook Air 2017 ekranda çizgiler cıkıyor " şeklinde karışık bir durum anlayacağın. Ama kendi üzerinde kurtarma diski oluşturup tekrar denemek için riske gireceğim 128 GB pek işe yaramıyor.
Merhaba aynı sorun suan bende yasanmakta. 2017 Air Macbook'un kendi 128gb m2 ssdsini söküp almış olduğum 1 TB SAMSUNG 970 EVO SSD taktım fakat makina disc utility de dahi görmüyor. Bu sorun hakkında tecrübesi olanlar var ise bilgilerinizi rica ediyorum.

Merhaba aynı sorun suan bende yasanmakta. 2017 Air Macbook'un kendi 128gb m2 ssdsini söküp almış olduğum 1 TB SAMSUNG 970 EVO SSD taktım fakat makina disc utility de dahi görmüyor. Bu sorun hakkında tecrübesi olanlar var ise bilgilerinizi rica ediyorum.
Merhaba hocam. Bağlantısını vereceğim konudaki en son cevapta deneyimlerimi yazdığım bir mesajım var. Gerçi 2015 modelle ilgili tecrübemi yazmıştım ama denemenizde fayda var. Umarım işinize yarar. Konu bağlantısı:

Yeni konular

Geri
Yukarı