MacBook Air M1 16 GB yavaş açılıyor

Tufan1903

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2 gün önce aldığım MacBook Air M1 16 GB yavaş açılıyor.
Bundan önce 8 GB olanı vardı aynı dosyalar ile daha hızlı açılıyordu.
Bir de giriş ekranında şifreyi girince altta çubuk çıkıyor yükleme çubuğu.
8 GB olanda o çıkmıyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu açılma hızı normal gibi görünüyor.

Tabii yeni aldığınız ürünlere bu kadar dikkat etmenizi anlıyorum da, açılışın yavaş ya da hızlı olduğuna da takılmazsın. MacBook'ların açılışının yavaş olmasının nedeni M1 yongası içindeki secure enclave bölümünün (güvenlik için CPU'dan yalıtılmış bir bölümdür) işletim sisteminin değiştirilip değiştirilmediğini doğrulamasıdır. Bunun yanı sıra disk şifrelemesinin çözülmesi gibi bir sürü işlem yapılıyor açılışta yani çok fazla güvenlik işlemi olduğu için içindeki SSD hızına bakılınca yavaş gelebilir fakat normal.

Meraklısına bu işlemlerin nasıl yapıldıpını anlatan bir makale.

Tabii yeni aldığınız ürünlere bu kadar dikkat etmenizi anlıyorum da, açılışın yavaş ya da hızlı olduğuna da takılmazsın. MacBook'ların açılışının yavaş olmasının nedeni M1 yongası içindeki secure enclave bölümünün (güvenlik için CPU'dan yalıtılmış bir bölümdür) işletim sisteminin değiştirilip değiştirilmediğini doğrulamasıdır. Bunun yanı sıra disk şifrelemesinin çözülmesi gibi bir sürü işlem yapılıyor açılışta yani çok fazla güvenlik işlemi olduğu için içindeki SSD hızına bakılınca yavaş gelebilir fakat normal.

Meraklısına bu işlemlerin nasıl yapıldıpını anlatan bir makale.

Aynı cihazın 8gb olanı daha hızlı açılıyordu ondan bir dikkatimi çekti yoksa normalde pek takılmam buna

Yeni konular

Geri
Yukarı