MacBook Pro M1 8 GB vs MacBook Air M1 16 GB

DedoimSky

Hectopat
Basit düzeyde video editörlük yapıyorum. Üniversitede bana ek gelir oluyor şimdilik ama ileride daha detaylı işler de yapmak istiyorum. IPhone'dan çekilmiş 4K vlog videoları ya da stüdyoda çekilmiş müzik kayıt videolarını editliyorum. 1660 Ti'lı Windows laptopum var ama günlük yanımda taşımam gerektiği için çok ağır kalıyor ve Premiere Pro da önizlemlerde kasmalar yaşıyorum. Bu yüzden MacBook almakta karar kıldım fakat bir türlü Pro ve Air arasında karar veremedim. Ya 8 GB RAM'li Pro alacağım ya da 16 GB RAM'li Air. İkisi de m1'li olan. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim

Bence azcık daha zorlayıp 16GB Pro alın. SSD 256 olsada olur ileride taşınabilir SSD alırsınız. Ama illa ikisinden biri olacaksa ben 16 GB Air tercih ederdim. 4k Vlog videolarına ve müzik kayıtlarına yeteceğini düşünüyorum ama çok çok uzun videolar yapacaksanız o zaman fan uzun süreli performansı koruduğu için Pro'yu tercih edin artık RAM'i takas alanından falan kullanıp idare eder o.

Bence azıcık daha zorlayıp 16 GB Pro alın. SSD 256 olsa da olur ileride taşınabilir SSD alırsınız. Ama illa ikisinden biri olacaksa ben 16 GB Air tercih ederdim. 4K vlog videolarına ve müzik kayıtlarına yeteceğini düşünüyorum ama çok çok uzun videolar yapacaksanız o zaman fan uzun süreli performansı koruduğu için Pro'yu tercih edin artık RAM'i takas alanından falan kullanıp idare eder o.

Cevabınız için teşekkür ederim. Eğitim indirimli alacağım ve pozitif teknolojide 16 GB Pro yok ve gerçekten bütçemi aşıyor. Aslında 16 GB Air da 8 GB Pro'dan daha pahalı. Ben de tam sınırdayım bütçe olarak. Çok çok uzun videolar editlemiyorum dediğim gibi şimdilik 15dkyı geçmeyen YouTube videoları oluyor ama ileride ne olur bilemiyorum. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum. En fazla render alırken diğer uygulamaları kapatırım diye düşünüyorum.

Mecburen macbook air m1 8gb almak durumunda kaldım. premiere proda çalışırken bi sorun yok gibi gözüküyor şimdilik. ama render alırken 2gb swap yapıyor. uzun sürede sorun çıkarır mı bilmiyorum. boştayken de 6-7gb ram kullanıyor gibi gözüküyor ama henüz bellek dolu mesajı almadım. premiere pro apple silicon için optimize olduğu için çok sorun yaşayacağımı sanmıyorun şimdilik.

Alabiliyorsanız 16 GB Ram'li olanını alın hocam. Çok daha uzun süre kafanız rahat eder. 8 GB bu 1-2 sene sonunda artık yavaş yavaş az kalmaya başlar bence

Alabiliyorsanız 16 GB Ram'li olanını alın hocam. Çok daha uzun süre kafanız rahat eder. 8 GB bu 1-2 sene sonunda artık yavaş yavaş az kalmaya başlar bence
hocam mecburen 8gb almam gerekti. 2.elde çok değer kaybetmediği için 1-1,5 sene içinde yükseltirim diye düşünüyorum. çünkü haklısınız boşta bile 6gb ram kullanıyor bilgisayar.

hocam mecburen 8gb almam gerekti. 2.elde çok değer kaybetmediği için 1-1,5 sene içinde yükseltirim diye düşünüyorum. çünkü haklısınız boşta bile 6gb ram kullanıyor bilgisayar.
Hayırlı olsun güle güle kullanın aynen fırsatınız olunca yükseltirsiniz zaten bir süre rahat götürür sizi hocam

Geri
Yukarı