MacBook Air M1 2020 anakartı terminal kodu sonucunda değişmek zorunda kaldı

Değerli arkadaşlarım, MacBook Air M1 2020 model bilgisayarım var. Dün Python uygulamasını kaldırırken bir kod girdim terminale ve sistem benden bir izin istedi. Ben de verdim ve 2 dk içerisinde bir sürü dosya silindi. Daha sonra masaüstündeki dosyalar vesaire silinince PC'yi kapattım ve sonra tekrar açtığımda elma logosu yarıya gelmeden tekrar kapandı, tekrar açılmaya çalıştı, açılmadı. Elmada gidip geliyor. Yetkili servisi aradım, başlatma seçeneklerine girmeye çalıştık olmadı. Bugün servise götürdüm, anakart değişecek dedi. Acaba bundan dolayı anakart nasıl zarar görebilir bilgisi olan var mı? Sistem dosyaları silindi muhtemelen ama o kadar para veriyoruz, Apple bunun için bir çözüm bulamadı mı? Aydınlatırsanız çok memnun olurum sağlıklı günler abiler, arkadaşlar.
Cihazın içinde asla silinemeyecek bir bölüm var bu bölümü kullanarak cihazın yazılımı zarar görürse kurtarılabilir. Bu konu hakkındaki rehberime bakabilirsiniz. Bana çok garip geldi açıkcası yazılımsal olarak cihazın tuğla olması çok zor siz kapadığınızda başka bir şey olmuş olabilir.

Bildiğin gibi M1 de tüm parçalar bir çatı altında, eğer SSD zarar gördüyse anakart değişimi gayet normaldir.
Hayır ssd yonga içinde değil, wifi yongası da ayrı yerde.
Bence izin isteyerek yeteri kadar uyarmışlar. Senin hatan, adamlar ne yapsın?

Hiçbir şekilde kullanıcının yazılımsal olarak sistem dosyalarına zarar verememesi gerekir. Sistem dosyaları dediğim işletim sistemi değil.

Cihazın içinde asla silinemeyecek bir bölüm var bu bölümü kullanarak cihazın yazılımı zarar görürse kurtarılabilir. Bu konu hakkındaki rehberime bakabilirsiniz. Bana çok garip geldi açıkçası yazılımsal olarak cihazın tuğla olması çok zor siz kapadığınızda başka bir şey olmuş olabilir.

Hayır SSD yonga içinde değil, Wi-Fi yongası da ayrı yerde.

Hiçbir şekilde kullanıcının yazılımsal olarak sistem dosyalarına zarar verememesi gerekir. Sistem dosyaları dediğim işletim sistemi değil.

Çok teşekkürler Samet Bey 🙏
@Kleyn

Cihazın içinde asla silinemeyecek bir bölüm var bu bölümü kullanarak cihazın yazılımı zarar görürse kurtarılabilir. Bu konu hakkındaki rehberime bakabilirsiniz. Bana çok garip geldi açıkçası yazılımsal olarak cihazın tuğla olması çok zor siz kapadığınızda başka bir şey olmuş olabilir.

Hayır SSD yonga içinde değil, Wi-Fi yongası da ayrı yerde.

Samet Bey merhaba, ürünün anakartını ve Touch ID'sini değiştirmişler bilginiz olsun. Peki anakartı değiştirince neler değişir? Sadece anakart 16 bin TL. Çok şaşırdım açıkçası.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler Samet Bey 🙏
@Kleyn

Samet bey merhaba ürünün ana kartını ve touc ID'sini değiştirmişler bilginiz olsun. Peki anakartı değiştirince neler değişir? Sadece anakart 16 bin TL çok şaşırdım açıkçası.

Anakart değişince neredeyse her şey değişir. En başta M1 yongası değişir ki içinde ekran kartı, işlemci, ses ve USB giriş kontrölcüleri vs. birçok birim var bu yongadan ayrı olarak cihazın bellekleri ve hafızsıda değişir ayrıca Wi-Fi yongasıda ayrı bir bölümde oda değişir bunlara bağlı olarak mecburen parmak izi sensörünün değişmesi gerekir çünkü başka bir donanım takılıp parmak izi sensörü kandırılmasın diye fabrika çıkışlı olarak M1 yongası ile parmak izi sensörü birbirine eşlenmiştir yani düzgün çalışması için aynı anda üretilmiş parçaların takılması gerekir. Değişmeyen parçaları saymak daha kolay 😀 ekran, batarya, hoparlör, trackpad ve klavye ile giriş portları değişmemiştir sadece.

Anakart değişince neredeyse her şey değişir. En başta M1 yongası değişir ki içinde ekran kartı, işlemci, ses ve USB giriş kontrölcüleri vs. birçok birim var bu yongadan ayrı olarak cihazın bellekleri ve hafızsıda değişir ayrıca Wi-Fi yongasıda ayrı bir bölümde oda değişir bunlara bağlı olarak mecburen parmak izi sensörünün değişmesi gerekir çünkü başka bir donanım takılıp parmak izi sensörü kandırılmasın diye fabrika çıkışlı olarak M1 yongası ile parmak izi sensörü birbirine eşlenmiştir yani düzgün çalışması için aynı anda üretilmiş parçaların takılması gerekir. Değişmeyen parçaları saymak daha kolay 😀 ekran, batarya, hoparlör, trackpad ve klavye ile giriş portları değişmemiştir sadece.
Ahaha çok teşekkür ederim ne güzel yazmışsınız. Sağlıklı günler Samet Bey :)

Aynı problemi herhangi bir program indirmememe ya da kod yazmamama rağmen yaşadım. Açılmıyor, elmada kalıyor. Recovery yapamıyor. Gürgençler anakart sorunu olabileceğini ve değişmesi gerektiğini söyledi. Ne yapmalıyım?

Aynı problemi herhangi bir program indirmememe ya da kod yazmamama rağmen yaşadım. Açılmıyor, elmada kalıyor. Recovery yapamıyor. Gürgençler anakart sorunu olabileceğini ve değişmesi gerektiğini söyledi. Ne yapmalıyım?
Merhabalar. Recovery yapmıyorsa yüksek ihtimalle anakartta sıkıntı var. Eğer garantisi varsa kabul ediliyor benim ücretsiz şekilde ana kartımı değiştirdiler. Garantisi yoksa 5500 tl maliyet istiyorlar işçilik dahil. Diğer aksamlarda da problem varsa daha fazla ücret çıkar hanfendi. sıvı teması veya darbe oldu mu ?

Ha bu arada
ha bu arada sakın ucuz olsun diyerekten apple harici yerlerde onarım yaptırmayın sakın !

Yeni konular

Geri
Yukarı