MacBook Air M1 2020 vs Huawei Matebook 14

Macbook Air'ı uzun süre kullanmak yerine 3-4 sene sonra satıp 16 GB RAM'li cihaza geçerseniz çok daha iyi olur bence. 8GB RAM günlük işlere şu an yetse de 6 yıl sonra eksik kalabilir.
Merhaba,
Cevap için teşekkür ederim. Şu an satma gibi düşüncem yok sadece merak ettiğim için soruyorum, 3-4 sene sonra satmaya çalışsam zarar etmeden satabilir miyim?
Hocam çok özür dilerim 3 günlük ceza yemiştim 1 saat önce bitti.

M1 Chip'in gücünden ve işletim sistemi için. Şahsen tasarım olarak Matebook'u daha çok beğensem bile 2160x1440'tan 2560x1600'e geçmek bile çok büyük bir fark yaratır. Zaten Ultrabook alma sebebim daha rahat kullanabilmek yatakta kucağımda ve dışarıda bir kafede otururken vb. o yüzden seçimim Ultrabook. Kullandığım tek alan Adobe Premiere Pro ve öbür Adobe programları ancak Premiere Pro'da yarı profesyonel diğerlerinde ise amatörüm. Onun dışında genel kullanım. GPU gücüne ihtiyacım yok Ultrabook daha bir tercih ancak M1 Chip'in gücünden ve Macintosh'a bayıldığımdan MacBook'a geçeceğim.

Her ikisi de hiç üzmez stabillik ve kalite açısından.

Multitasking'e bağlı ancak macintosh işletim sistemi Windows'a göre çok ama çok daha az RAM kullanıyor. Uzun süre gidecektir macintosh sayesinde belki 2-3 yıl ileride aynı anda ikiden veya üçten fazla iş yaptırmaz birini yaparken diğerini kapalı tutmanız gerekir ancak yeterli bir süre götürür.

Arkadaşımızında dediği gibi birkaç sene sonra satıp güncel modelini almak mantıklı olacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir geç cevap için çok özür dilerim ceza yemişim. ^^

Merhaba,
Teşekkür ediyorum cevap için. Konu ile ilgilenmeniz önemli olan, özür dilemeye gerek yok :)
Size de sorayım 3-4 sene sonra satsam, zarar etmeden satabilir miyim? Eğer böyle bir ihtiyaç hissedersem aklımda bulunsun.

Merhaba,
Cevap için teşekkür ederim. Şu an satma gibi düşüncem yok sadece merak ettiğim için soruyorum, 3-4 sene sonra satmaya çalışsam zarar etmeden satabilir miyim?
Yani şu an sıfırı 8900 lira yani 1000 Euro ise 4 sene sonra 500-600 Euro falan eder. Örnek olarak 2015 Macbook Pro 13 inç'in fiyatını verebiliriz, ilk çıktığında 4300 liraya satılırken ( 1600 dolar ) şu an kötü durumdaki veya çok kullanışmış bir bilgisayarı 4500-5000'e, iyi durumdakileri ise 5500-6500'e satmaya çalışıyorlar. Yani yarı yarıya değer kaybetmiş denebilir ki elektronik ürünler için normal bir durum zaten.

Teşekkür ediyorum cevap için. Konu ile ilgilenmeniz önemli olan, özür dilemeye gerek yok :)
Size de sorayım 3-4 sene sonra satsam, zarar etmeden satabilir miyim? Eğer böyle bir ihtiyaç hissedersem aklımda bulunsun.
Sadece tahmin edebiliriz net bir cevap vermek zor ancak eski serilere bakarak cevap verebiliriz.
Örneğin ben öğrenci indirimiyle 2800-2900TL'den Early 2015 bir MacBook'u ağustos/eylül 2015'te almıştım. Ağustos eylülde dolar 2.9-3TL civarıydı yani 1000$ diyebiliriz. Şu an ederi ikinci el üzerinde 3300-3800TL arası. TL olarak artmış ancak dolar olarak yarıya düşmüş.

Geleceği tahmin edemeyiz ancak 600 dolar'ın TL haline dönüştürülmüş fiyatından gideceğini düşünüyorum. Belki 700-800 bile olabilir ancak çok zor.

Net bir cevap vermemiz çok zor tahminlerim bu yönde.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı