MacBook Air M1 8 GB vs M1 16 GB

ducktheplan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, masaüstü bilgisayarın kısıtlılığı sebebiyle bir laptop almaya karar verdim.

Fakat yıllardır hep Windows kullanan biri olarak Apple dünyasına biraz uzağım, bu sebeple desteğinize ihtiyacım var.

Sadece akademik sebeplerle kullanacağım, makale araştırması, Office vs gibi. Bu kullanım için M.2'ye çok gerek olmadığı söyleniyor.

Dolayısıyla m1'de karar kılmış gibiyim, fakat 8 GB yeterli olacak mıdır yoksa 16 GB almam daha mı mantıklı olacaktır? Bütçem yaklaşık 30bin TL.

Beklentim 5-6 sene sorunsuz götürmesi ve yapacağım işlemlerin sekteye uğramaması. Yukarıda bahsettiğim iki model arasında yaklaşık 7bin TL fark var ve çok gerekli olmadığı sürece bu ekstra tutarı ödeme niyetinde değilim 😊

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de akademik sebepler için kullanıyorum. 8 GB RAM bazen yetersiz kalıyor, tavsiyem 16 GB RAM'li versiyonu tercih etmeniz. Fiyat farkına bakmayın, uzun ömürlü olması için 16 GB RAM'li versiyonu alın, pişman olmazsınız.

Ben de akademik sebepler için kullanıyorum. 8 GB RAM bazen yetersiz kalıyor, tavsiyem 16 GB RAM'li versiyonu tercih etmeniz. Fiyat farkına bakmayın, uzun ömürlü olması için 16 GB RAM'li versiyonu alın, pişman olmazsınız.

Hangi durumlarda yetersiz kalıyor acaba? Ben daha çok kaynakça vs için aynı anda bir çok sekme açık oluyor, bu durum sıkıntı yaratabilir mi diye düşünerek 16 gb üzerinde durdum ama aradaki fiyat da küçümsenecek bir miktar değil açıkçası

8 GB RAM için 7 bin TL fark. Apple kafayı yemiş hocam bu paranın yarısına işinizi görecek laptop bulunur illaki.

Önerileri açığım, alternatif gösterebileceğiniz bir ürün var mı acaba?

Bende bu hafta Allah izin verirse nişanlım için macbook alacağım. Halen çok kararsızım. Gürgençlerden vade farksız taksit sebebiyle alışveriş yapacağım. m1 16gb modeli 36.000₺, m2 baz 8gb modeli 38.000₺. sanırsam m2 tercih edeceğim.
Nişanlımda akademi için makale araştırımı ve office programlarını kullanacak. günlük kullanıma giriyor bunlar ve 8gb ramli modelin kasma yapacağını hiç düşünmüyorum.
m1 tercih etmek istememe tek sebebim daha güncel bir cihaz almak. umarım m2 baz model ile eşim seneler boyu sıkıntısız işlerini kullanabilir

Bende bu hafta Allah izin verirse nişanlım için macbook alacağım. Halen çok kararsızım. Gürgençlerden vade farksız taksit sebebiyle alışveriş yapacağım. m1 16gb modeli 36.000₺, m2 baz 8gb modeli 38.000₺. sanırsam m2 tercih edeceğim.
Nişanlımda akademi için makale araştırımı ve office programlarını kullanacak. günlük kullanıma giriyor bunlar ve 8gb ramli modelin kasma yapacağını hiç düşünmüyorum.
m1 tercih etmek istememe tek sebebim daha güncel bir cihaz almak. umarım m2 baz model ile eşim seneler boyu sıkıntısız işlerini kullanabilir

Benim de başlıktaki ikilemim bitince, sizin durumunuz ortaya çıkıyor. Madem bu parayı veriyorum acaba M2 8 gb mı alsam diye ama internette yorumlar ve incelemelere baktığımda çoğunluk akademik vs gibi günlük kullanım için M1'in yeterli olduğu eğer bir "upgrade" yapılacaksa ramde yapılması gerektiği fikrinde.

Size de şimdiden hayırlı olsun

aslında bu ikilemlerimizin tek sebebi ekonomik şartlar 🥺
yoksa herkes 16gb m2 modelini alır yoluna mis gibi devam ederdi. şurada 3-5bin için kırk takla atıyoruz düşünürken saçlarım beyazladı

Benim de başlıktaki ikilemim bitince, sizin durumunuz ortaya çıkıyor. Madem bu parayı veriyorum acaba M2 8 gb mı alsam diye ama internette yorumlar ve incelemelere baktığımda çoğunluk akademik vs gibi günlük kullanım için M1'in yeterli olduğu eğer bir "upgrade" yapılacaksa ramde yapılması gerektiği fikrinde.

Size de şimdiden hayırlı olsun
bulunduğumuz durumu düşününce ve İntel işlemcili macbook kullanıcılarını bile şuan görünce 8gb modelli cihazlar halen günlük kullanımda hiçbir kasma sorunu yaşatmıyor. Bu sebeplede ben parayı 16gb yerine daha güncel bir cihaz almak için kullanacağım

Son düzenleme:
8GB RAM yetecektir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Muhtemelen en sağlamından linç yiyeceğim ama macOS Catalina sürümü forumda mevcut.
34000 liraya alacağınız 16 GB m1'den ziyade Acer Nitro 5 AN515-58-7725 NH.QM0EY.00A i7-12650H 16 GB 1 TB SSD RTX4060 15.6" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe şunu alıp direk içine macOS Catalina sürümünü kursanız çok bir şey değişeceğini sanmıyorum. Ayrıca arkadaşınıza gidip onunla beraber oyun oynamak isteseniz macOS size ciddi bi' sorun arz eder.
Masaüstünüz olabilir ama arkadaşınızın evine kasa götürecek haliniz yok değil mi?

Bu arada şimdi fark ettim de 256 GB MacBook'lar neden o fiyat bandında?
Apple'ın Türkiye'deki saçma sapan fiyat politikası falan filan deyip geçiştirmeyelim. Globalde de çok pahalı.

Geri
Yukarı