MacBook Air M1 yavaşlama problemi

Düzelmemiş maalesef, 45 dakikadır safaride webde geziyorum forumlarda vesaire normalde bu kullanımla en az 17-18 saat kullanım verirdi. Fakat şimdi 11 saat kalan kullanım gösteriyor..
Not: Arkada uygulama vesaire de açık değil, ekran parlaklığı orta seviyede.
1652790487567.png

Bir de normalde kasası buz gibi olurken soğuk metal hissi gibi normal kullanımımda şu an sanki çok az da olsa ısınıyor, arka planda bir şey yoruyor sistemi belli.
Ortalama sıcaklıklar bu şekilde :
1652791293977.png

Son düzenleme:
Bazı web sayfalarında m1 ile ilgili aşırı güç tüketimi sorunu yaşayabilirsiniz bazı sayfalar tam uyumlu olmadığı için aşırı güç tüketiyor ve hafif ısınıyor bu bende de oluyor.Kalan kullanım kısmındaki değer büyük ihtimal kişinin kullanım verisinden elde ediliyor mesela benim batarya sağlığım %100 ve şu an bataryam %80 ama kalan kullanımda 6 saat gösteriyor çünkü genellikle logic üzerinde çalıştığım için enerji kullanım ortalamam yüksek.
17-18 saat kullanıma ben hiç ulaşamadım ama ekran parlaklığım genelde Full olduğu halde 10-12 saat orta düzey işlerde kullanıyorum.
Şimdi kalan süreyi tekrar hesapladı dediğim gibi o süre kullanım verisinden türetilen bi tahmin.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-05-17 17.08.21.png
    Ekran Resmi 2022-05-17 17.08.21.png
    104,1 KB · Görüntüleme: 35
  • Ekran Resmi 2022-05-17 17.13.02.png
    Ekran Resmi 2022-05-17 17.13.02.png
    100,1 KB · Görüntüleme: 37
Bazı web sayfalarında m1 ile ilgili aşırı güç tüketimi sorunu yaşayabilirsiniz bazı sayfalar tam uyumlu olmadığı için aşırı güç tüketiyor ve hafif ısınıyor bu bende de oluyor.Kalan kullanım kısmındaki değer büyük ihtimal kişinin kullanım verisinden elde ediliyor mesela benim batarya sağlığım %100 ve şu an bataryam %80 ama kalan kullanımda 6 saat gösteriyor çünkü genellikle logic üzerinde çalıştığım için enerji kullanım ortalamam yüksek.
17-18 saat kullanıma ben hiç ulaşamadım ama ekran parlaklığım genelde Full olduğu halde 10-12 saat orta düzey işlerde kullanıyorum.
Şimdi kalan süreyi tekrar hesapladı dediğim gibi o süre kullanım verisinden türetilen bi tahmin.
Evet , nasıl kullanırsanız o şekilde bir tahmin yürütüyor. Benim kullanım senaryom hiç değişmediği için ilk aylarda da nasıl bir süre aldığımı hatırlıyorum. O Sebeple şimdi alamadığım için sordum, aynı kullanım senaryosunda 17-18 saati aldığım oluyordu...

Yaz geldiği için kasa ısınmış olabilir bence.
Sanmıyorum, geçen yılda baharda satın almıştım ürünü.

Neyse ki sadece bende yokmuş bu sorun. Big Sur'a mı dönsek acaba? Nasıl dönebiliriz? Dönersek verilerimiz etkilenir mi ?

1652800748108.png

Son düzenleme:
Sanmıyorum, geçen yılda baharda satın almıştım ürünü.

Neyse ki sadece bende yokmuş bu sorun. Big Sur'a mı dönsek acaba? Nasıl dönebiliriz? Dönersek verilerimiz etkilenir mi ?

Eki Görüntüle 1390605
Time Machine yedeği aldıysanız onu kullanarak geçebileceğiniz yazıyor internette.
Mac’iniz macOS’in daha yeni bir sürümünü çalıştırıyorsa, üzerine daha eski bir sürüm yükleyemezsiniz. MacOS veya Mac OS X’in daha eski bir sürümünü yüklemeden önce Mac’inizi tamamen silmeniz gerekir.
Tüm verilerinizi silme şansınız varsa eski sürüme dönebileceğiniz yazıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benchmark yapip diger macbook air skorlariyla karsilastirmalisin.
Biraz yavasladi gibi, genel bir yavaslama hissediyorum vs bunlar subjektif ifadeler.

Benchmark yapip diger macbook air skorlariyla karsilastirmalisin.
Biraz yavasladi gibi, genel bir yavaslama hissediyorum vs bunlar subjektif ifadeler.
Yapayım , hangi uygulamayı tavsiye edersiniz?
Yük altında sanıyorum ki bir fark oluşmaz, oluşan fark yük altında değilken normal kullanımda arka planda sistem servisleri çok daha fazla güç tüketiyor, bu sebeple tüketim artıyor ve şarjı daha çabuk bitiyor.

Uygulamalar arası geçiş, uygulama içi kullanım bariz şekide yavaşladı. Bazen komple takıldığı da oluyor, eskiden vızır vızır uygulama arası gezerken aynı anda birçok işi yaparken şimdi oldukça kısıtlanıyor bu durum. Bir de ekran yenileme hızı düşmüş gibi fare imleci bile eskisi kadar akıcı değil. Sanırım dediğiniz gibi yazılımsal bir durum...

Bende 1 ay önce aldım M1 Air 16 GB ve gerçekten haklısınız animasyonlarda kasıyor takılıyor sayfalarda makale okurken aşağı kaydırınca bir böyle olmaması gereken şeyler oluyor. Fare de bile belli oluyor neden bilimiyorum? Çözüm bulabildiniz mi?
Sürüm: Ventura 13.0.1 kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı