Çözüldü MacBook kapaklarını kapalı şekilde kullanmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kadiiruzun

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
DevOps Engineer
Merhaba,

Yeni MacBook Pro kullanıcısıyım. Kullandığım MacBook'un ekranı kırıldı, ekranın yarısı çalışmakta ancak bu beni rahatsız etmiyor çünkü harici monitör ile kullanıyordum. MacBook desk setup videoları izlerken kullanıcıların macbooklarının kapakları kapalı şekilde kullandıklarını gördüm. Bu nasıl oluyor? Eğer sürekli kapağı kapalıysa bilgisayarı nasıl açıyorlar? Ya da bilgisayar nasıl uyku moduna geçmiyor.

Dosya Ekleri

• image_2021-05-06_054318.png
    image_2021-05-06_054318.png
    118,1 KB · Görüntüleme: 414
Çözüm
Big Sur kullaniyorsaniz:

System settings > battery > Power adapter > prevent Computer from sleeping automatically when the display off.

Bunu isaretleyin sonra kapagi kapatinca goruntu sadece harici ekrandan gelecektir.
Güç seçeneklerini karıştırın ekran kapanınca ne olacağını seçebilirsiniz. Varsayılanda uyku olması lazım.

Mac dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız: Pil’i tıklayın, sonra Pil’i veya Güç Adaptörü’nü tıklayın. Bilgisayarınız uyku durumuna geçmeden önce geçmesi gereken süreyi ayarlamak için “Ekranı şundan sonra kapat” sürgüsünü sürükleyin. Güç Adaptörü bölümünde “Ekran kapalıyken otomatik olarak uyku durumuna geçmesini engelle”nin seçimini de kaldırabilirsiniz.

Windows sistemlerinde olan mantık Mac sistemlerinde de vardır büyük ihtimalle. Görüntüyü yalnızca harici ekrana aldığınız takdirde Windows laptop kapağının açık ya da kapalı olduğunu umursamaz ve sizi "dock" moduna alır. Bu sayede dizüstü bilgisayarınızı bir kenara atıp bağladığınız ekran üzerinden kullanmanıza olanak tanır.

Ayrıca artık işletim sistemleri en son hangi ekranda hangi profilde bıraktığınızı hatırladıkları için kablo takar takmaz ne sistemi ona göre ayarlıyor. Ekstra bir yapmanıza gerek kalmıyor. Tek yapmanız gereken ilk kullanım esnasında görüntüyü "Yalnızca harici ekran" olarak ayarlamak.

Windows sistemlerinde olan mantık Mac sistemlerinde de vardır büyük ihtimalle. Görüntüyü yalnızca harici ekrana aldığınız takdirde Windows laptop kapağının açık ya da kapalı olduğunu umursamaz ve sizi "dock" moduna alır. Bu sayede dizüstü bilgisayarınızı bir kenara atıp bağladığınız ekran üzerinden kullanmanıza olanak tanır.

Ayrıca artık işletim sistemleri en son hangi ekranda hangi profilde bıraktığınızı hatırladıkları için kablo takar takmaz ne sistemi ona göre ayarlıyor. Ekstra bir yapmanıza gerek kalmıyor. Tek yapmanız gereken ilk kullanım esnasında görüntüyü "yalnızca harici ekran" olarak ayarlamak.

Birincil ekran olarak harici monitörümü ayarladım fakat görüntüyü sadece nasıl harici ekrana vereceğimi bulamadım.

Big Sur kullaniyorsaniz:

System settings > battery > Power adapter > prevent Computer from sleeping automatically when the display off.

Bunu isaretleyin sonra kapagi kapatinca goruntu sadece harici ekrandan gelecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Big Sur kullaniyorsaniz.

Teşekkürler bu şekilde sorunumu çözdüm. Artık sadece harici ekran olarak kullanabiliyorum.

Merhaba,

Yeni MacBook Pro kullanıcısıyım. Kullandığım MacBook'un ekranı kırıldı, ekranın yarısı çalışmakta ancak bu beni rahatsız etmiyor çünkü harici monitör ile kullanıyordum. MacBook desk setup videoları izlerken kullanıcıların macbooklarının kapakları kapalı şekilde kullandıklarını gördüm. Bu nasıl oluyor? Eğer sürekli kapağı kapalıysa bilgisayarı nasıl açıyorlar? Ya da bilgisayar nasıl uyku moduna geçmiyor.

Cihazı kapağını yani ekranı kapatıp bir HDMI dönüştürücü ile harici ekrana bağlarsanız kendi ekranına görüntü vermeden harici ekrana görüntü verir uyku modu vs. içinde harici klavye bağlarsın cihazda o şekilde çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı