MacBook M1 Air Ekranı Kırılıyor

Magnos

Decapat
Merhabalar!

Bunu kendim için değil ama 1 hafta evvel, bir MacBook Air M1 almış arkadaşımın başına gelen bir sorun için yazıyorum. Cihazı almasının üçüncü günü Zoom üzerinden girdiği bir ders arasında, yani ders ara verdiğinde ekranı kapatıyor ve tekrardan masa başına geçip ekranı açtığında ekranı kendisini kırık bir şekilde karşılıyor. Ama ekranda herhangi bir kırılma belirtisi yok, sorunun tam olarak ne olduğunu ikimiz de anlamış değiliz. Teknik servis (yanılmıyorsam) 7080 veya 7580 gibi bir fiyat biçmiş sorunun çözümü için. Reddit ve YouTube üzerinde bu sorunu arattım. "MacBook Screens Randomly Cracking" adında (ve buna benzer başlıklar halinde), bu sorunu yaşamış insanların yorumlarını gördüm. Taraflar suçu Apple'ın üretiminde buluyorlar.

* Sizce sorun Apple'ın tasarımında mı? Kimi Apple içerik üreticileri cihazın zaten son derece hassas olduğunu ve kapatırken, taşırken vb. durumlarda çok ama çok nadir davranılması gerektiğini belirtmiş. Bu kulağa makul bir açıklama gibi gelmiyor ne de olsa bu cihaz sizin iş ortağınız, hayat arkadaşınız değil. Biraz zora gelebiliyor olmalı.

** Reddit ve YouTube üzerinden edindiğim bilgilere göre bu durum karşısında kimi teknik servis ekipleri cihazın ücretsiz onarımını yapmış, yanılmıyorsam bir kişi ise 1250 Euro ile aldığı MacBook Pro cihazında başına bu sorun gelince teknik servis, 800 Euro fiyat biçmiş. Kişi de hukuki yollara başvurduğunu ve başarılı olduğunu belirtiyor. Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ve son olarak 1-2 ay içinde bir MacBook Air M1 almayı planlıyordum. Bu yaşanan olaydan sonra ve insanların başlarına gelen şeyleri okuduktan sonra güvenim sarsıldı. Sizce bu cihazlar güvenilir mi? Apple kullanan arkadaşlar teknik hizmet anlamında markaya ne kadar güveniyorlar? Sizce bu milyonda bir başa gelecek bir sorun muydu? İş ve yüksek lisans eğitimi için bu cihazı istiyorum, dediğim gibi bu olaylardan sonra güvenim bir nebze de olsa kırıldı.

Fikirlerinizi merak ediyoruz.

resim_2022-12-19_224833482.png

MacBook ekranları fazlasıyla hassas. Kasa ile ekran arasında herhangi bir yabancı materyal, ekranı kapatırken o noktaya fazla baskı uygulanmasından dolayı ekranın kırılmasına sebebiyet verebiliyor. Görüntüdeki ekran büyük ihtimalle kameranın üzerinde herhangi bir koruyucu vb, olduğu için kapatırken kırılmış zira kırılmanın başlangıç noktası tam kameranın olduğu yer. Apple zaten kamera kapağı kullanılmaması konusunda uyarı yapmıştı. Rastgele kırılması mümkün bir durum değil. Şu ana kadar M1 MacBook Air cihazımı birçok defa okula, kafeye vb. yerlere götürüp getirdim. Yeri geldi çantayı kenara köşeye vurdum lakin hala sapasağlam. Kasanın tamamen alüminyum olması dış etkenlerden yeterince koruyor lakin ekran ile kasa arasında yabancı bir materyal olursa ekran kolayca kırılır. Eğer alacaksanız ürünü tavsiyem ekranı kapatırken üfleyip, herhangi bir çöp vb. bir şey olmadığını kontrol ettikten sonra kapatmanız. Ayrıca mümkünse 16 GB alın.

Böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum, ekranın durduk yere kırılması hiç mantıklı ve olası gelmiyor. Kronik bir sorun olsa Apple haterları bu ekran kırılma olayını dilinden düşürmez, haber sitelerinde falan olay olurdu. Bu konuyu Macbook alıp almama konusunda kıstas görmeniz ve kararınızı etkilemesi de bana saçma geldi bu kadar takılmayın bu sebepten dolayı almaktan vazgeçmek mantıksız olur.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Arkadaşım kamera için bir kapak kullanmıyordu. Yine de tedirgin edici bir durum. Önümüzdeki 1-2 aylık süreç muhtemelen karar vermemi sağlayacaktır. Tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı