MacBook M1 Pro 16” mühendislik programları için uygun mu?

Detaylandırır mısın?

Elbette. Senin bölümüne göre yazacağım programların bir kısmı değişebilir ancak sonuç aynı olacaktır.

Programlama derslerinde yüksek ihtimalle C/C++ göreceksin. macOS üzerinde bu dil için derleyiciler elbette mevcut ancak derste gördüğün Microsoft standartlarından uzaklaşacaksın. Ödev gönderimi yaparken Visual Studio projesi göndermen gereken durumlar olacak (Visual Studio Mac bazı senaryoları kapsamasına rağmen C++ desteği yok)

Web Programlama dersinde macOS üzerinde geniş olarak mevcut olan bir dil kullanırsan sorun yok ancak bizim okullarımızda favori olan ASP.NET (Framework) ile geliştirme yapamazsın. Microsoft son yıllarda .NET Core desteğini genişletti ancak .NET Framework için aynı durum geçerli değil.

Mikroişlemciler, bilgisayar Organizasyonu derslerinde derste kullanılan 20 yıllık 8085-8086 emulatörünü çalıştıramayacaksın. MARS gibi Java tabanlı emulatörleri kullanabilirsin ancak dersten kopmanla sonuçlanacak bu durum.

İşletim Sistemleri dersinde VirtualBox benzeri bir sanallaştırma yazılımlarını ARM mimarisi kullanan macOS işletim sistemli cihazında nasıl çalıştıracaksın. Hadi bir şekilde sanallaştırma uygulasan bile işlemcinin (SoC) mimarisi tamamiyle farklı.

Veritabanları için MSSQL kullanıyorsan ayrı bir sıkıntı. Microsoft'un yayınladığı macOS versiyonu var ancak sen ARM mimarisindesin. ARM için MSSQL desteği yok.

Bu yazdığım sorunların bir kısmını farklı yöntemlerle çözmeyi deneyebilirsin ancak ileri aşamalarda sorunlar katlanarak artacak. Bilgisayar Mühendisliği için X64 Windows bir cihaz alman gerekli.

Elbette. Senin bölümüne göre yazacağım programların bir kısmı değişebilir ancak sonuç aynı olacaktır.

Programlama derslerinde yüksek ihtimalle C/C++ göreceksin. macOS üzerinde bu dil için derleyiciler elbette mevcut ancak derste gördüğün Microsoft standartlarından uzaklaşacaksın. Ödev gönderimi yaparken Visual Studio projesi göndermen gereken durumlar olacak (Visual Studio Mac bazı senaryoları kapsamasına rağmen C++ desteği yok)

Web Programlama dersinde macOS üzerinde geniş olarak mevcut olan bir dil kullanırsan sorun yok ancak bizim okullarımızda favori olan ASP.NET (Framework) ile geliştirme yapamazsın. Microsoft son yıllarda .NET Core desteğini genişletti ancak .NET Framework için aynı durum geçerli değil.

Mikroişlemciler, bilgisayar Organizasyonu derslerinde derste kullanılan 20 yıllık 8085-8086 emulatörünü çalıştıramayacaksın. MARS gibi Java tabanlı emulatörleri kullanabilirsin ancak dersten kopmanla sonuçlanacak bu durum.

İşletim Sistemleri dersinde VirtualBox benzeri bir sanallaştırma yazılımlarını ARM mimarisi kullanan macOS işletim sistemli cihazında nasıl çalıştıracaksın. Hadi bir şekilde sanallaştırma uygulasan bile işlemcinin (SoC) mimarisi tamamiyle farklı.

Veritabanları için MSSQL kullanıyorsan ayrı bir sıkıntı. Microsoft'un yayınladığı macOS versiyonu var ancak sen ARM mimarisindesin. ARM için MSSQL desteği yok.

Bu yazdığım sorunların bir kısmını farklı yöntemlerle çözmeyi deneyebilirsin ancak ileri aşamalarda sorunlar katlanarak artacak. Bilgisayar Mühendisliği için X64 Windows bir cihaz alman gerekli.
Keşke Legion Pro’lar stoklara girse alsam da çıkmıyor bir türlü, yani sonuç olarak Mac’te yamulurum diyorsun :(

Mikroişlemciler I ve II gördüm, hepsi teoride hesaplama ve kodlama üzerindendi. İşin elle kodlama kısmı genelde elektrik - elektronikte, bilgisayar mühendisliğinde değil. Genel olarak üniversitedeki hemen hemen her ders teoride zaten. Ana olarak kod yazdığın derslerde ya C / C++ (ki bu iki dilde de hiçbir sorun yaşamadım ödev teslimlerinde), Python, Java, HTML - CSS - JS kullanılıyor. .NET ile hiç geliştirme yapmadık. Veritabanı derslerinde yine daha çok algoritmalar üzerinden gidiliyor. Bilgisayardan çıktı almadık hiç. Bizim sınıfta Linux + macOS kullananların sayısı Windows kullananlar kadar vardı, kimse sorun yaşamadı. Bazen derleyici kaynaklı küçük farklılıklar olsa da hocalar sorun etmedi zaten. He çok nadiren de olsa diyelim ki M1 bilgisayarında o işi yapamayacaksın, okulun bilgisayar laboratuarı vardı. Orada gidip dilediğin gibi halledebiliyordun.

Mikroişlemciler I ve II gördüm, hepsi teoride hesaplama ve kodlama üzerindendi. İşin elle kodlama kısmı genelde elektrik - elektronikte, bilgisayar mühendisliğinde değil. Genel olarak üniversitedeki hemen hemen her ders teoride zaten. Ana olarak kod yazdığın derslerde ya C / C++ (ki bu iki dilde de hiçbir sorun yaşamadım ödev teslimlerinde), Python, Java, HTML - CSS - JS kullanılıyor. .NET ile hiç geliştirme yapmadık. Veri tabanı derslerinde yine daha çok algoritmalar üzerinden gidiliyor. Bilgisayardan çıktı almadık hiç. Bizim sınıfta Linux + macOS kullananların sayısı Windows kullananlar kadar vardı, kimse sorun yaşamadı. Bazen derleyici kaynaklı küçük farklılıklar olsa da hocalar sorun etmedi zaten. He çok nadiren de olsa diyelim ki M1 bilgisayarında o işi yapamayacaksın, okulun bilgisayar laboratuarı vardı. Orada gidip dilediğin gibi halledebiliyordun.

Pratik eğitim derslerin yarısını oluşturuyor bizim bölümümüzde. Okuldan okula değişiyor verilen eğitim.

İşletim Sistemleri aldınız mı? Aynı şekilde teoriden mi devam ediyorlardı.

Pratik eğitim derslerin yarısını oluşturuyor bizim bölümümüzde. Okuldan okula değişiyor verilen eğitim.

İşletim Sistemleri aldınız mı? Aynı şekilde teoriden mi devam ediyorlardı.

İşletim sistemleri almadık. Ders listemizin tamamına buradan bakabilirsin. Bizimki biraz daha matematik üzerine ağırlıklı.

MSI GP66 Leopard 11UG-046XTR Intel Core i7 11800H 16GB 512GB SSD RTX 3070 Freedos 15.6" FHD Taşınabilir Bilgisayar
Bunu aldım arkadaşlar teşekkür ederim.

Hayırlı olsun çok güçlü bir cihaz. Ancak oyun oynamıyorsanız, bir MacBook rahatlığı da vermeyecektir. MacBook kullanan birisi olarak muhtemelen biliyorsunuzdur zaten.

İşletim sistemleri almadık. Ders listemizin tamamına buradan bakabilirsin. Bizimki biraz daha matematik üzerine ağırlıklı.

Hayırlı olsun çok güçlü bir cihaz. Ancak oyun oynamıyorsanız, bir MacBook rahatlığı da vermeyecektir. MacBook kullanan birisi olarak muhtemelen biliyorsunuzdur zaten.
Oyun oynuyorum hocam o yüzden son kararla buna döndüm, MacBook’umu elimde tutup bunu ekstra kullanacağım teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı