MacBook mu, iPhone X mi?

LilEk

Decapat
Alalı 1 yıl bile olmayan bir Monster Abra A5 13.3'üm var. Gaming laptop ve ilerde yazılım ya da grafik tasarım okumak istiyorum. Oyunlardan biraz sıkıldığımı söyleyebilirim ama asıl söyleceklerimden önce belirteyim, bir masaüstü PC daha var ve oyunları az buz oynatıyor.
Üniversite için ya da şu an başlamak için bir Macbook Pro 2015 almayı düşünüyorum satıp ya da yine satıp iPhone X almayı düşünüyorum. Şu anki telefonum üniversiteye geçince zaten alırlar diye telefonum iPhone SE şuan ve değiştirmek de istiyorum. Ama Mac'e geçmek de istiyorum, sizce ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şunu unutmamalısın. Her ne kadar cebine koyamasan da laptop mobil cihazdır yani taşınabilen. Telefon zamanında arama yapmak için vardı fakat şu anda cebimizdeki küçük boyutlu bilgisayardan farklı değil. Tabi boyutlar performansa etki eder şu anda her ne kadar elimde iyi bir telefon olduğunu düşünsem de bilgisayarın bana sağlayacağı performans ve kullanım alanlarında farklılık olacaktır. Heves maalesef geçicidir. Bi ürün işine ne kadar yarıyorsa o kadar bağlanıyorsun dostum. Kullanım alanlarından örnek vermem gerekirse bir tanesi tam boy klavye ile mükemmel işler çıkartırken diğeri sıkışık klavye boyutuyla notlar alacağın zaman aldığına pişman edebilir.Birisi yatağında film izlerken sadece elinde tutman gerekeceği için rahat etmeni sağlasa da diğeri yatakta kazık gibi duracağı için pozisyon alırken hem belini ağrıtabilir hem de sıkıntıya sokabilir. Bu işin farklı kullanım senaryoları var sen mühendislik için sormuştun ve ben amfide otururken o sıraların üstünde yeterli geniş yer olduğundan dolayı daha rahat not alabileceğim, telefonun yapamayacağı hesaplamaları yapan ve telefonun yükleyemeyeceği programları yükleyebildiğin için almak zorunda kalacağın ve ayrıca sanki yanımda kitap taşıyor edasıyla gezmek hoşuma gideceği için laptop seçerdim. Hatta ince bir laptop seçerdim ince ve hafif. Açıkçası laptop bilgisayarların gelecek neslidir sadece o kadar performansı taşınabilir bir sisteme sığdıramadıkları için masaüstü bilgisayarlar hala çağımızda varlığını sürdürüyor. Açıkçası sığdırsalar bile maaliyetine bir örnek vermek istiyorum. Bu laptop ince, 2080 gpu su ve 9. nesil intel i7 işlemcisi barındıran hi-res ses destekleyen ips panele ve bu panelin pantone sertifikasına sahip (renklerdeki yüksek doğruluğa sertifika) 240 hz lik ekrana sahip olan bir canavar.
Alan azaldıkça maaliyet ve o teknolojiyi o alana sıkıştırmak için gerekecek teknoloji ve bu sıkıştırma teknolojisinin de ayrıca maaliyeti artacaktır sonuç bu fiyat. Her şeyi aynı anda almayı ben isterdim fakat sana daha basitçe klavyeden yazsam sayfalarca tutacak teknolojileri sunduklarını düşünecek olursak senin ihtiyacını karşılayacak mutlaka bir ürün vardır. O ürünü almalısın kendi isteğini yapma.

Şunu unutmamalısın. Her ne kadar cebine koyamasan da laptop mobil cihazdır yani taşınabilen. Telefon zamanında arama yapmak için vardı fakat şu anda cebimizdeki küçük boyutlu bilgisayardan farklı değil. Tabi boyutlar performansa etki eder şu anda her ne kadar elimde iyi bir telefon olduğunu düşünsem de bilgisayarın bana sağlayacağı performans ve kullanım alanlarında farklılık olacaktır. Heves maalesef geçicidir. Bi ürün işine ne kadar yarıyorsa o kadar bağlanıyorsun dostum. Kullanım alanlarından örnek vermem gerekirse bir tanesi tam boy klavye ile mükemmel işler çıkartırken diğeri sıkışık klavye boyutuyla notlar alacağın zaman aldığına pişman edebilir.Birisi yatağında film izlerken sadece elinde tutman gerekeceği için rahat etmeni sağlasa da diğeri yatakta kazık gibi duracağı için pozisyon alırken hem belini ağrıtabilir hem de sıkıntıya sokabilir. Bu işin farklı kullanım senaryoları var sen mühendislik için sormuştun ve ben amfide otururken o sıraların üstünde yeterli geniş yer olduğundan dolayı daha rahat not alabileceğim, telefonun yapamayacağı hesaplamaları yapan ve telefonun yükleyemeyeceği programları yükleyebildiğin için almak zorunda kalacağın ve ayrıca sanki yanımda kitap taşıyor edasıyla gezmek hoşuma gideceği için laptop seçerdim. Hatta ince bir laptop seçerdim ince ve hafif. Açıkçası laptop bilgisayarların gelecek neslidir sadece o kadar performansı taşınabilir bir sisteme sığdıramadıkları için masaüstü bilgisayarlar hala çağımızda varlığını sürdürüyor. Açıkçası sığdırsalar bile maaliyetine bir örnek vermek istiyorum. Bu laptop ince, 2080 gpu su ve 9. nesil intel i7 işlemcisi barındıran hi-res ses destekleyen ips panele ve bu panelin pantone sertifikasına sahip (renklerdeki yüksek doğruluğa sertifika) 240 hz lik ekrana sahip olan bir canavar.
Alan azaldıkça maaliyet ve o teknolojiyi o alana sıkıştırmak için gerekecek teknoloji ve bu sıkıştırma teknolojisinin de ayrıca maaliyeti artacaktır sonuç bu fiyat. Her şeyi aynı anda almayı ben isterdim fakat sana daha basitçe klavyeden yazsam sayfalarca tutacak teknolojileri sunduklarını düşünecek olursak senin ihtiyacını karşılayacak mutlaka bir ürün vardır. O ürünü almalısın kendi isteğini yapma.
Benim yapmak istediğim şey aslında iphone x alıp üniversiteye geçerken eski model 2.el bir macbook pro almak ama o zamanki durumumuz yetermi bilmiyorum daha 10.sınıfım ve bitiyor yani 2sene boyunca pc ile uğraşamicam ve bu süre zarfında beni uzun süre götürcek bir telefonda istiyorum bütün işlerimi hızlıca karşılicak ve iphone x veya xr alırsam uzun süre kullanmayı planlıyorum götürdüğü kadar ama bi yanımda laptopumu satmak istemiyor tekrar belirteyim her türlü 2.el e kalıyorum.

Bana kalırsa xr abartıldığı kadar iyi bir telefon değil. Çözünürlüğü 1080p bile değil ve 326ppi bana o yeni telefon hazzını yaşatmazdı. X bana hitap etmiyor oled olduğu için, bu durumda iphone 11 r modelini yani xir'i beklerdim. Diğer bir durum sen zaten daha lisedesin yani 2 seneye çok şey değişir. 2 sene zaten bilgisayar kullanmayacağım diyorsan laptop alman çok gereksiz kaçar. Yeterli paran varsa tabiki macbook diyeceğim çünkü bu iki senede mühendisliğe girmeden bile kendini geliştirmen gerekecek. Senin gibi düşünemiyorum ihtiyaçlarını bilemiyorum; bu durum tam yardımcı olmamı engelliyor. Sanki şu durumda telefon alman daha mantıklı. 2 sene boyunca ben para harcaamdan cep harçlıklarımı biriktiririm diyorsan hiçbirşey yapma o parayla 2 sene sonra macbook alabilmen için imkan verir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı