Macbook Nasıl Şarj Edilmeli?

Volkan Yıldız

Kilopat
2018 model MacBook Pro satın aldım 2-3 gün önce pil devri sayısı şimdiden 6 oldu bile, 1000 olunca sağlığı düşüyormuş sanırım. %70'lere inmeden şarj ediyorum gün içinde.

En sağlıklısı nasıl olmalı, yüzde kaça düşünce şarj etmeliyim? 1000 devirden sonra cihazlara ne oluyor? Bildiğim kadarıyla Macbooklar uzun süreli oluyor ama bu 1000 devir olunca ne olacak tam olarak?

Bir de 2 yıl garantisi varmış cihazın ve pil değiştirme garanti kapsamına giriyormuş. 1.5 yıl sonra değiştirmeyi düşünüyorum. Olur mu böyle?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazınızı şarj ederken dikkat etmenizi gerektirecek durum yoktur. 1000 dolumdan sonra pil şarj verimliliği düşer. Mesela 2018'de piliniz 7000 mAh tutuyorsa,2021'de 6500 mAh civarı tutar. Pilin verimli çalışma ömrü 3-4 senedir. Pil garanti dışıdır.

Cihazınızı şarj ederken dikkat etmenizi gerektirecek durum yoktur. 1000 dolumdan sonra pil şarj verimliliği düşer. Mesela 2018'de piliniz 7000 mAh tutuyorsa,2021'de 6500 mAh civarı tutar. Pilin verimli çalışma ömrü 3-4 senedir. Pil garanti dışıdır.

Merhaba yorumunuz için teşekkür ederim, pil yüzde kaçtayken şarj etmeye başlayayım nasıl yapmalıyım şarj işlemini?

Pil burada yazana göre garanti kapsamında fakat arızalı piller içinmiş. Fakat devam eden metinde ise pil değişme hizmeti verdiklerini söylüyorlar.

Şarja takın uyarısı geldiğinde şarja takmanız yeterli. Öyle sürekli sıfıra kadar kullanmayın pili yeter.
Aşırı sıcak ortamda kullanmamaya dikkat edin. Şarj %100 olunca hemen çıkarmayın pil %100 dolduktan sonra akımı kestiği için cihaz şarja takılı şekilde kullanabilirsiniz problem yaratmaz. Orijinal şarj cihazı kullanın, şarja tak uyarısı gelince şarja takın. Bu ikisine dikkat etmeniz yeterli. Son olarak çokta fazla kafanıza takmayın bozulacağı varsa bozulur.

Şarja takın uyarısı geldiğinde şarja takmanız yeterli. Öyle sürekli sıfıra kadar kullanmayın pili yeter.
Aşırı sıcak ortamda kullanmamaya dikkat edin. Şarj %100 olunca hemen çıkarmayın pil %100 dolduktan sonra akımı kestiği için cihaz şarja takılı şekilde kullanabilirsiniz problem yaratmaz. Orijinal şarj cihazı kullanın, şarja tak uyarısı gelince şarja takın. Bu ikisine dikkat etmeniz yeterli. Son olarak çokta fazla kafanıza takmayın bozulacağı varsa bozulur.
Pillerin raf ömrü sabittir kullansanızda kullanmasanızda 3-4 seneye verimliliğini kaybeder.

Zamanında Apple'ada sormuştum kafanıza göre takılın yapacak ekstra birşey yok. Pil için garanti kapsamı sadece garanti süreci içerisinde pil sağlığı %80'in altına düşerse geçerli olur ki bu çok zor ihtimal.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı