MacBook Pro M2 vs MacBook Air M1/M2

NeoZet001

Kilopat
Mühendislik öğrencisiyim, teknik çizim vs derslerim var yeni bilgisayara ihtiyacım var. Windows almak istemiyorum çünkü Mac'in zarifliğini şıklığını ve sağlamlığını seviyorum. 9 yıllık bir MacBook Air'im var. Zamanı gelmişti artık üniversite öğrencilerine yapılan Mac indiriminden yararlanacağım ama kararsız kaldım. Air de fan yokmuş, ne kadar etki eder bilmiyorum ama.
Air M1 28k.
Air M2 36k.
Pro M2 42K.
Aradaki fiyat farkına performansına değecek mi ayrıca ben Ankara'da okuyup Adana'da yaşıyorum Air de fan olmaması sıkıntı yaratabilir sanırım. Sizce hangisi alınmalı?

Mühendislik öğrencisiyim, teknik çizim vs derslerim var yeni bilgisayara ihtiyacım var. Windows almak istemiyorum çünkü Mac'in zarifliğini şıklığını ve sağlamlığını seviyorum. 9 yıllık bir MacBook Air'im var. Zamanı gelmişti artık üniversite öğrencilerine yapılan Mac indiriminden yararlanacağım ama kararsız kaldım. Air de fan yokmuş, ne kadar etki eder bilmiyorum ama.
Air M1 28k.
Air M.2 36k.
Pro M.2 42K.
Aradaki fiyat farkına performansına değecek mi ayrıca ben Ankara'da okuyup Adana'da yaşıyorum Air de fan olmaması sıkıntı yaratabilir sanırım. Sizce hangisi alınmalı?

İşiniz gereği Air'da fan olmaması sıkıntı yaratabilir diye düşünüyorum hem Pro'nun ekranı Air'a göre çok daha iyi Pro'yu tercih etmeniz çok daha doğru olur.
Windows alternatifi olarak bu cihazı öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Air M2 ve Air M1 kullandım kısa süre, çok performans farkı yok. (M2 Air) Fansız olması bi yandan iyi sıfır ses çünkü. SEO için kullanıyorum (Safari ve Chrome'da yaklaşık 20 sekme açık oluyor.) ve aşırı ısınma olmuyor. Ek olarak HoI4 oynarken bile çok ısınmadı.
Ekran çözünürlüğü 2.8k, oled ve 120hz.
Bunu hangi model için dediniz bilmiyorum fakat M1 air ve M2 air'de 120Hz yok maalesef.

Bir ekleme daha yapayım eğer bütçede sıkıntı yaşarsanız, M2 Air almak yerine M1 Air 16GB almanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
İmkan varsa pro olanı al uzun yıllar götürür, air'de fan olmadığından dolayı eğer kullandığın programlar fazla yük bindiriyorsa air ısındıkça sıcaklığı korumak için gücü kısacaktır.

Alacaksanız buradan alın öğrenci indirimli.

Şimdi şu anda benim kullanmış olduğu MacBook Pro M2 gerçekten iyi bir bilgisayar gerek pil olsun gerek pil touchbar fanların soğutması olsun falan gayet güzel bir de alacaksanız yükseltme kesinlikle yapın depolamayı 512 GB veya RAM 16 falan gücünüz yetiyorsa uzun ömürlü kullanırsınız.

MacBook Air M.2 ise MacBook Pro M.2'da bulununan özelliklerin bir üstüdür (ekran, FaceTime, MagSafe şarj kısmı ) bu özellikler günlük kullanımda mutlu eden özellikler.

Ben tercihimi MacBook Pro'dan yana kullandım ama Air da alınabilir hee bide alacaksanız son model şarj adaptörü alın mutlu eder 🙃

Teknik çizimleri hangi programlarda yapacaksınız? Eğer inşaat, ee veya makine okuyorsanız Mac önermem.

Sanırım AutoCAD kullanacağız endüstri mühendisliği okuyorum makine kadar ağır değil ancak gene de teknik çizim kodlama gibi derslerimiz var.

Alacaksanız buradan alın öğrenci indirimli.

Şimdi şu anda benim kullanmış olduğu MacBook Pro M2 gerçekten iyi bir bilgisayar gerek pil olsun gerek pil touchbar fanların soğutması olsun falan gayet güzel bir de alacaksanız yükseltme kesinlikle yapın depolamayı 512 GB veya RAM 16 falan gücünüz yetiyorsa uzun ömürlü kullanırsınız.

MacBook Air M.2 ise MacBook Pro M.2'da bulununan özelliklerin bir üstüdür (ekran, FaceTime, MagSafe şarj kısmı ) bu özellikler günlük kullanımda mutlu eden özellikler.

Ben tercihimi MacBook Pro'dan yana kullandım ama Air da alınabilir hee bide alacaksanız son model şarj adaptörü alın mutlu eder 🙃
yanında kulaklık veriyolar mı ben kulaklıkta almak istiyorumda hazır baya indirim olmuşken

Sanırım AutoCAD kullanacağız endüstri mühendisliği okuyorum makine kadar ağır değil ancak gene de teknik çizim kodlama gibi derslerimiz var.

yanında kulaklık veriyolar mı ben kulaklıkta almak istiyorumda hazır baya indirim olmuşken

CAD native olarak M işlemci desteğiyle geliyor ancak başka bir programa vs. ihtiyacınız olursa sorun çıkarabilir.

Geri
Yukarı