MacBook Pro 13" icin 8 GB RAM yeterli mi?

aykansavage

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Evime Home Studio kurdum beat yapma, mix masteringle ugrasiyorum ve universite ogrencileribe Apple da indirim varmis MacBook Pro 13" M.2 8 GB RAM 256 GB SSD modelini almayi dusunuyorum. FL Studio kullanıyorum ama Mac alinca Logic Pro da alacagim iki program icinde RAM'i yeterli olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ram'ler yükseltilebilir olmadıkları için bence alırken daha yüksek kapasite tercih edilmeli.
Suanki butcem yetmeyebilir fiyat farki 6000TL'ye kadar cikiyor cunku. Normalde aklimda bile yoktu ama universite bitmeden alayim diye dusundum, 8GB ram yapmak istedigim is icin yani fl ve logic pro icin yetersiz olur mu ? Zaten ileride 3-4 yil sonrasinda iMac veya MacBook Pro 16" ya gecmek zorundayim beni 3-4 yil goturebilecek sadece bu is icin yeterli olur mu diye merak ettim.

Amatör olarak logic işlerini rahatlıkla görecektir. İnternette bazı testler var onları izleyebilirsin, logic tarafında cihazı zorluyorlar, belli bi yerde yeter artık diyor yapacağın işlere göre seçim yap.

fakat herşeyin çözümü olduğu gibi, müzik işlerinle uğraşırken, freeze kısmı var, pluginleri kanalları dondurup, işlemci ve ramden yememesini sağlıyorsun.

yüksek ohm'u destekleyen kulaklık girişinde var. mix/mastering dediğin kaç kanal? 120-150 kanal işliyorsan yetmeyecektir, 10-30 kanalı işleyebilirsin diye düşünüyorum. fakat işlerken içerisine kaç plugin atacağında önemli. ama bununda çözümü var, tek tek işleyip, export edip, tekrar daw içine alıyorsun yada freeze ediyorsun.

yani kısacası profesyonel segment harici her türlü işinizi görecektir. aynı zamanda macbook air'de işinizi görecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı