Macbook Pro 17” Mid 2010 | Windows 10 Kurulumu

Chrysaoe

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Başlıkta yer alan cihazı kullanıyorum. Bu cihaz için cd/dvd kullanılarak (usb önyüklemesi yoktur.), BootCamp Asistanı ile yalnızca Windows 7 ve 8 kurulumu yapılmaktadır. (Cihazın optik sürücüsü çalışmıyor.)

BootCamp uygulamasının içerisinde yer alan info.plist dosyasında birkaç düzenleme ile USB ile Windows 10 yüklemesi yapmak mümkün. İlgili cihaza ait BootCamp Destek Yazılımı ile ekran kartları hariç tüm sürücüler sorunsuzca kullanılabiliyor. Cihazda bulunan ekran kartları şunlar; Intel HD Graphics (dahili) ve NVIDIA Geforce GT330M (harici).

Intel VGA sürücü yüklemesi yapıldığında Windows mavi ekran hatası veriyor ve sürekli restart döngüsü başlıyor. Bu sorunu atlatabilmek için Windows başlatılırken Intel VGA’yı kapatmak ve ondan sonra Nvidia sürücüsünü yüklemek gerekiyor. Bu mümkün mü? Evet, mümkün ve bir yöntemi var. O da şöyle;

1. Önce bu dosyayı indiriyoruz -> EFI 1.1 shell
  2. Ardından rEFInd kuruyoruz. rEFInd
  3. Daha sonra 1. adımda indirdiğimiz dosyanın adını shell.efi olarak değiştirip, /Volumes/EFI/EFI/tools/shell.efi dizinine kopyalıyoruz. Dizine ulaşmak için öncelikle Terminal’de “sudo diskutil mount disk0s1” komutunu uygulamak gerekiyor.
  4. Bir sonraki işlemimiz; /Volumes/EFI/EFI/refind/refind.conf dosyasını textedit ile açıp altına bu kodu eklemek olacak -> menuentry "Windows 10" {
    icon \EFI\refind\icons\os_win.png
    loader \EFI\tools\shell.efi
    options "fs0:\EFI\tools\launch_windows_disable_iGPU.nsh"
    }
  5. Bu aşamada ise textedit kullanarak launch_windows_disable_iGPU.nsh dosyasını oluşturup dizine kopyalayacağız. /Volumes/EFI/EFI/tools/launch_windows_disable_iGPU.nsh Dosyada yer alacak kodlar şu şekilde; mm 000001003e 1 ;PCI :8
    mm 0001000004 1 ;PCI :7
    mm 0000000050 2 ;PCI :2
    mm 0000000054 1 ;PCI :3

fs0:\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi
  6. Tüm adımlar sona erdi. Şimdi cihazı yeniden başlatıp rEFInd başlangıç ekranından "Windows 10"u seçip önyükleme yapıyoruz. Bu sayede Intel yerleşik ekran kartı engellenmiş oluyor ve NVIDA sürücülerini sorunsuzca kurabiliyoruz. Sadece klavyedeki cihaz parlaklık tuşları çalışmayacak.

Bu işlemlerin hepsini uygulayan ve sonuç alan birçok yabancı kullanıcı var. Zaten ben de adım adım anlattığım bu uygulamayı yabancı bir siteden aldım. İşte link: Macbook Pro Mid 2010 17in nVidia GeForce GT330M Windows 10 mod Driver

Aynı işlemleri ben yaptığımda aldığım bir hata var. Ve işin içinden çıkamıyorum. Nerede hata yapıyorum anlamadım.

Hata ile karşılaştığım kısım şöyle;
28BF439B-12F3-46F7-B602-42EEA60B175C.jpeg

Bu hata yüzünden, yukarıda paylaştığım komutları manuel olarak uygulayıp Windows’u başlatsam da “launch...” ismiyle oluşturduğumuz dosyada yer alan komutlar işlevsiz kalıyor ve NVIDA kurulumu yapamıyorum.

Bu arada cihaza optik sürücü ile Windows 7 ve 8 kurmak mümkün demiştim. Fakat USB ile Win8.1 kurduğumda yine aynı sorunla karşılaşıyorum. Bazı yabancı kullanıcılar, USB ile değil de CD/DVD ile kurulum yaptığımda sürücü sorunuyla karşılaşmıyorum demiş.

Konuyla alakalı bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.
Konuyu düzenleyemediğim için yeni bir mesaj yazıyorum.

Sorunu çözdüm. Kodları web sayfasından kopyalayıp texedit’e direkt yapıştırdığım için, launch* isimli dosya shell’de düzgün çalışmadı. Refind içerisinde düzgünce çalışan bir efi. dosyasını kopyalayıp masaüstüne yapıştırdım. İçerisindeki tüm verileri silip, launch* dosyası içinde olması gereken kodları manuel olarak yazdım. Ve adını düzeltip ilgili yere kopyalayıp yapıştırdım. Daha sonra restart yaptım ve refind boot ile yerleşik INTEL ekran kartını kapatıp Windows10 başlattım. Şu an sadece NVIDIA ekran kartım aktif ve mükemmel bir şekilde çalışıyor.

Eski bir MacBook’a sahip olan, desteklenmediği için Windows 10 kuramayan, kurabilse de sürücü sorunu yaşayan arkadaşlada yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı