MacBook Pro 2010 aniden kapanıyor

Pirateinthesky

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, MacBook Pro 2010 model bilgisayara forum üzerinden aldığım öneriye göre 2 adet yeni RAM aldım, direkt RAM'leri tak sonra kullanmaya başladım, bilgisayarı ben kullanmıyorum, ama gördüğüm kadarıyla bilgisayar kapanıyor. Rapor ekranını kapanmadan önce fotoğrafını çektim. Kapanma hemen olmuyor genelde, bir süre kullanınca oluyor, bilgisayar biraz fazla ısınıyor gibi görünüyor. Hata RAM mi, yoksa termal macun yenilenmesi vs. ile ilgili mi? Bilgisayarı ikinci el aldım, alalı 8 ay oluyor.

Aldığım RAM: Kingston KVR1066D3S7/4G 4GB DDR3 SODIMM 1066 MHz PC Bellek.

IMG_20211120_125142.jpg
IMG_20211120_125149.jpg
IMG_20211120_125203.jpg

Son düzenleme:
Hayır, hiçbir kontrol yapmadım. Ama bilgisayar fazla ısınıyor gibi, buna eminim. RAM kaynaklı değilse içini açıp termal macun değişimi yapacağım.

Yüksek ihtimalle işlemcin fazla ısınıyor. Stock fanlarını kontrol ettir termal macun değişimini çok önceden yaptıysanız onu yapmanızıda öneririm. Fanlar çalışıyor mu ona da bakmanı tavsiye ederim. O yüzden de işlemcin ısınıp bilgisayar kapanıyor olabilir.

Merhaba kaç GB RAM taktınız? 2010 model 8 GB'a kadar destek veriyormuş. Macs fan Control isimli programı indirip ısıları kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş. 2 adet RAM var demiş ve 4 GB demiş. 4x2 = 8 ramlarınde problem olacağını sanmıyorum. Yüksek ihtimalle ısı probleminden ötürü kapanıyor.

İlk etapta NVRAM ve SMC sıfırlamanızı tavsiye ediyorum. Çözülmediği taktirde Timemachine yedeklemesi alıp internet üzerinden recovery yaparak temiz bir kurulum deneyebilirsiniz. Sıcaklık sebebiyle kapanıyor olduğunu düşünmüyorum. Sıcaklıktan dolayı kapanıyor olsa bir anda kapanır bir log falan göremezsiniz.

Merhaba kaç GB RAM taktınız? 2010 model 8 GB'a kadar destek veriyormuş. Macs fan Control isimli programı indirip ısıları kontrol edebilirsiniz.
4x2 şeklinde 8 GB taktım, ama çok ilginç, Recep Baltaş 8x2 takmıştı. Ben 16 GB'a kadar destekliyor diye biliyorum.
İlk etapta NVRAM ve SMC sıfırlamanızı tavsiye ediyorum. Çözülmediği taktirde Timemachine yedeklemesi alıp internet üzerinden recovery yaparak temiz bir kurulum deneyebilirsiniz. Sıcaklık sebebiyle kapanıyor olduğunu düşünmüyorum. Sıcaklıktan dolayı kapanıyor olsa bir anda kapanır bir log falan göremezsiniz.
NVRAM ve SMC sıfırlamasını nasıl yapabilirim?

Diğer bilgisayarlarda SMC'yi sıfırlama​

Bu adımlar, 2009 ortası ile 2017 arasında piyasaya sunulan MacBook Pro modelleri, 2017'de veya daha önce piyasaya sunulan MacBook Air modelleri ve MacBook (13 inç, 2009 Ortası) modeli hariç tüm MacBook modelleri için geçerlidir.
  1. Mac'inizi kapatın.
  2. Dahili klavyenizde aşağıdaki tuşların tümünü basılı tutun:
    • Klavyenizin sol tarafındaki Shift
      macos-catalina-sidecar-sidebar-shift-icon.png
    • Klavyenizin sol tarafındaki Kontrol
      macos-catalina-sidecar-sidebar-control-icon.png
    • Klavyenizin sol tarafındaki Option (Alt)
      macos-catalina-sidecar-sidebar-option-icon.png
  3. Üç tuşun tümünü basılı tutmaya devam ederken güç düğmesine de basın ve tümünü basılı tutun.
    4 tuşun tümü basılı tutulan dizüstü bilgisayar klavyesi
  4. Dört tuşun tümünü 10 saniye daha basılı tutun.
  5. Tüm tuşları serbest bırakın ve Mac'inizi açmak için güç düğmesine basın.

NVRAM'i sıfırlama​

Option tuşu
artı
Komut tuşu
artı
P tuşu
artı
R tuşu

Mac'inizi kapatın, ardından açıp hemen şu dört tuşu aynı anda basılı tutun: Option, Komut, P ve R. Yaklaşık olarak 20 saniye sonra (Mac'inizin yeniden başlatıldığını görürsünüz) tuşları bırakabilirsiniz.
  • Başlatma sesi çıkaran Mac bilgisayarlarda ikinci başlatma sesinden sonra tuşları bırakabilirsiniz.
  • Apple T2 Güvenlik Çipli Mac bilgisayarlarda Apple logosu ikinci kez görünüp kaybolduktan sonra tuşları bırakabilirsiniz.
Alıntıdır. Kaynak: support.apple.com

Hayir tek bir slot 8 GB destekliyor hatta Technopat bizzat ayni bilgisayara 8+8 16 GB DDR3 takiyor. CL degerlerine ve taktigi RAM'in orjinalligine baksin. Sahte RAM'ler de sebep olabilir.

Geri
Yukarı