MacBook Pro 54 devir iyi mi?

Leo DiCaprio

Hectopat
Merhaba arkadaşlar elimde 2023 M.2 Pro MacBook var, ben genelde prize takılı kullanınca bataryaya zarar veririm diye şarjda kullanmıştım ama öyle olmuyormuş şimdi baktım 54 devir yapmış bile yaklaşık 4 aydır kullanıyorum, pil sağlığı hala 100'de, bu devir çok mu yüksek ve satarken fiyatı çok etkiler mi? (artık evdeyken prizden çıkarmıyorum biraz geç olsa da :D)

Ben de IPad'i aynı şekilde kullanıyor ve ders anlatıyorum. Fakat aynı durum yine de oluşuyor. Bunu Apple'ın algoritması yine de devir döngüsünden sayıyor. Ben henüz hiç %0'a getirmedim. Yine de 0-100 puan döngüsünü kaç kez yaparsanız o kadar devir sayıyor. Ve IPhone'larda her 60 devirde bir batarya sağlığı da %1 düşüyor. Anlayacağınız şarja takılı olmadan kullanmak bu döngü için daha iyi. Çünkü %100-%60 arası mesela hızlı veya yavaş biten bataryanız sonrasında yavaş veya hızlı bitebilir. Bu sebeple normal bataryada kullanmak hatta ayda bir %0'a getirip cihazı tam bitirmek batarya için daha sağlıklı. Tüm Apple cihazlarımda böyle kullanıyorum yıllardır.

Evde prizde kullanıyorum biraz araştırdım ama daha az devir yaptığını söyliyenler olmuş ve etkisi de yokmuş pillere, doğru mu size de sormak isterim.
Şarj %100 olduğunda laptop bataryanın enerjisini kullanmaz, adaptörden güç almaya başlıyor. Ama arada çıkarıp bataryayı sıfırlamakta fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı