MacBook Pro A1278 DVD yerine HDD takmak

yusufdj

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Webmaster
Merhabalar, mevcut HDD mi SSD olarak değişeceğim fakat şu anki kullandığım HDD'yi CD yerine sanırım aparat ile takilabiliyor, nasil bir ürün almalıyım, hangisi uyumlu olur, bilgisi olan var mıdır? Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Slim olanını alman lazım hepsi standart zaten. Yalnız SSD'ye her iki tarafta da Speedtest uygula hangisinde yüksekse o portta kullan. Eski Macbook'larda HDD kablosu kolay zarar gördüğü için HDD yerinde düşük hız alabilirsin.
SSD taktıktan sonra Trim açmayı ve Sudden Motion Sensor'u devre dışı bırakmayı unutma. Eğer uykuya alma ve uykudan uyanma sorunu yaşarsan beni etiketle onunda çözümü söyleyeyim.

Slim olanını alman lazım hepsi standart zaten. Yalnız SSD'ye her iki tarafta da Speedtest uygula hangisinde yüksekse o portta kullan. Eski Macbook'larda HDD kablosu kolay zarar gördüğü için HDD yerinde düşük hız alabilirsin.
SSD taktıktan sonra Trim açmayı ve Sudden Motion Sensor'u devre dışı bırakmayı unutma. Eğer uykuya alma ve uykudan uyanma sorunu yaşarsan beni etiketle onunda çözümü söyleyeyim.

Teşekkürler yorum için, genelde çıkarılan hdd yerine takmamı söylediler olmadı iki yeride denerim. Trim ve Sudden Motion nedir acaba?

Açmak için Terminal'e girip:
sudo trimforce enable
Yazarak adımları takip edin.
Sudden Motion Sensor ise hareket algılayıcıdır. HDD kullanırken ani hareketlerde örneğin düşme gibi algılayarak HDD kafasını kilitler. Bu sayede cihaz fiziksel zarar görse bile verilerinize hiçbir şey olmaz. Ancak bu sensör SSD'de hatalı çalıştığı için durduk yere Macbook donup kalabiliyor. Bunu kapatmak içinde yine Terminale girip
sudo pmset -a sms 0 yazmalısın.

Açmak için Terminal'e girip:
Sudo trimforce enable.
Yazarak adımları takip edin.
Sudden Motion sensor ise hareket algılayıcıdır. HDD kullanırken ani hareketlerde örneğin düşme gibi algılayarak HDD kafasını kilitler. Bu sayede cihaz fiziksel zarar görse bile verilerinize hiçbir şey olmaz. Ancak bu sensör SSD'de hatalı çalıştığı için durduk yere MacBook donup kalabiliyor. Bunu kapatmak içinde yine terminale girip.
Sudo pmset -a SMS 0 yazmalısın.

Merhaba SSD alıp HDD soketine HDD'yi de superdrivea taktım. Benim de aynı ayarları yapmam mı lazım?

Yeni konular

Geri
Yukarı