MacBook Pro 2012 A1278 kasıyor

Boksor45

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bir süre önce MacBook Pro 2012 A1278 durduk yere kapandı ve tekrar ne şarj oldu ne de açıldı. Forumda araştırmalarıma göre pili çıkarıp takmam gerektiğini gördüm. Çıkarıp taktım ama açılmadı hala. Komple pili çıkarınca çalıştı fişe takılı kullanıyorum şimdi ama şöyle bir sorun oluştu. Bilgisayarım kasmaya başladı bu kasmayı nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

Pilsiz bir şekilde şarjda çalışıyor fakat pili takınca çalışmıyorsa pil arızalıdır.
Ama kasma sorununu bilemeyeceğim.

Güç dengesiz geliyor olabilir. Bu dengesizlik birçok sorunun sebebi olabilir. Bu dengesizliğin birçok şekilde meydana gelebilir. Pil bu tip dengesizlikler düzenler.

Herhangi bir hasar almadığından emin misin? Acaba şarj aletinde sıkıntı olabilir mi? Anakartın hasar almış olabilir mi?

Başka bir şeyyde sıkıntı olduğunu pek sanmıyorum hiçbir sorun yokken pili çıkarınca bilgisayar düzeldi sıkıntısız kullanıyorum ama bilgisayar kasıyor pili çıkarınca acaba ayarlarımı bozuldu diye düşündüm.
Güç dengesiz geliyor olabilir. Bu dengesizlik birçok sorunun sebebi olabilir. Bu dengesizliğin birçok şekilde meydana gelebilir. Pil bu tip dengesizlikler düzenler.

Peki hocam pili takınca açılmasını nasıl sağlayacağım pil bozuk değil gayet iyi ama sma ayarları falan yazmışlardı ben pek anlamadım.

Kasıyor deyince aklıma bizzat yaşadığım bi' olay geldi.

MacBook Air'i temizlemek için içini açtım. Anakart ve pil dışında neredeyse tüm parçalarını söktüm temizledim. Soğutma bloğunu IPA ile yıkayıp termal macununu yeniledim. MacBook'ların neredeyse her vidası farklı boyutta ve şekilde olduğu için yavaş yavaş ilerliyordum.

İşlemler bitti, alt kapağın vidalarını sıkmadan önce son bir test yapmak istedim. Güç tuşuna bastım ve ekrana görüntü geldi. Ancak fan son hız dönüyor ve çok yavaş açılıyordu. Açılması yaklaşık 5 dakika sürdü. Başlarda aklıma işlem sırasında cihaza zarar verdiğim geldi. Sonrasında şarja takmak için kafamı ekrandan kaldırdığım sırada I/O kartı ile anakartı bir birine bağlayan köprü flex kablosunu takmayı unuttuğumu fark ettim.
macbook air.jpg
bridge.jpg

Bu kabloyu takıp tekrar başlattığımda hem fan sessiz çalışıyordu hem de hızı ve performansı yerine gelmişti.

Bu kadar yazının özeti şu; cihaz üzerinde fiziksel bir hasar olmasa bile bir şeyler eksikse cihaz garip davranışlar, düşük performans sergileyebiliyor. Bu yüzden her şeyi iyice kontrol edin. En ummadığınız parça bile sorununuzun kaynağı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı