MacBook Pro i7 vs MacBook M1

Furkannozzturk3

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
İş yerimde uzun süredir Windows kullanıyorum artık MacBook'a geçeceğim, lakin MacBook'lar özelinde kısıtlı bir bilgiye sahibim. Sadece elimde 2 seçenek var ve hangisi daha çok işimi görür bunu size danışmak istedim. Bir tarafta Intel işlemcili bir 16 inch MacBook Pro ı7 Intel işlemcili model var, bunu ben özellikle rica ettim bazı görüş bozukluklarımdan dolayı 16' olsun diye. Diğer tarafta ise m1'li bir MacBook verebileceklerini söylediler. Ağırlıklı monitörle çalışan biriyim zaten.
Sadece kulaktan duyma bilgiyle Intel işlemcili serilerin zamanında çok sevilmediğini biliyorum.
Sizce hangisini seçmeliyim?

Elimde donanım bilgisi çok detay yok maalesef, cihazlar için bu kadar bilgi verebiliyorum kusura bakmayın. Şimdiden teşekkür ederim.

İntel i7 macbook pro ile yıllarca çift monitör çalıştım. Tek kusuru ağır işlerde veya 10 sekme falan aynı anda açtğında fan sesinin artması sıcaklığın 90 derecelere dayanması. Daha sonra artan fan sesiyle beraber yaptığın işleme göre soğutup ısıyı düşürüyor.

Şimdi m1 işlemci kullanıyorum. Aynı şekilde çift monitör. Şunu söyleyebilirim;

- Aynı işlemleri yapmama rağmen m1 35 derecelerde geziyor.
- Hangi işlemi yaparsan yap fan sesi duyman imkansız, kulağını dayarsan inceden geliyor.
- Uygulamalar çok daha hızlı açılıyor örneğin photoshop'a tıklıyorum sanki daha önce açıktıda alta almışım gibi açıyor.
- İşlem süresi aşırı kısaldı, örneğin toplu resim işleme işlerimde intelin 3 katı daha hızlı sonuç alıyorum.
- Ios mobil uygulamaları app storeden macos sistemine indirip çalıştırabiliyor olman.
- Disk okuma / yazma hızım saniyede 3000mb oldu.

Sonuç:
İmkan varsa m1 - m2 işlemcili cihazları tercih etmelisin. Ram miktarını 16'ın altına düşürme.
İntel işlemcili serilerin zamanında sevilmemesi konusunu anlamadım. Başka bir varyasyonu yoktu ki zaten. Ancak yinede intel işlecili mac'ler kullanılır mı? Evet hala çok iyi performans sergiliyorlar ancak m işlemcilerin yanında sönük kaldılar.

Dual Boot ihtiyaciniz yoksa Intel islemcili bir MacBook kullanmak bence mantikli degil bu saatten sonra ustelik sizin M1 islemcili alternatifiniz var. Monitorle kullaniyormussunuz zaten.

Intel i7 MacBook Pro ile yıllarca çift monitör çalıştım. Tek kusuru ağır işlerde veya 10 sekme falan aynı anda açtğında fan sesinin artması sıcaklığın 90 derecelere dayanması. Daha sonra artan fan sesiyle beraber yaptığın işleme göre soğutup ısıyı düşürüyor.

Şimdi M1 işlemci kullanıyorum. Aynı şekilde çift monitör. Şunu söyleyebilirim;

- Aynı işlemleri yapmama rağmen M1 35 derecelerde geziyor.
- Hangi işlemi yaparsan yap fan sesi duyman imkansız, kulağını dayarsan inceden geliyor.
- Uygulamalar çok daha hızlı açılıyor örneğin Photoshop'a tıklıyorum sanki daha önce açıktıda alta almışım gibi açıyor.
- İşlem süresi aşırı kısaldı, örneğin toplu resim işleme işlerimde Intel'in 3 katı daha hızlı sonuç alıyorum.
- iOS mobil uygulamaları App Store'den macOS sistemine indirip çalıştırabiliyor olman.
- Disk okuma / yazma hızım saniyede 3000 MB oldu.

Sonuç:
İmkan varsa M1 - M2 işlemcili cihazları tercih etmelisin. RAM miktarını 16'ın altına düşürme.
Intel işlemcili serilerin zamanında sevilmemesi konusunu anlamadım. Başka bir varyasyonu yoktu ki zaten. Ancak yine de Intel işlecili Mac'ler kullanılır mı? Evet hala çok iyi performans sergiliyorlar ancak m işlemcilerin yanında sönük kaldılar.

Açıkçası işim gereği daha çok ekran video kaydı, çoklu cihaz sekmesi, mobil cihaz yansıtması ve yazılım geliştirme toolları kullanıyorum. Bu nedenle cevabınız çok işime yaradı. Çok teşekkürler zamöan ayırıp detaylıca yazdığınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı