Macbook Pro M2 13" vs M2 Pro 14"

lainnyone

Kilopat
Herkese merhabalar,

Başlıktan da anlaşılacağı gibi MacBook alacağım lakin 2 model arasında kaldım.

1. Model Özellikleri (Fiyat 32 bin TL);
  • Ekran 13 inç
  • RAM 16 GB
  • SSD 512GB
  • İşlemci M2

2. Model Özellikleri (Fiyat 45 bin TL);
  • Ekran 14 inç
  • RAM 16 GB
  • SSD 512GB
  • İşlemci M2 Pro

İlk MacBook deneyimim olacağı için hangisinin yeterli olacağını bilmiyorum.
Ağırlıklı olarak yazılım geliştireceğim (backend) ve mobil yazılım geliştireceğim. Backend geliştirme kısmında M2'nin yeterli olacağını düşünüyorum lakin mobil için de yeterli midir? Emulatör çalıştıracak ve performans sorunu gibi sorunlar ile karşılaşır mıyım?

Ayrıca M2 Pro almak için aradaki fiyat farkını ödemeye değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Web geliştirme konusunda o cihazın performansını bile zorlayamazsın, M.2 çok çok güçlü bir işlemci web geliştirme için, zaten külüstür bir cihazla bile web geliştirme yapabilirsin, Android Studio'da da keza zorlanmaz.

Web geliştirme konusunda o cihazın performansını bile zorlayamazsın, M.2 çok çok güçlü bir işlemci web geliştirme için, zaten külüstür bir cihazla bile web geliştirme yapabilirsin, Android Studio'da da keza zorlanmaz.
Web zaten zorlamaz, hatta web geliştirmeyi Cloud makinemde yapıyorum. Android için emülatör yeterli mi emin olamadım ama kafamda netleşti, sağolun hocam.

M1 bile çok güçlü bir işlemci. Hangisi bütçeni zorlamayacaksa onu al ikisi de üzmez.
Çok teşekkür ederim M2 almayı düşünüyorum, önümüzde seçim var ve piyasa ne olur bilmiyorum. Bütçemi de zorlamak istemiyorum, o yüzden M2 alacağım 🙂.

Ben de 13" M2 MacBook Pro var.
Gayet memnunum ancak Apple maalesef 13" Pro'da eski kasayı kullanmış. Fotoğraflardan vs. dikkatinizi çekmediyse bakmanızı öneririm. Halihazırda kasası zaten çok güzel ancak ben sonradan öğrendiğim için biraz tadım kaçmıştı. Siz de böyle konulara dikkat ediyorsanız bir bakın önceden.

Ben de 13" M2 MacBook Pro var.
Gayet memnunum ancak Apple maalesef 13" Pro'da eski kasayı kullanmış. Fotoğraflardan vs. dikkatinizi çekmediyse bakmanızı öneririm. Halihazırda kasası zaten çok güzel ancak ben sonradan öğrendiğim için biraz tadım kaçmıştı. Siz de böyle konulara dikkat ediyorsanız bir bakın önceden.
Evet o ayrıntıyı farkettim. 13 bin TL fark vermeye değer mi peki ?

Apple bilgisayar alınacak ise en giriş modeli bence zaten 2. model , 16 GB RAM aşağısı olmaz, SSD'yi de dışarıdan halledersin veya iCloud ile.
1. model de eski kasa.
Para var ise 2. diyorum. Hem daha yakışıklı hem de Pro.
Tabi uzun süre kullanılacak ise. Yoksa M1 de yeterli.

Evet o ayrıntıyı farkettim. 13 bin TL fark vermeye değer mi peki ?
Ben yeni kasadaki çentik olayını pek beğenmedim. O yüzden şu an kullandığım kasa daha güzel geliyor. Bir yandan da 1 ay önce aldığım MacBook Pro'nun eski kasa çıkması canımı sıkmıştı. İlla en yeni tasarım olsun derdiniz yoksa kesinlikle değmez. Sadece çerçeveler biraz daha incelmiş ve çentik gelmiş onun yerine. Çok uçuk kaçık değişikler olsa ya da tasarımı gerçekten çok hoşuma gitmiş olsa verirdim 13 bin TL fark. Ancak şu haliyle pek gerek yok gibi.

Apple bilgisayar alınacak ise en giriş modeli bence zaten 2. model , 16 GB RAM aşağısı olmaz, SSD'yi de dışarıdan halledersin veya iCloud ile.
1. model de eski kasa.
Para var ise 2. diyorum. Hem daha yakışıklı hem de Pro.
Tabi uzun süre kullanılacak ise. Yoksa M1 de yeterli.
İkisi de Ram ve SSD bakımından aynı. Farkları sadece ekran boyutu, kasa, işlemci ve kamera. Arasındaki fiyat farkına değecekse 14 alabilirim.

Ben yeni kasadaki çentik olayını pek beğenmedim. O yüzden şu an kullandığım kasa daha güzel geliyor. Bir yandan da 1 ay önce aldığım MacBook Pro'nun eski kasa çıkması canımı sıkmıştı. İlla en yeni tasarım olsun derdiniz yoksa kesinlikle değmez. Sadece çerçeveler biraz daha incelmiş ve çentik gelmiş onun yerine. Çok uçuk kaçık değişikler olsa ya da tasarımı gerçekten çok hoşuma gitmiş olsa verirdim 13 bin TL fark. Ancak şu haliyle pek gerek yok gibi.
Ben de öyle düşünüyorum. Ayrıca giriş modelini bir kullanayım, eğer hoşuma gitmez ve yetersiz kalırsa; elimdekini satıp 14 alabilirim.

İkisi de Ram ve SSD bakımından aynı. Farkları sadece ekran boyutu, kasa, işlemci ve kamera. Arasındaki fiyat farkına değecekse 14 alabilirim.

Ben de öyle düşünüyorum. Ayrıca giriş modelini bir kullanayım, eğer hoşuma gitmez ve yetersiz kalırsa; elimdekini satıp 14 alabilirim.
En mantıklısı giriş modelini alıp Eylül ayına kadar yeni çıkacak MacBookları beklemek gibi. Elinizdeki yetersiz gelirse yenisine geçersiniz. Ekim-Kasım gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı