MacBook Pro macOS kurulmuyor

Robin21

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle uzun bir zamandan beri uğraştığım bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Elimde (açamadığım için) tam yılını bilmediğim ama sanırsam 2010 sonrası olan bir MacBook Pro 17' var.

Bu bilgisayar bir gün açtığımda açılmadı. Ben de birkaç sefer sistem kurmaya çalıştım ama kuramadım. Hard Disk'e yaptığım test sonucunda hard Disk'in bozulduğunu anladım ve yeni hard disk taktım. O saatten sonra ne yaptıysam sistem kuramadım. Bir yerden bulduğum ama çalışıp çalışmadığına emin olmadığım Snow Leopard DVD'si ile denedim. Flash bellekten birçok macOS sürümü denedim ama olmadı. Ama işin ilginç tarafı macOS kurmak için taktığım hard diskte Windows 10 yüklü ve MacBook Pro Windows 10'u sorunsuz bir şekilde açıyor ki ben de bundan dolayı bilgisayarda herhangi bir donanım hatası olmadığını düşünüyorum. Belki de bir hata vardır. Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlar varsa sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar cihazın altında yazan kod: A1286
Neden kuramamamın sebepleri ise Command+R yaptıktan sonra Internet Recovery hiçbir koşulda açılmıyor.

Flash bellekten kurmak istediğim zaman da:
  1. Elma ekranı geçtikten sonra bilgisayar beyaz ekranda kalıyor.
  2. Veya klasörün içinde soru işareti olan ekran geliyor.
  3. Bazen de yuvarlak içinde tek çizgi olan hata ile karşılaşıyorum. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir teşekkür ederim.

Cihaz Core 2 Duo işlemcili. 2009-2012 arası ve aşağıdaki modellerden biri:
  • MacBookPro5,1
  • MacBookPro5,4
  • MacBookPro5,3
  • MacBookPro6,2
  • MacBookPro8,2
  • MacBookPro9,1
Başka disk takınca Internet Recovery çalışmaz zira içinde hiç macOS yok.

Tam modeli bilmediğimizden dolayı cihazda %100 çalışacak sürüm: 10.11 El Capitan. Modele göre yamalı veya doğrudan 10.13 High Sierra da çalıştırabilir. 2012 ise daha üst sürümler yama ile çalışır.

El Capitan'ın DMG dosyasını bulup indirip USB ile bootlamaya çalışacağım. Peki El Capitan için bana önerebileceğiniz herhangi bir boot programı var mı (Mac'ya da Windows) sonucunu tekrar buradan bildiririm teşekkürler ilgilendiğiniz için.

TransMac üzerinden El captain 10.1.1 dmg uzantılı dosyayı USB belleğe boot ettim bilgisayarı option tuşuna basarak açtım ama fotoda gördüğünüz gibi flash belleği dahi okumadı.

Untitled.png

Hocam aramama rağmen El captain kurulum dosyasını bulamadım herhalde çok eski bir sürüm olduğu için kurulum dosyaları artık bulunmuyor olabilir mi? Eğer bulabileceğim bir yer varsa yardımcı olabilir misiniz?

Geri
Yukarı