Macbook Pro vs Macbook Air

elifleo

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba, grafik tasarımcıyım, bilgisayar almak istiyorum ama üç ürün arasında kaldım. Hangisini tercih etmem gerekiyor, pek bilemedim.
Macbook Air M1 16 GB RAM
Macbook Air M2 8 GB RAM
Macbook Pro M2 8 GB RAM
Bu ürünler arasında kaldım. Fiyatları hemen hemen birbirine yakın sayılır ama hangisini tercih etmeliyim bilemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam M2 Air tercih ederdim. M.2 varken zaten M1 alınmaz. Pro da eski tasarımda olduğu için şahsen tercih etmezdim. Ancak Pro serilerinde fan olduğu için soğutması daha iyi oluyor. Onu göz önünde bulundurun. Yüksek ısılara çıkaracak işler yapacaksanız Pro da tercih edilebilir.

Ben olsam M2 Air tercih ederdim. M.2 varken zaten M1 alınmaz. Pro da eski tasarımda olduğu için şahsen tercih etmezdim. Ancak Pro serilerinde fan olduğu için soğutması daha iyi oluyor. Onu göz önünde bulundurun. Yüksek ısılara çıkaracak işler yapacaksanız Pro da tercih edilebilir.
Anladım teşekkür ederim M1 Air'de 16 GB Ram olduğu için kararsız kalmıştım

Genellikle herkes daha uzun ömür sağladığı için Pro tavsiye eder fakat 16 GB ram seçeneği varsa M1 almanız daha iyi olacaktır.

Dostum merhaba, ben Egemen. 6 aydır aktif olarak MacBook Pro M2 kullanıyorum ve sana gerçek deneyimlerle beraber tavsiye vermeye geldim.

Öncelikle şunu belirteyim mac kullanmaya yeni başladım ve bundan önce XP'den beri windows kullanıyorum. MacOS işletim sistemine alışmam 1 günümü anca aldı. Kullanması çok rahat ve kolay, eğer mac aldıktan sonra sıkıntı çekersen yine benimle iletişime geçebilirsin.

Daha rahat karşılaştırma yapabilmen için Mac cihazımda neler yapıyorum onlardan bahsedeyim. Yazılım geliştirme, oyun oynama (LoL, MineCraft, CS:GO, The Long Dark, Fortnite bu oyunların hepsinde denedim ve FPS değerleri normal bir kullanıcı için çok iyi. GTA 5 gibi oyunlarda bir sanal makine ile çalıştıracağın için FPS sorunu yaşayabilirsin, ben daha önce dedim sonra yer kapladığı için sildim.), sunu hazırlama, film, dizi, video izleme ve gündelik işlerimi yapıyorum. Oyun konusunda desteği olan oyunları oynarken hiçbir problem yaşamazsın. resident evil village (macos destekli) gibi oyunları full çözünürlükte 60 fps çok rahat açıyor. YouTube, Instagram gibi platformlara içerik ürettiğim için Premiere Pro, After Effect, PhotoShop gibi Adobe uygulamaları da kullanıyorum. Umarım kendi yapacağın işlerle kıyaslayabilmen için bu bilgiler yeterli olur.

Gelelim cihazlara. Benim kullandığım cihaz MacBook Pro M2 ve sana şunu söylebilirim ki benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor. Yazılım konusunda oldukça kullanışlı ve akıcı, işleme süreleri çok kısa. Premiere Pro, Photoshop gibi uygulamalarda render süreleri çok iyi. 1 saat uzunluğunda 4K çözünürlükte bir videoyu 1,5 saatte render aldım. Video düzenleme sırasında sanki fotoğraf görüntülüyorum gibi anlık, takılmadan ve kasmadan önizleme sunabiliyor. Performans açısından grafik tasarımcı olarak problem yaşayacağını sanmıyorum.

Grafik tasarımcıyım dedin ve senin için ekranın iyi olması çok önemli. Sana şunu diyebilirim laptop ekranları arasında en iyi ekran deneyimlerini veren cihazlar arasında macbooklar geliyor. M1 ve M2 serileri aynı ekrana sahipler, yani alacağın modeller arasında inç farkı da olmayacaksa birebir aynı ekran deneyimine sahip olacaksın. 2K'dan fazla 4K'dan az bir çözünürlük değeri var. Renkleri vs. aşırı iyi. Ayarlardan istediğin renk paketini de seçebiliyorsun, sana renkleri o renk paletinde veriyor.

Yukarıdaki mesajlarına baktığımda 16gb ram demişsin. Eğer birden fazla sanal sunucu kurup aynı anda açacak, sanal sunucuları aktif olarak kullanacaksan 16gb ramli bir model tercih edebilirsin. Grafik tasarımcı olarak böyle bir ihtiyacın olacağını düşünmüyorum. Normal bir kullanıcı için 8GB yeterli olacaktır. MacOS işletim sistemi Windows gibi ram tüketen bir işletim sistemi değil. Adobe programları da kullanırken 6GB'ın üzerine zor çıkarsın, 8GB yeterli olur.

M1 mi M2 mi sorusuna gelirsek M2 çip benim ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor. Eğer sen arada oyun da oynarım pilim de fazla gitsin diyorsan falan diyorsan direkt olarak M2 modellerine bak. Pil olarak araya şunu sıkıştırayım ben cihazı 15 saat şarjdan uzak kullandığımı hatırlıyorum. 2 gün şarja takmasan bile yoğun performans gerektiren bir iş yoksa 2 gün şarjı gider.

Air mı Pro mu? Aslında cevabı sana bağlı. Her iki cihazda ısınmayan, verimli ve çok performanslı. Tabii Air modellerde fan yok. Bundan dolayı uzun süre yoğun performans gerektiren işlerde ısıyı koruyabilmek için performansı kısıyorlar. Pro modellerde fan olduğu için yoğun performans gerektiren işlerde fan devreye giriyor ve performanstan kayıp yaşanmıyor. Mesela 1,5 saat boyunca benim gibi 4K bir videonun renderını alacaksan Pro model alman daha iyi olacaktır çünkü Air modellerde 1,5 saat olan render süresi 2,5 saate çıkacaktır.

M1 mi M2 mi? Sorunun cevabını sana bırakmıştım, bana sorarsan M2 al. İleriki yıllarda sıkıntı yaşamadan uzun uzun kullanırsın. Eğer bütçen yetmiyorsa MacBook Pro M1 alabilirsin.

13" ile 16" karşılaştırması yine sana kalmış. Bildiğim kadarıyla MacBook Pro'ların 16" modellerinde ekran 120Hz'e çıkıyor haberin olsun.

Emin misin? MB Air M2'de sadece ekranda farklılık var diye biliyorum. O da çentikten dolayı bir farklılık var ve kamerası MB M1 serisi ve MB Pro M2'ye daha iyi.
Ben pro serisi için söyledim hocam. MB Pro M2 ile MB Pro M1 ekranları aynı değil. En büyük fark ekran tazeleme hızı. M1 Macbook Pro'larda 60Hz iken M2 Macbook Pro'larda 120Hz tazeleme hızı geliyor. 120Hz tazeleme hızına alışan birisine 60Hz kasıyor gibi geliyor farkı öyle söyleyeyim size. Air serilerini karşılaştırdıysanız orda yanlış anlamışım, M1 ve M2 Pro serilerini karşılaştırıyorsunuz sandım.

Ben pro serisi için söyledim hocam. MB Pro M2 ile MB Pro M1 ekranları aynı değil. En büyük fark ekran tazeleme hızı. M1 Macbook Pro'larda 60Hz iken M2 Macbook Pro'larda 120Hz tazeleme hızı geliyor. 120Hz tazeleme hızına alışan birisine 60Hz kasıyor gibi geliyor farkı öyle söyleyeyim size. Air serilerini karşılaştırdıysanız orda yanlış anlamışım, M1 ve M2 Pro serilerini karşılaştırıyorsunuz sandım.
MacBook Pro M2 kullanıyorum ekran 60hz. 120 Hz tazeleme hızları sadece 16" modellerde var. MB Pro M2'lerde 16" yok. 16" istiyorsa M1 Pro, M1 Max, M2 Pro ve M2 Max çiplere bakmalı. Standart M1 ve M2 çiplerin ekranları MB Air M2 hariç aynı. Air M2'de de çentik olduğunu söyledim daha önce.

Yeni konular

Geri
Yukarı