MacBook şarjda takılı mı kullanılmalı?

Yosemite Sam

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Amasya Geydoğan
Daha fazla  
MacBook Air M1 sahibiyim. Son zamanlarda evde kullanmaya başladım. Mac'i şarda takılı olarak mı kullanmam gerek? Yoksa her defasında bili bitirip tekrar mı kullanmam gerek? Şarjda takılıyken ve pil %100 de iken bataryadan mı kullanıyor yoksa prizden mi?

Şarj sınırınızı %60 veya %80 gibi sınırlara ayarlamak en iyisi. Asus tarafında böyle bir kısıtlama vardı. Apple tarafında var mı bilmiyorum ama yoksa bile kendiniz uygularsınız. Şarjı bitirmek gibi bir hatayı sakın yapmayın.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Candaş bey bu konu hakkında güzel bir video çekmiş.

Uzun yıllardır Mac kullanan arkadaşım şu öneride bulunmuştu: Şarjda kullan ancak 1-2 haftada bir prizden çıkart %30'lara kadar kullan sonra tekrar şarj et.

Pili belli seviyede tutan AlDente gibi programlar var ama bence de harici bir yazılım kullanmaktansa dediğiniz gibi 1-2 haftada pili %30'lara kadar indirip kullanmak daha mantıklı.

Pili belli seviyede tutan aldente gibi programlar var ama bence de harici bir yazılım kullanmaktansa dediğiniz gibi 1-2 haftada pili %30'lara kadar indirip kullanmak daha mantıklı.

Bilmiyorum belki eski kafalılığımdandır ancak sisteme müdahale edecek 3. parti yazılımlarını kullanmayı pek sevmiyorum.

MacBook Air M1 sahibiyim. Son zamanlarda evde kullanmaya başladım. Mac'i şarda takılı olarak mı kullanmam gerek? Yoksa her defasında bili bitirip tekrar mı kullanmam gerek? Şarjda takılıyken ve pil %100 de iken bataryadan mı kullanıyor yoksa prizden mi?

MacBook'larda bir özellik var artık %100'e geldiğinde güç almıyor ama güçte gitmiyor öyle kalıyor. Kullansan pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama 9 saat pil ömrü var yeter bence şarjda bakmasanda.

Geri
Yukarı