MacBook uygulamaları nasıl silinir?

allp521

Centipat
Daha fazla  
Selamlar. MacBook Pro kullanıcısıyım ve biraz yeniyim. Daha önceden bu uygulamaları yükledim fakat Steam, Epic Games ve LoL silmeme bu şekilde gözüküyor. Dosya falan da bulamadım. Bunları nasıl temizleyeceğim bir bilgisi olan var mı acaba?

Screen Shot 2022-01-31 at 21.51.58.png

Şöyle:

Finder'a (Görselde dock'ta sol altta bulunan) girin ve sol tarafta bulunan klasörlerden uygulamalara girin.

Ekran Resmi 2022-01-31 22.10.53.png

Silmek istediğiniz uygulamayı çöp klasörüne sürükleyin.
Ben iStatistica Pro uygulamasını sürükledim, aşağıda görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2022-01-31 22.14.32.png

Ardından çöp kutusundan da temizleyin. :)

Şöyle:

Finder'a (Görselde Dock'ta sol altta bulunan) girin ve sol tarafta bulunan klasörlerden uygulamalara girin.

Eki Görüntüle 1290452

Silmek istediğiniz uygulamayı çöp klasörüne sürükleyin.
Ben iStatistica Pro uygulamasını sürükledim, aşağıda görebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1290450

Ardından çöp kutusundan da temizleyin. :)

Ben de sizin gösterdiğiniz gibi silmiştim daha öncesinde. Application kısmında göremiyorum ama uygulamalara gittiğim zaman o sayfada duruyor hala ve silmeme rağmen öyle durması sinir bozuyor biraz :D

Dosya Ekleri

• Screen Shot 2022-01-31 at 22.18.23.png
    Screen Shot 2022-01-31 at 22.18.23.png
    477,9 KB · Görüntüleme: 59
Hocam bu klasörlerin hepsine bakıp ilgili uygulamanın tüm dosyalarını elle silmelisiniz, en iyi temizlik bu şekilde oluyor. Eğer direk uygulamayı silerseniz, bütün bu klasörlerde uygulamanın dosyası kalıyor ve gerçekten silmiş olmuyorsunuz.

Application Files​

• Macintosh HD > Applications > *Product Name* (folder)
  • Macintosh HD > Library > Preferences > com.*Product Name*.plist

Plug-in Files ( Eğer programın plugini varsa)​

• Macintosh HD > Library > Audio > Plug-ins > Components > *Product Name*.component
  • Macintosh HD > Library > Audio > Plug-ins > VST > *Product Name*.vst
  • Macintosh HD > Library > Application Support > Digidesign > Plug-ins > *Product Name*.dpm
  • Macintosh HD > Library > Application Support > Avid > Audio > Plug-ins > *Product Name*.aaxplugin

App-specific Data and Support Files​

• Macintosh HD > Library > Application Support > *Product Name* (folder)
  • Macintosh HD > Library > Application Support > *Product Name*.xml

Preferences Files (User Library)​

• Macintosh HD > Users > *Your User Name* > Library > Preferences > com.*Product Name*.plist
  • Macintosh HD > Users > *Your User Name* > Library > Application Support > *Product Name* (folder)
Your user name dediği klasör gizli; git sekmesine gelip alt'a bastığınızda çıkar!

Content Files​

• Macintosh HD > Users > Shared > *Product Name*

Hocam bu klasörlerin hepsine bakıp ilgili uygulamanın tüm dosyalarını elle silmelisiniz, en iyi temizlik bu şekilde oluyor. Eğer direk uygulamayı silerseniz, bütün bu klasörlerde uygulamanın dosyası kalıyor ve gerçekten silmiş olmuyorsunuz.

Application Files​

• Macintosh HD > Applications > *Product Name* (folder)
  • Macintosh HD > Library > Preferences > com.*Product Name*.plist

Plug-in Files ( Eğer programın plugini varsa)​

• Macintosh HD > Library > Audio > Plug-ins > Components > *Product Name*.component
  • Macintosh HD > Library > Audio > Plug-ins > VST > *Product Name*.vst
  • Macintosh HD > Library > Application Support > Digidesign > Plug-ins > *Product Name*.dpm
  • Macintosh HD > Library > Application Support > Avid > Audio > Plug-ins > *Product Name*.aaxplugin

App-specific Data and Support Files​

• Macintosh HD > Library > Application Support > *Product Name* (folder)
  • Macintosh HD > Library > Application Support > *Product Name*.xml

Preferences Files (User Library)​

• Macintosh HD > Users > *Your User Name* > Library > Preferences > com.*Product Name*.plist
  • Macintosh HD > Users > *Your User Name* > Library > Application Support > *Product Name* (folder)
Your user name dediği klasör gizli; git sekmesine gelip alt'a bastığınızda çıkar!

Content Files​

• Macintosh HD > Users > Shared > *Product Name*
hocam çok teşekkür ederim ama MacBook kullanma konusunda çok çok taze bir arkadaşınız olarak bunları nasıl ve nerden yapacağımı çok bilmiyorum
İOS geliştirme için kendime bir Mac aldım açıkcası içini çok kurcalamadım bilmediğim için sadece 2-3 program kapatıp açıyorum :D

Bu yazılım silme işleminde çok yardımcı olur. Kalıntı da bırakmıyor. Aktif olarak kullanıyorum.

hocam çok teşekkür ederim ama MacBook kullanma konusunda çok çok taze bir arkadaşınız olarak bunları nasıl ve nerden yapacağımı çok bilmiyorum
İOS geliştirme için kendime bir Mac aldım açıkcası içini çok kurcalamadım bilmediğim için sadece 2-3 program kapatıp açıyorum :D
Başta karmaşık geliyor ama çabuk alışılıyor. Bu klasörleri bulmaya çalışırsanız çözersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı