MacBook vs Gaming Laptop

Bütçe
28000
Bu şekilde önerebileceğiniz bir bilgisayar var mı acaba, siz ne kullanıyorsunuz?
Oyuncu notebooklarında malzeme kalitesi yerlerde maliyetlerden dolayı. Sadece ekran kartında rekabet etmeye odaklanıyorlar.

Ses kalitesi olarak HP dışında hepsi çöp zaten o konuda şunu söyleyebilirim, HP notebookların hepsinde de ses kalitesi aynı değil ama yine de bazılarında çok doğal ses kalitesi var, onu da Bang & Olufsen kalibre ediyor zaten dandik hoparlörleri.. yine de MacBook'lardaki ses deneyimine yaklaşabilen herhangi bir başka cihaz yok.

Şuraya bakabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Trackpad olayına gelirsek, yıllarca Apple'dan nefret edin sonra MBP deneyin; sonuç belli "donup kalmak" ve bişi diyememek, insan kendisiyle çelişiyor çünkü inanılmaz bir fiziksel kalite farkı var onu geçtim haptic feedback, force touch falan derken işinize yarasın yaramasın kalite farkını hissediyorsunuz.

Apple'daki trackpad'in uzaktan yakından hiçbir örneği yok başka bir yerde, tüm yüzeyin tıklama hissiyatı aynı, bu Windows notebooklarda yok, kimse yapmamış ya da yapamamış.

Bununla da bitmiyor, MBP'nun orasına burasına bastırın, sıfır esneme, ekran sallanmıyor, birleştirme kalitesi çok iyi.

M1 öncesi MBP savunanlar net fanboylardır çünkü M1 öncesi hiçbir MacBook iyi performans vermiyordu. "5 yıldır MBP kullanıyorum, her işimi görüyor"u Intel'li cihazlar için kullananlar net cahil maalesef ama M1 başka bişi, pil süresi, pilde tam performans verebilmesi, kapağını 2 gün sonra açtığınız anda %1 şarjının gitmiş olup, saniyede hazır olması falan çok iyi.

Oyuncu notebooklarında malzeme kalitesi yerlerde maliyetlerden dolayı. Sadece ekran kartında rekabet etmeye odaklanıyorlar.
Malzeme kalitesi laptop kullanım rahatlığı için elbette iyi olacaktır ama eğer Mackbook uzun ömürlülük açısından daha iyi olmayacaksa, sadece malzeme kalitesi için fazladan para vermeye emin olamıyorum. Performans açısından GPU için oyuncu bilgisayarından daha geri kalmasını önemsemiyorum ancak birkaç yıl sonra bir oyuncu bilgisayarı da performansını iyi koruyabilecekse en azından GPU'su da iyi olan bilgisayarı almak benim için malzeme kalitesinin ve şarjın önüne geçiyor.(Daha doğrusu oyun oynamak bu ikisinin önüne geçiyor.) Sizce Macbook bu konuda oyuncu bilgisayarlarından çok üstün mü? Öyleyse tercihim Macbook'tan yana olacak.

Malzeme kalitesi laptop kullanım rahatlığı için elbette iyi olacaktır ama eğer Mackbook uzun ömürlülük açısından daha iyi olmayacaksa, sadece malzeme kalitesi için fazladan para vermeye emin olamıyorum. Performans açısından GPU için oyuncu bilgisayarından daha geri kalmasını önemsemiyorum ancak birkaç yıl sonra bir oyuncu bilgisayarı da performansını iyi koruyabilecekse en azından GPU'su da iyi olan bilgisayarı almak benim için malzeme kalitesinin ve şarjın önüne geçiyor.(Daha doğrusu oyun oynamak bu ikisinin önüne geçiyor.) Sizce Macbook bu konuda oyuncu bilgisayarlarından çok üstün mü? Öyleyse tercihim Macbook'tan yana olacak.
Arkadaş oyun oynamayacağını belirtmiş, bu en önemli faktör.

İkinci konu da gaming notebooklar ile M1 MBP kıyaslandığında pil süresi kıyaslanamayacak kadar daha iyi MBP'da.. bunun yanında kıyaslanmayacak bir ses kalitesi, ekran kalitesi, trackpad kalitesi ve tonla neden var MBP tercih etmek için.

Fiyat olarak bakarsak M1 MBP 13" kesinlikle pahalı değil rakiplerine göre ki ikinci el satılıp alınması da çok daha iyi; dediğim gibi 17k civarına pili az kullanılmış bir tane alınabiliyor ve bu fiyata kıyaslanabilecek bir notebook yok.

Oyun oynamak istiyorsanız ya da ileride isteme ihtimaliniz varsa ve oyun oynayabilecek bilgisayarınız yoksa ve daha alamayacaksanız kesinlikle MBP tercih etmeyin!

Benim gaming notebookum masada duruyor artık, oyun oynayacağım zaman geçiyorum başına 2K monitör ile yardırıyorum ama onun dışında açmak içimden gelmiyor çünkü açar açmaz fan sesini duyunca sinir olmaya başladım.

Bir de MBP trackpadini kullandıktan sonra fare kullanmayı da bıraktım, hiç içimden gelmiyor.

Son olarak sizin için en uygun seçenekler: Omen 15 ve Lenovo Legion 5 serileri. Omen 15'in ses kalitesi MBP kadar doygun olmasa da çok iyi ama MBP speakerları anormal derecede doygun ses veriyor, inanılmaz bişi çünkü yakınından geçebilen herhangi bir notebook yok, kaç para verirseniz verin.

Aynı şey haptic trackpad için de geçerli, başka bir yerde benzeri yok, kaç para verirseniz verin, öyle bişi yok yani kimse yapmıyor ya da yapamıyor.

Oyun oynamak istiyorsanız ya da ileride isteme ihtimaliniz varsa ve oyun oynayabilecek bilgisayarınız yoksa ve daha alamayacaksanız kesinlikle MBP tercih etmeyin!
Aslında oyun oynama konusu çok da önemli değil tam ifade edemedim. Sadece Macbook ve oyuncu bilgisayarını uzun ömürlülük açısından sormuştum. Aralarında çok bir fark var mıdır?

Aslında oyun oynama konusu çok da önemli değil tam ifade edemedim. Sadece Macbook ve oyuncu bilgisayarını uzun ömürlülük açısından sormuştum. Aralarında çok bir fark var mıdır?
Zaten ondan bahsediyorum, kıyaslamak MBP'ya hakaret olur oyun performansı hariç.

Zaten ondan bahsediyorum, kıyaslamak MBP'ya hakaret olur oyun performansı hariç.
Anladım, teşekkürler.

Ben Ryzen 3 5300U işlemcili Lenova bir laptop kullanıyorum. 5700 TL'ye aldım 1.5 ay önce. Ram 4 GB ve 3200Mhz, depolama alanı 256 GB M2 SSD.

Yorumunuz için teşekkürler. Acaba 256 GB SSD bu kullanımınız için yeterli geldi mi?

Yorumunuz için teşekkürler. Acaba 256 GB SSD bu kullanımınız için yeterli geldi mi?
Açıkçası Apple'ın bu devirde 256 GB diskli bilgisayar satması tam anlamıyla rezillik ama o kadar iyi iş çıkardılar ki son dönemde yine de bu durum gözardı ediliyor.

Yazılım geliştirmekten bahsettiğiniz için şöyle diyebilirim; olabilecek en geniş skalada ve zor alanlarda geliştirme yapan biri olarak 256 GB'ın yeterli olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak M1 ile koca oyun motorunu fan hiç çalışmadan ve sıfır ısı ile pilde i7 10750h'ımın normal prizdeki halinden daha hızlı derliyorum.

Anladım, teşekkürler.

İçinde şu an 300 bölüm animem var 720P hepsi,
Dark Souls 1,2,3 oyunu var, Dark Siders 2 oyunu ve 10 GB'lik PSP oyunları var.
Office, Unity3D, Eclipse, Webstorm, Xammp, Spyder, LD Player var, Rider C#, Adobe Photoshop, After Effects, Media Encounter, Animate, Premeire ve Teams var.

Ayrıca bu programların projeleri de var.

80 Tane de müzik var. Yüksek kalite.

Şu an 70 GB boş alanım var.

Modifiye bir Windows 10 kullanıyorum her şeyiyle (hiber.sys, swap.sys'de dahil) 10 GB tüketmiyor. Normal Windows 10 olsa en az 30 GB boşu boşuna sömürürdü.

Apple'da durum daha kötü galiba.

Geri
Yukarı