MacBook vs Gaming Laptop

Bütçe
28000
Selam yine, Victus'un şu modelini satın aldım.

Victus serisinde de bunu kullanıyorlarmış iyidir umarım.
Hayırlı olsun. TKL klavyeli bir model alsaydınız daha iyiydi bence ama Blender kullanıyorsanız numpad iyi olur. 16" 1080p için biraz fazla ama bişiler izlerken iyi olur uzaktan bakmak. RTX 3060 ile rahatça oyun oynarsınız.

Ben artık Apple fanboyu oldum. MacBook, iPad, iPhone takılıyorum, şimdi iMac almayı düşünüyorum 24" bakalım ama belki 16" bir MBP eklerim seriye iMac yerine

Ben artık Apple fanboyu oldum. MacBook, iPad, iPhone takılıyorum, şimdi iMac almayı düşünüyorum 24" bakalım ama belki 16" bir MBP eklerim seriye iMac yerine
Teşekkür ederim. Ben de oyun faktörünü tamamen silmek istemedim o yüzden bunun tercih ettim. Umarım bir dahaki sefer satın almam mümkün olursa ben de MBP tercih edeceğim. :)

Hayırlı olsun. TKL klavyeli bir model alsaydınız daha iyiydi bence ama Blender kullanıyorsanız numpad iyi olur. 16" 1080p için biraz fazla ama bişiler izlerken iyi olur uzaktan bakmak. RTX 3060 ile rahatça oyun oynarsınız.

Son bi soru daha sormak istedim. Bilgisayarın touchpad'i beni biraz delirtti. İmleci hareket ettirmek için her parmağımı götürdüğümde ses çıkıyor tıık diye. Normal mi sizce? Servise göndereyim mi diye düşündüm.

İmleci hareket ettirmek için her parmağımı götürdüğümde ses çıkıyor tıık diye.
Sanki sallanıyormuş gibi.

Son düzenleme:
Son bi soru daha sormak istedim. Bilgisayarın touchpad'i beni biraz delirtti. İmleci hareket ettirmek için her parmağımı götürdüğümde ses çıkıyor tıık diye. Normal mi sizce? Servise göndereyim mi diye düşündüm.

Sanki sallanıyormuş gibi.
Bahsettiğim konu buydu aslında. MacBook hariç tüm notebookların touchpadleri çöp, anlamak imkansız. Değişim isteyebilirsiniz ama düzgün gelse bile kısa süre sonra aynı olur büyük ihtimalle.

Victus serisi dandik bana sorarsanız Legion 5 alabilirsiniz ama pahalı olabilir.

Yok ben zaten normal priz kullanıyorum rahatsız etmiyor.

Bu arada Ventura 13.0.1 güncellemesiyle birlikte USB dock çalışmamaya başladı, docku denemek için Omen'i açtım şu anda fan sesi yüzünden hayattan soğuyorum. Pazartesi ilk iş Apple'ı arayıp "Ne halt ediyorsunuz siz?" diyeceğim :)

Size biraz notebook bakayım dedim ama gaming notebook fiyatları uçuk, hepsi de çöp, zaten 12. nesil işlemcili model yok piyasada.

Bu var fiyat/performans oranı iyi gibi geldi bana ama yüzeysel baktım.. 12. nesil i7 var.

Yalnız şu da var... ses testi yaptım tekrar HP'nin B&O speakerlarının karşısında MBP speakerları bildiğin çöp... dayamış bası başka bi halt yok ama müzik türüne göre daha dolu dolu gelebiliyor kulağa ses kalitesinden anlamayanlar için.

Bence siz bu Victus'u alabilirsiniz, çünkü pek seçenek yok; ekran menteşesi berbat, touchpad falan çöp ama speakarlar Omen'dekilerden farklı değilse çok iyi. UV yaparsınız falan derken 12. nesil iyi bir performans verebilir pil süresinde.

Konu Bang & Olufsen olunca gerisi önemli değil, adamların çöpü bile iyi.

Benzer ikilemde biriyim Şu anda M1 çipli Air'lerin 8 gb'ları inanılmaz avantajlı. Öte yandan 8 gb yetersiz kaldığı noktada 16 gb'de fiyatlar direkt yükseliyor.

Bir de uyumluluk sorunu var, oyun oynamak isterim elbette ama iş güç zaman çok dar, heves etsem de elimi süreceğimi sanmam. Ama zaman zaman kullandığım SPSS, AMOS, SmartPLS gibi programları kurmak kullanmak da sorun diye geri bildirim aldım. Mecbur rota windows'a döndü.

Bahsettiğim konu buydu aslında. MacBook hariç tüm notebookların touchpadleri çöp, anlamak imkansız. Değişim isteyebilirsiniz ama düzgün gelse bile kısa süre sonra aynı olur büyük ihtimalle.
Bi mağazada deneyeceğim bilgisayarı. Orda daha iyi gibyse artık değişim isterim.

Bir de uyumluluk sorunu var, oyun oynamak isterim elbette ama iş güç zaman çok dar, heves etsem de elimi süreceğimi sanmam.
Ben de aslında bu sebepten oyun oynamam diye düşünmüştüm. Sonra dedim yılda bi iki kere oynamak isteyebilsem bari oynayabileyim. :) O yüzden ben de windows'a yöneldim.

Benzer ikilemde biriyim Şu anda M1 çipli Air'lerin 8 gb'ları inanılmaz avantajlı. Öte yandan 8 gb yetersiz kaldığı noktada 16 gb'de fiyatlar direkt yükseliyor.

Bir de uyumluluk sorunu var, oyun oynamak isterim elbette ama iş güç zaman çok dar, heves etsem de elimi süreceğimi sanmam. Ama zaman zaman kullandığım SPSS, AMOS, SmartPLS gibi programları kurmak kullanmak da sorun diye geri bildirim aldım. Mecbur rota windows'a döndü.
8 GB RAM'in yeterli olmayacağını düşündüğünüz durumlar neler? Ben çok ağır işler yapıyorum ama hiçbir takılma yok bilgisayarda. Birkaç tane VSCode, Discord ve diğer bir sürü Electron uygulaması, Chrome'da bir sürü sekme, iPad için Sidecar, oyun motoru, CLang ile devasa projeleri derleme.. gibi ama herhangi bir yavaşlık hissetmiyorum hiç.

Swap çok hızlı çalışıyor MacBook'larda, belki onun da etkisi vardır.

Daha önce de bahsettiğim gibi pilde ya da fişte performansının fark etmemesi, fan sesi olmaması, şarjının yoğun kullanımda bile 10 saate kadar gidebilmesi, kapağını kapattığımda hemen hemen hiç pil tüketmemesi fakat açtığımda anında açılması, parmak izi okuyucusunun hızı, ekranın mat olmamasının yanında çok fazla yansıma yapmaması, trackpadin acayip güzel olması gibi artıları var.

Yine de Air almanızı tavsiye etmem ama şöyle de testler var:

M1 Air (8 GB RAM):
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok ilginç performanslar var olay tümüyle oyunların platforma optimize edilerek yayınlanmaları ama çok az sayıda oyun native desteğe sahip.

Yine de almışken Air yerine Pro almak lazım diye düşünüyorum çok fiyat farkı yoksa hem bir GPU çekirdeği eksik hem de fan yok, lazım olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı