Mac’e Virüs Bulaşır mı?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Mac’e Virüs Bulaşır mı?
macOS-High-Sierra.jpg

Apple’ın Mac bilgisayarına bulaşan virüsü Malwarebytes Anti-Malware ile temizliyoruz. Evet, Mac’e de virüs bulaşıyor, Linux’a da. Windows bilgisayarına virüs bulaşmayan hiç yoktur herhalde… Yıllar boyunca bir şehir efsanesi döndü durdu: ...

Devamı: Mac’e Virüs Bulaşır mı?
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Yıllardır böyle bir yanılgı vardı. "Mac'e virüs girmez", "Linux'a asla virüs bulaşamaz, imkansız, istesen de Linux'a bulaşabilen virüs yazamazsın" diye giden bir şehir efsanesini daha sonlandırmış oldunuz bu sayede.
Arkadaşlar, virüs bulaşamayan sistem olmaz. Linux'a da virüs bulaşır, Mac'e de virüs bulaşır, Android'e de virüs bulaşır, Windows'a da virüs bulaşır. Sadece yıllardır Windows dışındaki sistemlerin popüleritesi aşırı düşük olduğu için virüs yazarlar uğraşmak istemiyordu. Fakat macOS'un popüleritesi artmaya başlayınca macOS için de zararlılar yapılmaya başlandı. Yakında Linux zararlıları da çok görebiliriz. Android'e değinmiyorum bile. Dünyanın en popüler işletim sistemi Android olduğu için tonla da zararlı yazılım var.
Bu arada benim kendi kullandığım bilgisayara hiç virüs bulaşmadı. Üstelik Windows kullandığım halde. Belki gözümden kaçmış bir zararlı olabilir ama sanmıyorum. İstisna olan insanlardanım herhalde.

Yıllardır böyle bir yanılgı vardı. "Mac'e virüs girmez", "Linux'a asla virüs bulaşamaz, imkansız, istesen de Linux'a bulaşabilen virüs yazamazsın" diye giden bir şehir efsanesini daha sonlandırmış oldunuz bu sayede.
Arkadaşlar, virüs bulaşamayan sistem olmaz. Linux'a da virüs bulaşır, Mac'e de virüs bulaşır, Android'e de virüs bulaşır, Windows'a da virüs bulaşır. Sadece yıllardır Windows dışındaki sistemlerin popüleritesi aşırı düşük olduğu için virüs yazarlar uğraşmak istemiyordu. Fakat macOS'un popüleritesi artmaya başlayınca macOS için de zararlılar yapılmaya başlandı. Yakında Linux zararlıları da çok görebiliriz. Android'e değinmiyorum bile. Dünyanın en popüler işletim sistemi Android olduğu için tonla da zararlı yazılım var.
Bu arada benim kendi kullandığım bilgisayara hiç virüs bulaşmadı. Üstelik Windows kullandığım halde. Belki gözümden kaçmış bir zararlı olabilir ama sanmıyorum. İstisna olan insanlardanım herhalde.
Linux'u batıralım da bari uğraşmasınlar.
Linux'a da antivirüs yüklemek istemiyorum.

Fazla seçeneğin yok zaten. Clamtk yükle bir de güvenlik duvarı GUFW. Sen hangi dağıtımı kullanıyorsun.
Şu an Linux kullanmıyorum sanal makinede Arch kurmayı denerim sorun çıkartmazsa kendi bilgisayarıma da kuracağım.

Arch ve Windows 7 dual boot neden olmasın?

Artık orta seviye Linux kullanmaya başlayacağım ilk seviyeler beni sıkmaya başladı kendin kur kendin yap tarzı bir Linux arıyordum aradığımı buldum.

Linux virüssüz, macOS kalbim kadar temiz, Windows her yeri virüs kaynıyor diye bir şey yok aslında.

Her sistemin kendisine göre tehlikeleri, zararlı yazılımları var. Birinde az vardır birinde çok. Ama neticede var ve imkansız değil.

Eskiden beri macOS sistemlere bulaşabilen zararlılar vardı. Bu haber de denilenlere halen inanmayanlara kanıt oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı