macOS benzeri performanslı Linux önerisi

Arch Linux mu düşük uygulama desteği sunuyor?
En çok o sunuyor neredeyse. AUR ile neredeyse her şeyi kurabiliyorsunuz. Arch tabanlı EndeavourOS öneririm.

Arch'ın kendi repolarında ve AUR'da istediğin her uygulamayı bulabilirsin. Bana göre Arch'ta çeşitlilik dediğin diğer iki dağıtıma göre daha fazla.

Arch hızlı, performanslı. AUR da bir sürü uygulama var diğerlerinden çok daha iyi :D

Hocalarım benim Arch'ın desteği az olarak bilmemin sebebi zamanında PNM OS kullanmış olmam ve pnm bildiğiniz üzere Arch altyapısına sahip ve bende zamanında pnm kullanırken yükleyeceğim hiçbir şeyi yükleyememiştim çünkü direkt olarak bulamamıştım ve Pnm'in kendi içinde gelen mağazada ise çok fazla uygulama görmemiştim o yüzden öyle demiştim özür diliyorum bu yanlış bilgim için. Ve beni aydınlattığınız için teşekkürler.

Garuda bakabilirsiniz. KDE DR4gonized Edition macOS benzeri bir yapıyı sweet temasıyla sunuyor. macOS tema seçeneklerini indirmenizle ki indirmesi çok kolay direkt Mac'e çevirebilirsiniz.

Onun haricinde KDE, GNOME, Xfce hatta cinnamon kullanan hemen hemen her dağıtımda rahatlıkla Mac benzeri bir arayüz elde edebilirsiniz.

GNOME arayüzü yapısal benzerliğinden bence daha iyi olur ama Xfce ve KDE de kötü bir sonuç çıkarmaz. Cinnamon ise diğerlerine kıyasla bir tık kötü bir sonuç verebilir ama o da kullanıcısını üzmez.

Şu bahsettiğiniz KDE DR4gonized Edition'a bakacağım sanırım.

Selam. Ben bir önceki açtığım konuda sistemimde kullanmak için bir macOS ISO dosyası istemiştim fakat işlemcimin MacOS'u desteklemediğini öğrendim maalesef. Ben de bu yüzden sizden güzel bir Linux isteyeceğim ve bunu UEFI Windows 10'un yanına kuracağım. Şimdi isteklerim şöyle:
-Herhangi bir tema kurmadan kendi içerisinden MacOS'a benzemeli.
-Oldukça yüksek performans vermeli.
-Arch Linux gibi düşük uygulama desteğine sahip olmak yerine, Debian veya Ubuntu gibi bir altyapıya sahip olup birçok uygulamayı desteklemeli.

İsteklerim böyle şimdi sıra sistemimde:
  • 2.13GHz Intel Celeron N2820 işlemci.
  • 1.7GB Intel HD Graphics iGPU.
  • 8 GB 1066 MHz DDR3L CL7 RAM.
  • 500GB 7200RPM HDD (fakat kuracağım dağıtımı dualboot yapacağım için yaklaşık 60GB anca ayırırım)
Son olarak pearos ve PNM OS denedim. Pek güzel değiller ve Elementary OS sistemimde biraz hantal çalışıyor.

Tek önerebileceğim Elementary OS olabilir. KDE'de özelleştirilip benzetilebilirsin.

Hocalarım benim Arch'ın desteği az olarak bilmemin sebebi zamanında PNM OS kullanmış olmam ve pnm bildiğiniz üzere Arch altyapısına sahip ve bende zamanında pnm kullanırken yükleyeceğim hiçbir şeyi yükleyememiştim çünkü direkt olarak bulamamıştım ve Pnm'in kendi içinde gelen mağazada ise çok fazla uygulama görmemiştim o yüzden öyle demiştim özür diliyorum bu yanlış bilgim için. Ve beni aydınlattığınız için teşekkürler.

Arch'ta temel uygulamalar hariç çoğu uygulama AUR'da bulunur. Kullandığınız mağaza büyük ihtimalle pamac ya da onun bir forkuydu. Onlar da varsayılan olarak AUR kapalı gelir.

Garuda kurduktan sonra tavsiyem.

sudo pacman -S pamac-all

Komutunu girin. Ardından pamac(add/remove software veya yazılım ekle/kaldır ismiyle gelir genelde) yazılımını açıp ayarlar kısmından AUR'u etkinleştirin. İsteğe bağlı olarak flatpak ve snap repolarını da etkinleştirebilirsiniz ama tavsiye etmem.

Çünkü flatpak uygulamalarını temayla uygun çalışması için ek ayarlar gerekiyor ve snap de pek mantıklı bir seçenek değil.
Onun haricinde QEMU gibi kurulumu karmaşık birçok yazılımın kurulum scriptini içeren nemesis scriptlerini indirin.

Erikdubois nemesis scripts yazdığınızda GitHub sayfadı çıkar karşınıza. Oradan code kısmına tıklayıp indirebilirsiniz.

Performans adına yaptığı düzenlemeler var. Bazı sistemlerde sorunlara sebep olabilir yaptığı düzenlemeler ama onun haricinde güzel bir distro.
Btrfs ve timeshift ile geldiğinden olası problemlerde sistemin sorundan önceki haline dönebiliyorsunuz.

Btrfs, timeshift ve Garuda hakkında daha fazla bilgi almak için Yusuf Ipek'in videolarına bakabilirsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı