Çözüldü macOS High Sierra 10.13.6 AMD Xcode Kurulum Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahmetbrs

Hectopat
@KemalALKIN beyin imajı ile kurdum, Xcode App store üzerinden indirdim kurulum yapmıyor ne yapmam gerekiyor ? Tryagain diyor farklı bir Config dosyası ile açtım, ondada kurulum yaparken yeniden başlattı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle sistem özelliklerini belirtir misin ? Sonrasın da bir görsel eklersen arkadaşlar daha etkili yardımcı olabilirler.

Ryzen 2600
MSI B450 PRO M2
GTX 760
8 GB 3000 MHZ RAM

@KemalALKIN beyin macOS High Sierra 10.13.6 amd imajı ile kurdum kurlum haricinde her hangi bir ekleme kaldırma yapılmadı.
Log içeride burada
2019-02-28 21:43:09-08 Ahmet-Mac-Pro system_installd[472]: PackageKit: releasing backupd
2019-02-28 21:43:09-08 Ahmet-Mac-Pro system_installd[472]: PackageKit: allow user idle system sleep
2019-02-28 21:43:09-08 Ahmet-Mac-Pro system_installd[472]: PackageKit: Install Failed: Error Domain=PKInstallErrorDomain Code=121 "Sistem genişletme bilgileri güncellenirken bir hata oluştu." UserInfo={NSLocalizedDescription=Sistem genişletme bilgileri güncellenirken bir hata oluştu., arguments=(

"-update-volume",

"/",

"-Installer"

), NSUnderlyingError=0x7ff7b8c1a9a0 {Error Domain=kextcache Code=71 "(null)"}} {

NSLocalizedDescription = "Sistem geni\U015fletme bilgileri g\U00fcncellenirken bir hata olu\U015ftu.";

NSUnderlyingError = "Error Domain=kextcache Code=71 \"(null)\"";

arguments = (

"-update-volume",

"/",

"-Installer"

);

}

2019-02-28 21:43:09-08 Ahmet-Mac-Pro system_installd[472]: PackageKit: Running idle tasks

2019-02-28 21:43:09-08 Ahmet-Mac-Pro system_installd[472]: PackageKit: Removing client PKInstallDaemonClient pid=467, uid=501 (/Applications/Xcode.app/Contents/MacOS/Xcode)

2019-02-28 21:43:09-08 Ahmet-Mac-Pro system_installd[472]: PackageKit: Done with sandbox removals
373556

373557

373558

373559

Denerim. Nasıl Deneyeceğim ?
Yüklüyor yüklemeden sonra sorun yaşıyorum.
Manuel olarak yüklemeyi dener misin ?
İndirdim developer hesabı üzerinden Xcode_10.1.xip çıkardım ondada aynı hatayı verdi
@KemalALKIN bey AMD Mojave kurulumuda yaptım onuda denedim ondada aynı şekilde try again hatası veriyor.
373623

373624

Uygun SMBIOS kullanıp dene.
Denedim ondada maalesef olmadı. Amd Kurulumlarda xcode çalışıyor mu?
Hocam şunu'da denedim, Appstore'dan uygulama indiriyor, kuruyor sorunsuz çalışıyor fakat xcode'yi ne Appstore'dan yüklüyor nede manuel kurmuyor hata veriyor.

Ben en azından Mojave AMD sistemimde sorun yaşamamıştım. O yüzden garip :).
Önerim şu: USB içerisinde bulunan CLOVER bölümünde zip arşiv şeklindeki kext/kextleri arşivden çıkarıp; çıkarmış olduğunuz kextleri kext utility ile sistem kurup yeniden başlatın sistemi. Düzelebilir.
Ek olarak işlemlerden sonra şunu terminalde yürüt:
Kod:
sudo update_dyld_shared_cache -force

Then window will show Xcode app.
Right Cick App
Show Package contents
Then go to /Contents/Resources/Packages/

Bu klasorun içinde .pkg uzantılı dosyaları kurdum düzeldi ama tekrar kurulum yapıp sizin dediğinizi de deneyeceğim

Ayrıca rehberdeki şu komutları çalıştıramadım terminalde uygulanmış yazılı halinin ekran görüntüsünü rica etsem paylaşır mısınız ? Rehberde belirtiğiniz komutlar terminalde nasıl çalıştıracağız ben yazdığımda hata alıyorum.

Terminal:

Kurulumun ilk aşamasından sonra (Update/Upgrade için bu adımlar uygundur.):
  • rm -rf /Volumes/MyDisk/macOSInstall///kernel
  • rm -rf /Volumes/MyDisk/macOSInstall///prelinkedkernel
  • cp /Volumes/CLOVER/kernel/Volumes/MyDisk/macOSInstall///
  • cp /Volumes/CLOVER/prelinkedkernel/Volumes/MyDisk/macOSInstall///
Ben en azından Mojave AMD sistemimde sorun yaşamamıştım. O yüzden garip :).
Önerim şu: USB içerisinde bulunan CLOVER bölümünde zip arşiv şeklindeki kext/kextleri arşivden çıkarıp; çıkarmış olduğunuz kextleri kext utility ile sistem kurup yeniden başlatın sistemi. Düzelebilir.
Ek olarak işlemlerden sonra şunu terminalde yürüt:
Kod:
sudo update_dyld_shared_cache -force

Clover içinde bende bunlar görünyor bir adet Kext var dosyalar.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2019-03-03 02.16.04.png
    Ekran Resmi 2019-03-03 02.16.04.png
    27,5 KB · Görüntüleme: 83
Kurulum Sonrası Kernel & PrelinkedKernel Değişimi

Yamalı kernel kullanımı gereken yani desteği bulunmayan Ryzen/AMD/Intel modelleri için kurulumdan sonra macOS Kernel değişimi gerekmektedir. High Sierra ve sonrası için ise Kernel & PrelinkedKernel değişimi gerekmektedir.

macOS kurulu disk ismini örneğin ” MyDisk ” varsayarak başlayalım..

(“Disk ismindeki vb. boşlukları * ile tamamlayabiliriz veya \ boşluk ile tipik unix terminal kullanımı.”)

Kurulumdan sonra tekrar kurulum ekranına dönüp izlencelerden Terminal uygulamasını açarak aşağıdaki işlemleri uygulayınız:

Terminal:

Kurulumun ilk aşamasından sonra (Update/Upgrade için bu adımlar uygundur.):

Kod:
rm -rf /Volumes/MyDisk/macOS*Install*/*/*/kernel
rm -rf /Volumes/MyDisk/macOS*Install*/*/*/prelinkedkernel
cp /Volumes/CLOVER/kernel /Volumes/MyDisk/macOS*Install*/*/*/
cp /Volumes/CLOVER/prelinkedkernel /Volumes/MyDisk/macOS*Install*/*/*/

Kurulumundan ikinci aşamasından sonra (MBR/GPT Destekli sürüm için bu adımlar yeterlidir.):
  • rm -rf /Volumes/MyDisk/System/Library/Kernels/kernel
  • rm -rf /Volumes/MyDisk/System/Library/PrelinkedKernels/prelinkedkernel
  • cp /Volumes/CLOVER/kernel /Volumes/MyDisk/System/Library/Kernels/
  • cp /Volumes/CLOVER/prelinkedkernel /Volumes/MyDisk/System/Library/PrelinkedKernels/
Rehber macOS AMD İmajı Kurulum Sonrası Yapılması Gerekenler

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı