macOS İşletim Sistemli Cihazlarda Windows 10 için Bootable USB (Yükleme Diski) Oluşturmak

Chrysaoe

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Bildiğiniz gibi Windows 10'un en güncel sürümü olan 20H2 .iso dosyası 4 Gigabyte'ın üstünde. Bu boyuttaki .iso dosyasını Boot Camp Yardımcısı kullanarak yükleme diski haline çevirmek isterseniz USB cihazınızın boyutu isterse 256 Gigabyte olsun, "yetersiz alan" uyarısı alacaksınız. Eğer yakınınızda ulaşılabilir bir Windows cihaz varsa bu sorunu Rufus programı ile kısa sürede halledebilirsiniz. Fakat böyle bir şansınız yoksa ne yapacaksınız? İşte yöntem (Uyarı: Başlamadan önce lütfen 6. adımı okuyun):

1) Terminal'i çalıştırıp bu kodu yazarak USB diskinizin disk numarasını tespit edin:
Kod:
diskutil list
2) USB diskinizin numarasını kodun "diskN" kısmında yer alan N harfinin yerine yazın (örneğin 2):
Kod:
diskutil eraseDisk MS-DOS "WINDOWS10" MBR diskN
3) Diskinizin adı artık WINDOWS10 olarak değişti. Şimdi .iso dosyasını açın ve açılan klasörün ismini kopyalayıp şu komutu uygulayın (dil paketiniz farklı ise TR-TR kısımlarını değiştirmelisiniz):
Kod:
rsync -avh --progress --exclude=sources/install.wim /Volumes/CCCOMA_X64FRE_TR-TR_DV9/ /Volumes/WINDOWS10
4) Sıradaki kod:
Kod:
/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"
5) Şimdi bu kodu uygulayın:
Kod:
/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install.sh)"
6) Bu kodun çalışması için SIP'i kapatmış olmanız gerekiyor. Kapatmadıysanız Mac'inizi kapatıp recovery modunda (Command + R tuşlarına basın) açıp terminalde csrutil disable kodunu çalıştırmalısınız. SIP disable olduğuna eminsek 5. aşamadan sonra şu kod ile devam edeceksiniz:
Kod:
brew install wimlib
7) Son adım:
Kod:
wimlib-imagex split /Volumes/CCCOMA_X64FRE_TR-TR_DV9/sources/install.wim /Volumes/WINDOWS10/sources/install.swm 4000

Bu aşamadan sonra USB diskiniz artık Windows 10 kurabilmek için kullanıma hazır.

Kaynak

Merhabalar, çok açıklayıcı bir biçimde açıklamışsınız, teşekkür ediyorum. Ancak son aşamada ne kadar sürüyor? Windows'a format atarken sorunla karşılaştım ve hem işletim sistemi silindi hem de format için kullandığım USB hatalı çıktı. Son çare olarak mac'ten iso'yu indirip kurmayı deniyorum. Son aşamaya geldim ve şu an bekliyorum. 1 saat geçmesine rağmen 1 MiB bile yüklenmedi...

Yeni konular

Geri
Yukarı