MacOS-Macbook sürüm incelemesi

Worm holes

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,
Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım.

Uzunca bir süredir laptop alma niyetindeyim. 6 yıllık Laptop'um eskidi bir takım fonksiyonlarını yitirdi(klavye tuş basmama, şarjda kullanma vs.)
Yenisini almak istiyorum. Şu anki Laptop'um çok hantal olduğu için yeni alacağım cihazın Ultrabook olması gerektiğini kavradım.
Fakat piyasadaki Ultrabook'lar çok yüksek fiyatlı olduğunu fark ettim sonrasında eğitim inidirimi vs derken MacBook Pro'lar dikkatmi çekmeye başladı madem bu fiyatlara çıktım neden Mac olmasın dedim kendi kendime. 10-11BIN TL bütçe belirlemiştim kendime.

Bilgisayar mühendisliğindeyim. macOS konusunda yazılım nasıl olur endişem vardı fakat biraz araştırınca çeşitli forumlardan fikir alınca en doğru platform olduğu konusunda ikna edici deneyimler aktarıldı tarafıma. Bu konudaki endişelerim giderildi tabii ama siz yine de bu bağlamda yorum yapabilirsiniz elbette belki değinilmeyen yönleri vardır.
Ben Mac konusunda araştırma yaparken bir de Apple silicon hususu karşıma çıktı aslında bu olmasaydı çoktan alım yapmıştım ne yalan söyleyeyim araştırmalarım genel olarak bu yönde temellendi. Macrumors Reddit'te konuya dair nedir ne değildir MacOS'un geleceğine dair araştırma yapmaya çalıştım elimden geldiğince.
Genel kanı beklenmesi taraftarı olduğunu fark ettim. Özellikle çok acil bir durum yoksa bu tavsiye veriliyor. Arm konusunda Apple'ın sonuçları heyecan verici olarak görülüyor. Asi Mac'lerin kısa sürede oturacağı kanaatindeler. Ppc'den Intel'e geçiş örnek olarak gösteriliyor. İlk Intel 32 Bit iken sonra 64 Bit'e geçiş olması derken Apple'un bu geçişleri sancısız bir şekilde atlatıp yazılımlarla platformunu destekletebildiği hususunda görüş bildirmişler.
Arm 32 Bit desteği olmayacağı için 3. parti yazılım kullanıyorsanız şayet Intel tercihi bu aşamada mantıklı bir tercih olabileceği söylenmiş.
Rosetta 2'nin programlar chipseter arasındaki bağlantıyı emüle edebilmesine fazlasıyla güveniyorlar.

Beklesem de arm işlemci alabileceğimi alabileceğimi düşünmüyorum açıkcası fiyat bakımından hiç de makul olmayacaktır ülkemiz şartlarından dolayı.

Benim asıl endişem Apple'ın arm temelli mimariyi baz almasından kaynaklı eko sistemde önceliğinin kendi işlemcisi ve dolayısıyla risc mimarisine yönelik adımlar atması olacak bu da Intel'in pabucunun dama atılması ve kısa sürede desteksiz kalabileceği hatta atıl vaziyette bir cihaz olarak elimde kalacağı düşüncesine itiyor beni. macOS özellikle Catalina'yla itibaren( Big Sur'u da dahil kast ediyorlar beta sürümlerdinden kaynaklı ) stabilitesini kaybettiğine dair yorumlar da okuyorum bir yandan özellikle ısınma sorunları çok dikkatimi çekiyor.
Bir tane çarpıcı görüş daha aklımda kalmıştı MacOS'un iPad OS deneyimine yaklaştırıldığı konusunda idi ve sistemde son kullanıcının daha az söz hakkı olması ve dolaysıyla daha az müdahale yapabilmesine neden olabileceği yönündeydi.
Konuyu fazla dağıtmayayım.
Bir MacBook ömrü için 7 yıl biçiliyormuş sanırm.
Ben 5 sene ve üzeri üzmeden kullanabileceğim Windows kanadında (Bootcamp ile) işleri tamamlayabileceğim bir cihaz mı bunu merak ediyorum. İhityaçları karşılar mı?

Bu konularda deneyimli abilerin/dostların görüşlerini almak istedim. Bugün bu şartlarda ne gibi bir karar alırdınız?

Teşekkürler.
Saygılar.
@Recep Baltaş (sevgiler abi)
@The Anorak

Dipnot:başlığı “....sürüncemesi” olarak açmıştım ama bu hale gelmiş yanıltıcı olabilir bir şey incelemiyorum

Son düzenleme:
Üşendim okumaya akşam akşam ama sorunun cevabını şöyle vereyim sen donanımamı öncelik vereceksin ona göre laptop al çünkğ Apple aldığın fiyata donanımı 2 kat daha iyi olan Windows laptopu alırsın MacBook 7 yıl yapan şey diye bir şey yok sen bunun Intel sitesinden güncelleme yaptıkça performans artar ayrıca MacBook gibi şeylerde cracl yoktur güvensiz sitelere girmezler arkadaşım aldı EBA'ya bile girmiyor toplu güven ortamı değil diye önerim Windows olur.

Üşendim okumaya akşam akşam ama sorunun cevabını şöyle vereyim sen donanımamı öncelik vereceksin ona göre laptop al çünkğ Apple aldığın fiyata donanımı 2 kat daha iyi olan Windows laptopu alırsın MacBook 7 yıl yapan şey diye bir şey yok sen bunun Intel sitesinden güncelleme yaptıkça performans artar ayrıca MacBook gibi şeylerde cracl yoktur güvensiz sitelere girmezler arkadaşım aldı EBA'ya bile girmiyor toplu güven ortamı değil diye önerim Windows olur.

Dostum teşekkür ederim dönüş için.

Sevgiler
@Ali Güngör taciz gibi oluyor kusura bakmayın da kıymetli üstatlardan konuya dair görüş almak isterim
@The Anorak biraz uzun yazı oldu fakat konuya dair görüşlerinizi almak isterim üstad

Son düzenleme:
Kardeşim senin tezine göre Mac Prolar çöp olacak desene. 2013 Macbook Pro Big Sur güncellemesi alıyor. Biraz bende de senin düşüncen vardı. Ben şöyle düşündüm şuan ilk çıkacak olan düz Macbook 12" (beklentiler bu yönde diye biliyorum). Yani her türlü bir daha ki seneyi bekliyeceksin ve fiyat daha yüksek olur diye düşünüyorum. Hem dolar yüzünden hem Apple üstüne ekler diye düşünüyorum bide vergiler var tabii. Desteğin devamı konusunda da Recep abinin yazısına bakabilirsin.

Kardeşim senin tezine göre Mac Prolar çöp olacak desene. 2013 Macbook Pro Big Sur güncellemesi alıyor. Biraz bende de senin düşüncen vardı. Ben şöyle düşündüm şuan ilk çıkacak olan düz Macbook 12" (beklentiler bu yönde diye biliyorum). Yani her türlü bir daha ki seneyi bekliyeceksin ve fiyat daha yüksek olur diye düşünüyorum. Hem dolar yüzünden hem Apple üstüne ekler diye düşünüyorum bide vergiler var tabii. Desteğin devamı konusunda da Recep abinin yazısına bakabilirsin.
Hocam paylaştığınız yazı için teşekkür ederim ben görmemiştim güzel oldu bilgilenmiş ve neler olabileceğine dair bir fikir sahibi olduk eyvallah.
İnsan endişelere kapılıyor ama birden çöp olacağını düşünmüyorum fakat zaman içerisinde yitip gidecektir. Destek kesildikten sonra güvenlik problemleri vs derken muhtemelen geçiş olacaktır.
Bootcamp ile sistemler windows olarak kullanılabilir mi acaba bunu da merak etmiyorum değilim esasında.

zaten benim arm'ı beklemek gibi ana hedefim yok çok cuzzi bir ücret koyup da şu an satmakta olduğunu macbook pro 16" modelleri öldüreceğini sanmıyorum pek maksimum kar anlayışıyla hareket etmekteler.
alttan üste doğru ürün segmentlerini yenileyeceklerdir sızdıran insanlar da böyle diyor.
Macbook pro 13" modeli 1750 dolardan girse dahi ülkemiz şartlarında minumum 2 bin tl fazladan para verileceğini düşünüyorum bu da bütçeyi ciddi anlamdan esnetmek demek. ve oturması da bir müddet zaman alacaktır. insan ne olur diye görmek istese de ne kadar türkiye şartlarında hızlı hareket etmeli diye düşünüyorum

-----
@The Anorak

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı