macOS neden optimize değil?

Daha fazla  
Arkadaşlar Apple'nin çıkardığı 4090 gücün de olan M3 40 çekirdekli çip nedense çoğu oyun da 4090 değil de 1060 gücündeymiş gibi FPS veriyor bunun nedeni nedir? Baldur's Gate'de 4090'la aynı FPS alırken diğer çoğu oyunda 1060'dan daha az FPS alıyor. Bana MacOS'a optimize değiller çünkü dediler. E neden optimize olmuyorlar tamamen açıklayacak biri açıklayabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Render gucu ile oyun gucu tamamen farkli seyler. NVIDIA'nin Quatro veya Titan kartlari var mesela render konusunda inanilmaz seviyede olmalarina ragmen oyun tarafinda o kadar guclu degil. Kaldi ki Windows tarafinda DirectX vs. gibi durumlar mevcut ki muhtemelen en buyuk faktor de bu.

Render gucu ile oyun gucu tamamen farkli seyler. NVIDIA'nin quatro veya titan kartlari var mesela render konusunda inanilmaz seviyede olmalarina ragmen oyun tarafinda o kadar guclu degil. Kaldi ki Windows tarafinda DirectX vs. gibi durumlar mevcut ki muhtemelen en buyuk faktor de bu.

Alakası yok çünkü dediğim cihaz Baldur's Gate'de 4080'den fazla FPS veriyor ama diğer oyunlarda gücünü gösteremiyor. Bunun sebebi bazı oyunların MacOS'a optimize edilmemesi mi dedim. Eğer böyleyse neden çözemiyorlar?

Alakası yok çünkü dediğim cihaz Baldur's Gate'de 4080'den fazla FPS veriyor ama diğer oyunlar da gücünü gösteremiyor bunun sebebi bazı oyunların macosa optimize edilmemesi mi dedim eğer böyleyse neden çözemiyorlar.

macOS'a optimize etmek diye bir sey yok. Eger macOS'daki donanimdan tamamen yararlanmak istiyorsan oyunu buna gore tekrar kodlaman lazim. Bu da cok ekstra bir mesai ve ugras demek ki cogu sirket bunla ugrasmak istemiyor. Ote yandan dedigim gibi Windows tarafinda DirectX gercegi diye bir sey var.

macOS'a optimize etmek diye bir sey yok. Eger macOS'daki donanimdan tamamen yararlanmak istiyorsan oyunu buna gore tekrar kodlaman lazim. Bu da cok ekstra bir mesai ve ugras demek ki cogu sirket bunla ugrasmak istemiyor. Ote yandan dedigim gibi Windows tarafinda DirectX gercegi diye bir sey var.
DirectX de rezalet bir şey. Performanslı ve güzel değil.

Gelistiricilere epey kolaylik sagliyor ama. Ben zaten Windows'un iyi bir isletim sistemi oldugunu dusunmuyorum ama yapabildigi bazi seyler konusunda rakibi yok. Oyun konusunda da kisa vadede rakibi cikabilecek gibi gorunmuyor maalesef.

Windows zaten oyunlar da iyi performans göstermiyor Linux bile oyunlar da daha fazla FPS veriyor Windows'un tek rakibi olabilecek macOS o da neden rakip olamıyor oyun konusun da sıkıntılı ama oyun konusunu çözeceklermiş yani oyuna uygun bir işletim sistemine de çevireceklermiş aynı zaman da bu iyi bir haber. Aslında MacBook'lar çok güçlü macOS oyuna göre bir işletim sistemi olmadığından MacBook'lar optimize olamıyor az FPS alıyorlar onu düzeltecekler.

Yeni konular

Geri
Yukarı