macOS neden optimize değil?

Mac kullanıcılarının tamamına yakını bilgisayarlarını oyun amaçlı almıyor. Dünyada Mac kullanıcısı sayısı belki de toplam bilgisayar kullanıcısının %10'una denk gelir. Bu yüzden oyun geliştiricileri de bu azınlık için özel mesai harcamıyor. MacOS bana sorarsanız müthiş bir işletim sistemi. 10 yıllık Mac air bilgisayarım düşük konfigürasyonuna rağmen çatır çatır işlerimi görüyor, bu yüzden rutin kullanım ve iş amaçlı yeniden Mac aldım. M3 Max sonrasında gelecek M4 Pro işlemcilerde oyun performansının çok daha iyi olacağı söyleniyor. Keza şu anda M3 Max kullanıcısı bir arkadaşım işlemciyi yormayan bir emülasyon ile oyunları Windows işletim sisteminde akıcı şekilde oynuyor.

Mac kullanıcılarının tamamına yakını bilgisayarlarını oyun amaçlı almıyor. Dünyada Mac kullanıcısı sayısı belki de toplam bilgisayar kullanıcısının %10'una denk gelir. Bu yüzden oyun geliştiricileri de bu azınlık için özel mesai harcamıyor. macOS bana sorarsanız müthiş bir işletim sistemi. 10 yıllık Mac Air bilgisayarım düşük konfigürasyonuna rağmen çatır çatır işlerimi görüyor, bu yüzden rutin kullanım ve iş amaçlı yeniden Mac aldım. M3 Max sonrasında gelecek M4 Pro işlemcilerde oyun performansının çok daha iyi olacağı söyleniyor. Keza şu anda M3 Max kullanıcısı bir arkadaşım işlemciyi yormayan bir emülasyon ile oyunları Windows işletim sisteminde akıcı şekilde oynuyor.

Evet hocam size katılıyorum ama olay M3 çiplerinin oyunlar da yetersiz kalması değil M3 40 çekirdekli çip 4090 gücün de bir çip aslın da oyun rahatlıkla oynanabiliyor fakat geliştiriciler macosa özel oyunu güzel optimize etmedikleri için çip asıl gücünü kullanamıyor bu sorun çözülürse Windows'un 10 kat önüne geçer bana göre şu anki haliyle bile daha iyi bir işletim sistemi macOS.

Evet hocam size katılıyorum ama olay M3 çiplerinin oyunlar da yetersiz kalması değil M3 40 çekirdekli çip 4090 gücün de bir çip aslın da oyun rahatlıkla oynanabiliyor fakat geliştiriciler macosa özel oyunu güzel optimize etmedikleri için çip asıl gücünü kullanamıyor bu sorun çözülürse Windows'un 10 kat önüne geçer bana göre şu anki haliyle bile daha iyi bir işletim sistemi macOS.

40 Cekirdekli M3 cipinin oldugu bilgisayarin fiyati ne kadar peki? Bir tarafta sen 2500 dolara 4090'li bilgisayari topluyorken ote tarafta 40 cekirdekli Mac icin 4000 dolardan fazlasini vermen gerekecek. Bu da oyun oynama olayini anlamsizlastiriyor. Ote yandan MacBook'lar ince ve gelismis termal tasarima sahip olmayan cihazlari. Isin icine oyun giriyorsa sogutmayi guclendirmek icin cihazin hafifliginden ve kalinligindan feragat etmek gerek. O noktada da sadece Mac kullanicilari icin hicbir gelistirici bu zahmete girmez.

macOS optimize. Oyun optimize değil. Oyunu macosa göre yapmadığın sürece istersen 10 tane 4090 gücünde olsun yine optimize olmaz. Ayrıca APU bir cihazın 4090 gücünde olma ihtimalide yok.

Git bak kardeşim Baldur's Gate'de 4080'den 30 FPS daha fazla alıyor ayrıca dediğim oyunu macosa göre optimize etme zaten Apple'nin çiplerinin ne kadar iyi olduğunu bilmiyorsun galiba şaşırtıcı.

40 cekirdekli M3 cipinin oldugu bilgisayarin fiyati ne kadar peki? Bir tarafta sen 2500 dolara 4090'li bilgisayari topluyorken ote tarafta 40 cekirdekli Mac icin 4000 dolardan fazlasini vermen gerekecek. Bu da oyun oynama olayini anlamsizlastiriyor. Ote yandan MacBook'lar ince ve gelismis termal tasarima sahip olmayan cihazlari. Isin icine oyun giriyorsa sogutmayi guclendirmek icin cihazin hafifliginden ve kalinligindan feragat etmek gerek. O noktada da sadece Mac kullanicilari icin hiçbir gelistirici bu zahmete girmez.

Demek istediğim aslın da IMac'ler Apple oyunları macosa göre optimize etmeyi geliştiricileri ikna ederse IMac'e çok iyi bir sistem kurabilirler. Ki zaten adamların M3 40 çekirdekli çipi hadi 4090 gücün de olmasın 4080'den 30 FPS daha fazla aldırıyor fakat oyun geliştiricileri oyunları macosa göre optimize etmediğinden çipler performanslarını veremiyor bir Baldur's Gate yapmış.

Son düzenleme:
Git bak kardeşim Baldur's Gate'de 4080'den 30 FPS daha fazla alıyor ayrıca dediğim oyunu macosa göre optimize etme zaten Apple'nin çiplerinin ne kadar iyi olduğunu bilmiyorsun galiba şaşırtıcı.

Demek istediğim aslın da IMac'ler Apple oyunları macosa göre optimize etmeyi geliştiricileri ikna ederse IMac'e çok iyi bir sistem kurabilirler. Ki zaten adamların M3 40 çekirdekli çipi hadi 4090 gücün de olmasın 4080'den 30 FPS daha fazla aldırıyor fakat oyun geliştiricileri oyunları macosa göre optimize etmediğinden çipler performanslarını veremiyor bir Baldur's Gate yapmış.
dediğin gibi optimize olsa güzel ama biri x86 tabanda iken diğeri arm tabanlı bir sistem keşke arm tabana geçebilsek daha performanslı ve dediğin gibi 4080 karşılaştırmasına baktımda 4070 belkide 4080 i zor geçer gibi (optimizasyon yokken ) 4080 in videoları 4k ultra +80fps iken m3 max ın videodaki çözünürlüğünü 2k gördüm ona rağmen 70 fpslerde anca 4k üstü olan 1 tane gördüm ki 40 fps bandı işlemci kısmında m çipleri seviyorum ama gpu kısmında geride malesef karşılaştırma olarak renderde bakarım ki ordaki fark belli + windows sistemin daha güçlü ve ucuz olması farkı

Geri
Yukarı