Rehber macOS Sierra Doğrudan Yükseltme

Eğer Clover ile OS X kullanıyorsanız, yada benim gibi EL Capitan kullanıyorsanız, sisteminizi herhangi bir USB imaj hazırlamadan direk olarak macOS Sierra'ya yükseltebilirsiniz. Bunun için gerekenleri aşağıda sıraladık.

Başlamadan Önce:
Sisteminizin boot edilebilir bir yedeğini yada önemli verilerinizin yedeklerini mutlaka alın. Zira oluşacak bir sorunda tekrar yedekten geri dönüş yapabilirsiniz. Boot edilebilir yedek oluşturmak için Carbon Copy Cloner yada SuperDuper adlı uygulamaları kullanabilirsiniz.
SuperDuper!
Mac Backup Software | Carbon Copy Cloner | Bombich Software

Adımlar:
  • Aşağıdaki bağlantıdan Clover Bootloader en son sürümünü indirip kurulumunu yapın:
    Clover EFI bootloader
  • HDD/ EFI bölüntüsünü ESP Mounter Pro uygulaması ile mount edin FakeSMC.kext ve diğer kullandığınız kext'leri /EFI/CLOVER/ Kexts/ Others içine kopyalayın.
    screen-shot-2015-09-10-at-11-49-52-am-png.107909

• /EFI/CLOVER/Config.plist dosyanızı herhangi bir text edit programı ile yada Clover Configurator ile açın. Burada SIP(System Integrity Protection) güvenlik ayarını kapatacağız. Bununla ilgili bir rehber daha önce hazırlamıştık:
    OS X El Capitan Güvenlik Değişiklikleri Hakkında Bilgi- Sorunlar ve Çözümleri
  • BooterConfig and CsrActiveConfig bölümünü bulun. ve aşağıdaki gibi düzenleyin:
    Kod:
    <key>RtVariables</key>
    <dict>
    <key>BooterConfig</key>
    <string>0x28</string>
    <key>CsrActiveConfig</key>
    <string>0x67</string>
    </dict>
  • Şimdi MacOS Sierra'yı Apple Store'dan indirin. İndirme bittikten sonra Yükleme penceresi otomatik olarak açılacak.
  • Yükleme penceresi otomatik olarak açılmaz ise klavyenizde yön tuşlarını kullanarak "Boot MacOS (Sizin HDD)" seçin:
    screenshot0.png

• Burada yükleme yapacağınız diski seçin. Yükleme başladıktan bir süre sonra sistem otomatik olarak restart yapacaktır.
  • Clover Boot Menü yükleme ekranına geldiğinizde, Boot OS X Install seçeneğini seçin. (Örnek:Boot OS X Install from Montezuma HD). Eğer bu ekranda Boot OS X Install seçeneği yerine Sistem kurulu HDD seçerseniz, MacOS Sierra yükseltme yapmadan direk olarak El Capitan'a geçer.
  • Yukarıdaki gibi Boot OS X Install seçtikten sonra yükleme yapaılcak ve sistem tekrar yeniden başlatılacak.
  • Yeniden başladığında Boot Mac OS X seçeneğini seçin.( Örnek:Boot Mac OS X from Montezuma HD)

Son düzenleme:
Sistem yedeğini hdd içine mi alalım yoksa harici bir disk içine mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer Clover ile OS X kullanıyorsanız, yada benim gibi EL Capitan kullanıyorsanız, sisteminizi herhangi bir USB imaj hazırlamadan direk olarak macOS Sierra'ya yükseltebilirsiniz. Bunun için gerekenleri aşağıda sıraladık.

Başlamadan Önce:
Sisteminizin boot edilebilir bir yedeğini yada önemli verilerinizin yedeklerini mutlaka alın. Zira oluşacak bir sorunda tekrar yedekten geri dönüş yapabilirsiniz. Boot edilebilir yedek oluşturmak için Carbon Copy Cloner yada SuperDuper adlı uygulamaları kullanabilirsiniz.
SuperDuper!
Mac Backup Software | Carbon Copy Cloner | Bombich Software

Adımlar:
  • Aşağıdaki bağlantıdan Clover Bootloader en son sürümünü indirip kurulumunu yapın:
    Clover EFI bootloader
  • Şimdi MacOS Sierra'yı Apple Store'dan indirin. İndirme bittikten sonra Yükleme penceresi otomatik olarak açılacak.
  • Yükleme penceresi otomatik olarak açılmaz ise klavyenizde yön tuşlarını kullanarak "Boot MacOS (Sizin HDD)" seçin:
    Eki Görüntüle 190159
  • Burada yükleme yapacağınız diski seçin. Yükleme başladıktan bir süre sonra sistem otomatik olarak restart yapacaktır.
  • Clover Boot Menü yükleme ekranına geldiğinizde, Boot OS X Install seçeneğini seçin. (Örnek:Boot OS X Install from Montezuma HD). Eğer bu ekranda Boot OS X Install seçeneği yerine Sistem kurulu HDD seçerseniz, MacOS Sierra yükseltme yapmadan direk olarak El Capitan'a geçer.
  • Yukarıdaki gibi Boot OS X Install seçtikten sonra yükleme yapaılcak ve sistem tekrar yeniden başlatılacak.
  • Yeniden başladığında Boot Mac OS X seçeneğini seçin.( Örnek:Boot Mac OS X from Montezuma HD)
@montezuma MacOS Sierra için sıfırdan kurulum rehberini ne zaman yayınlayacaksınız acaba? Kendim sıfırdan kurulum yapsam bir sorun yaşar mıyım? El Capitan'ın kurulumundan bir farkı var mıdır?

Bu arada macOS Sierra GM için Nvidia Web Driver bu olsa gererek:
Nvidia Web Driver - 367.10.10.05b01
Doğrumudur @montezuma?
Evet, GM için yayınlanan sürüm bu.

@montezuma MacOS Sierra için sıfırdan kurulum rehberini ne zaman yayınlayacaksınız acaba? Kendim sıfırdan kurulum yapsam bir sorun yaşar mıyım? El Capitan'ın kurulumundan bir farkı var mıdır?
El Capitan kurarken izlediğin adımları takip edebilirsin.

Rehberdeki adımlara göre ilerliyorum ve indirme bittikten sonra otomatik olarak kurulum ekranı çıkıyor. Fakat kurulum yapılacak diski seçtirdiği ekranda osx in yüklü olduğu disk bölümünü göstersede bu bölümü seçip kuruluma devam etmeme izin vermiyor. Herhangi flash belleği deneme yapmak için takıp disk izlencesi ile formatlarsam yine aynı aşamada flash belleği seçebiliyorum tabiki alan yetersiz uyarısı verip yine devam etmiyor.
Kurulu ve çalışır durumdaki sistemlerim uefi windows 10 + ubuntu 16.04 + osx 10.11.4
Sizce gözden kaçırdığım konu nedir.

Sayın hocam rehber harika olmuş. Sierra sürümüne başarılı bir şeklde yüksettim. Dediğiniz gibi ses hariç herşey mükemmel. Sesi yeniden yüklemek gerekiyor. Teşekkürler

32gb lık bir flash bellek taktım sierrayı flash belleğe sorunsuz yükledi ve çalışıyor. Çok inceleme fırsatım olmadı ama ilk dikkatimi çeken el capitanda tanımadığı ekran kartı bunda doğruca tanımış, sistem ingilizce yüklenmiş. İşte olduğumdan daha fazla bakma fırsatı bulamadım ama akşama daha fazla göz atarım.
Şuanda çalışan sistemler windows 10 + ubuntu 16.04 + osx 10.11.4 + usb osx 10.12 oldu.

montezuma hocam sierraya yükselttikten sonra iki sorun oluştu birincisi ses ; aslında ses sürücüleri yüklü görünüyor el capitanda ki gibi fakat ses gelmiyor. İkincisi de youtube dahil herhangi bir video oynatamıyorum... itunestan mp3 bile çalmıyor bir fikriniz varmı ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı