Rehber macOS Sierra Doğrudan Yükseltme

Eğer Clover ile OS X kullanıyorsanız, yada benim gibi EL Capitan kullanıyorsanız, sisteminizi herhangi bir USB imaj hazırlamadan direk olarak macOS Sierra'ya yükseltebilirsiniz. Bunun için gerekenleri aşağıda sıraladık.

Başlamadan Önce:
Sisteminizin boot edilebilir bir yedeğini yada önemli verilerinizin yedeklerini mutlaka alın. Zira oluşacak bir sorunda tekrar yedekten geri dönüş yapabilirsiniz. Boot edilebilir yedek oluşturmak için Carbon Copy Cloner yada SuperDuper adlı uygulamaları kullanabilirsiniz.
SuperDuper!
Mac Backup Software | Carbon Copy Cloner | Bombich Software

Adımlar:
  • Aşağıdaki bağlantıdan Clover Bootloader en son sürümünü indirip kurulumunu yapın:
    Clover EFI bootloader
  • HDD/ EFI bölüntüsünü ESP Mounter Pro uygulaması ile mount edin FakeSMC.kext ve diğer kullandığınız kext'leri /EFI/CLOVER/ Kexts/ Others içine kopyalayın.
    screen-shot-2015-09-10-at-11-49-52-am-png.107909

• /EFI/CLOVER/Config.plist dosyanızı herhangi bir text edit programı ile yada Clover Configurator ile açın. Burada SIP(System Integrity Protection) güvenlik ayarını kapatacağız. Bununla ilgili bir rehber daha önce hazırlamıştık:
    OS X El Capitan Güvenlik Değişiklikleri Hakkında Bilgi- Sorunlar ve Çözümleri
  • BooterConfig and CsrActiveConfig bölümünü bulun. ve aşağıdaki gibi düzenleyin:
    Kod:
    <key>RtVariables</key>
    <dict>
    <key>BooterConfig</key>
    <string>0x28</string>
    <key>CsrActiveConfig</key>
    <string>0x67</string>
    </dict>
  • Şimdi MacOS Sierra'yı Apple Store'dan indirin. İndirme bittikten sonra Yükleme penceresi otomatik olarak açılacak.
  • Yükleme penceresi otomatik olarak açılmaz ise klavyenizde yön tuşlarını kullanarak "Boot MacOS (Sizin HDD)" seçin:
    screenshot0.png

• Burada yükleme yapacağınız diski seçin. Yükleme başladıktan bir süre sonra sistem otomatik olarak restart yapacaktır.
  • Clover Boot Menü yükleme ekranına geldiğinizde, Boot OS X Install seçeneğini seçin. (Örnek:Boot OS X Install from Montezuma HD). Eğer bu ekranda Boot OS X Install seçeneği yerine Sistem kurulu HDD seçerseniz, MacOS Sierra yükseltme yapmadan direk olarak El Capitan'a geçer.
  • Yukarıdaki gibi Boot OS X Install seçtikten sonra yükleme yapaılcak ve sistem tekrar yeniden başlatılacak.
  • Yeniden başladığında Boot Mac OS X seçeneğini seçin.( Örnek:Boot Mac OS X from Montezuma HD)

Son düzenleme:
montezuma hocam sierraya yükselttikten sonra iki sorun oluştu birincisi ses ; aslında ses sürücüleri yüklü görünüyor el capitanda ki gibi fakat ses gelmiyor. İkincisi de youtube dahil herhangi bir video oynatamıyorum... itunestan mp3 bile çalmıyor bir fikriniz varmı ?
Yeni konu açıp sorununu ayrıntılı paylaş.

Bende yüklenmiyor bu bilgisayara yüklenemez türünden bi hata verdi çözemedim hala.Şimdi de App Store'da indirildi yazıyor ama indirdiği falan yok.

Hangi sistem kimliğini kullanıyorsun? Sistem kimliğinin 2010 ve sonrası olmasına dikkat et. Ayrıca sistem bilgilerini paylaş.

Model Adı: MacBook Pro
Model Tanıtıcısı: MacBookPro4,1
İşlemci Adı: Intel Core i5
İşlemci Hızı: 2,29 GHz
Ekran Kartı : Intel HD3000

Sanırım kimlikten kastın MacBook Pro olan kısımdı doğru mu?

İyi akşamlar. XCode için güncelleme yapmam gerek. Eski Cloveri efi bölümünden kaldırdım ve güncel sürüm indirip kurdum. Ek ayarları yaptım. Clover ekranı geliyor 2 seçenek var boot from osx recover osx app storeden sierra 10.12.1 indirmiş durumdayım. EC 10.11.4 kullanıyorum şimdi.

Merhaba. Evet dikkatlice bakınca indirdiğim versiyonu install etmeği unutmuşum. Menüye geldi kurulum yaptım. Amma boot ediyorum sorun çıkarıyor.

Ayar:

Clover: 2.3k r3882
Boot: -v -kext-dev-mode=1 rootless=0

Sistem:

Model: Asus k56ca
HDD: SSD 120GB
CPU: Intel Core i5 3317U 1.70 GHZ
GPU: Intel HD 4000
RAM: 4GB DDR3 1600 MHz

0.jpg

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı