MacOS'da exe dosyasını nasıl açabilirim?

Egid Dikmen

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Macbook Pro 16" M1 Pro Silver
Meslek
Ağa/Paşa
Sosyal'de benzer konular var ancak çoğu eski ve bazılarında "Wine" önerilmiş. Az önce Wine denedim ancak sürümüm monterey ve Wine ise en son Big Sur'a kadar destekliyor. Online olarak dosyayı yükleyip bana ZIP olarak verebilecek bir site varsa o da olur yoksa uygulama da olur.

Sosyal'de benzer konular var ancak çoğu eski ve bazılarında "Wine" önerilmiş. Az önce Wine denedim ancak sürümüm monterey ve Wine ise en son Big Sur'a kadar destekliyor. Online olarak dosyayı yükleyip bana ZIP olarak verebilecek bir site varsa o da olur yoksa uygulama da olur.

Parallels ile Windows kurabilirsin. Her EXE dosyasını açamazsın ARM işlemcili MBPro'da.

Hocam Parallels VirtualBox VMware gibi uygulamalardan açabilirsiniz.

Parallels ile Windows kurup sadece arkada çalışarak Windows programlarını çalıştırmayı sağlayabilirsiniz ama onun dışında Wine dışında pek iyi bir performans verecek bir program olduğunu düşünmüyorum.

M1 MacBook Pro, ARM işlemcili bir cihaz. Siz ise x86 için yazılmış bir Exe çalıştırmaya çalışıyorsunuz. Wine 6.0.1 sürümü ile Apple M1 desteği eklemiş ama hem uygulama desteği kısıtlı hem de Monterey desteği yok.

Parallels ile Windows kurup sadece arkada çalışarak Windows programlarını çalıştırmayı sağlayabilirsiniz ama onun dışında Wine dışında pek iyi bir performans verecek bir program olduğunu düşünmüyorum.
Aslında bu program aktif olarak kullanacağım bir şey değil. 7MB lik bir dosya bunu açtığımda PC'ye 2GB civarında bir uygulama yükleyecek yani sadece açsam yeter. MacOS içine Windows kurmak mac i yormaz mı?

Aslında bu program aktif olarak kullanacağım bir şey değil. 7MB lik bir dosya bunu açtığımda PC'ye 2GB civarında bir uygulama yükleyecek yani sadece açsam yeter. MacOS içine Windows kurmak mac i yormaz mı?
Sonuç olarak cihazınıza yine .exe uzantılı bir uygulama yüklenecek. İndireceğiniz uygulamanın M1 Mac için desteklenen sürümünü bulmalısınız. Son olarak, M1 MacBook Pro, ARM işlemcili bir mimariye sahip. Ancak açmak istediğiniz dosya x86 için yapılmıştır. Wine için M1 desteği var. Denemeye değebilir gibi ama sorun çıkması durumunda şaşırmayın.

Sonuç olarak cihazınıza yine .exe uzantılı bir uygulama yüklenecek. İndireceğiniz uygulamanın M1 Mac için desteklenen sürümünü bulmalısınız. Son olarak, M1 MacBook Pro, ARM işlemcili bir mimariye sahip. Ancak açmak istediğiniz dosya x86 için yapılmıştır. Wine için M1 desteği var. Denemeye değebilir gibi ama sorun çıkması durumunda şaşırmayın.
Bu dosyanın içinde mac için yapılmış bir uygulama var ben mac ile indirmeye çalıştığımda karşıma bin tane reklam geliyordu o yüzden windows kullanan arkadaşıma bu dosyayı indirip bana atar mısın dedim normalde zip olan dosya bana exe olarak geldi yani içinde mac e kurabileceğim bir dosya var maalesef wine de çalışmadı.

Olay çok karıştı. exe Windows uzantısıdır. Bunu macOS'de kolay kolay açamazsınız. Ancak dosya aslen zip ise sanal makineye Windows kurulumu yapıp dosyayı orada açınız. Ortaya çıkacak olan dosyaları ana sisteme aktarıp dosyalarınıza özgürce erişebileceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı