Macunlar ve W/MK değerleri

Öncelikle şunu belirteyim, macun sadece W/MK değerine göre alınmaz. Macunun içeriğinde kullanılan bileşenler de önemli. Termal macunlarda özellikle kullanıcı deneyimi önemli, bir macunun ne kadar uzun süre dayandığı, kurumadığı vs. sadece kullanıcı deneyimiyle ortaya çıkar. Bu sebeple alacağınız termal macunu iyi araştırın. Bu konuda sadece piyasadaki bazı macunların W/MK değerliklerini paylaşacağım. Viskozite değeri de önemli sayılır. Viskozite değeri arttıkça macunun akışkanlığı artar yani sürmesi daha kolay olur. Neyse, yazmaya başlayayım.

Sıralama yüksek W/MK'den düşük W/MK'ye göre yapıldı.
(Sıvı Metal) Thermal Grizzly Conductonaut
73 W/MK​
Thermagic ZF-EX
14.6 W/MK​
Snowman MTG-10:
14.3 W/MK​
Thermalright TFX:
14.3 W/MK​
Thermal Grizzly Kryonaut Extreme:
14.2 W/MK​
Thermalright TF8:
13.8 W/MK​
Thermagic ZF-EVO
13.5 W/MK​
Alseye T9+ Platinum:
13.5 W/MK​
Thermal Grizzly Kryonaut:
12.5 W/MK​
Thermagic ZF-12:
12 W/MK​
Thermal Grizzly Hydronaut:
11.8 W/MK​
Cooler Master MasterGel Maker:
11 W/MK​
Thermagic ZF-10
10.8 W/MK​
ID Cooling TG25:
10.5 W/MK​
Zalman ZM-STC9:
9.1 W/MK​
Arctic MX-4:
8.5 W/MK​
ID Cooling TG15:
8.5 W/MK​
Aerocool COG:
8.5 W/MK​
Zalman ZM-STC8:
8.3 W/MK​
Cooler Master MasterGel PRO:
8 W/MK​
Zalman ZM-STC7:
7.2 W/MK​
Snowman T6 Ultra'dan çıkan macun:
6.63 W/MK​
Wipaste C2:
6 W/MK​
Arctic MX-2:
5.6 W/MK​
ID Cooling TG05:
5.15 W/MK​
Aerocool Baraf-S:
5.15 W/MK​
Cooler Master MasterGel Regular:
5 W/MK​
Xigmatek PTI-G3606:
5 W/MK​
Corsair XTM50:
5 W/MK​
Dark Freezer:
5 W/MK​
Phanteks PH-NDC:
4.5 W/MK​
Cooler Master IC Essential E1:
4.5 W/MK​
Corsair TM30:
3.8 W/MK​
Scythe SCTE 2000:
3.5 W/MK​
HY610:
3.05 W/MK​
Snowman giriş seviyesi soğutuculardan çıkan macun:
1.93 W/MK​
Halnziye HY510:
1.93 W/MK​
TX Silent Wind:
1.93 W/MK​
Cooler Master IC Value V1:
1.85 W/MK​
Cooler Master HTK-002:
W/MK şeklinde belirtmemişler, farklı bir birim.​
Reeven RT-PRO
W/MK şeklide belirtmemişler, farklı bir birim.​
Arctic MX-5:
Henüz bilinmiyor.​
Noctua:

Eksik gördüğünüz macun varsa söyleyin, eklerim. Biraz vakit aldı ama yazdım. Bazı macunlar o markaya ait soğutucuların içerisinde oluyor. Mesela Noctua'ya ait bir soğutucu alırsanız içerisinden NT-H1 çıkıyor. Arctic marka bir soğutucu alırsanız MX-4 çıkıyor içerisinden. Corsair marka bir ürün alırsanız bazılarında XTM-50 geliyor. ID Cooling marka bir ürün alırsanız TG-25 veya TG-05 çıkıyor.

Okuyan okumayan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Bir de Arctic MX-4 var çoğu kişi Thermal Grizzly çok pahalı ve 1 gr alacaksınız diyor o yüzden Arctic MX-4 alın geçin diyorlar ama aralarında w/mk farkı var ne almalıyım ve 1 gram ile 2 defa veya enaz 3 defa kullanma şansım olur mu en az 3 defa kullanmam lazım şu an kule tipi soğutucum var ona süreceğim yeni sıvı soğutma alınca ona süreceğim 2 tane oldu bir de ekran kartına süreceğim.
1 gramı düzgün sürersen 3 kere kullanırsın. Genel olarak macunlar arasında fark yok. Taş çatlasın 1-2 derece fark oluyor. Ben olsam MX-4 alırdım. 4 gram 100 TL oldukça iyi.

1 gramı düzgün sürersen 3 kere kullanırsın. Genel olarak macunlar arasında fark yok. Taş çatlasın 1-2 derece fark oluyor. Ben olsam MX-4 alırdım. 4 gram 100 TL oldukça iyi.
Hocam MX-6 hakkında ne düşünüyorsunuz? Kryonaut yerine alınır mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı