Madde Bilgisi sorularını çözemiyorum

Halil1905

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
TYT Fizik'in ikinci konusu olan Madde Bilgisi sorularını çözemiyorum. Özkütle, Kütle ve Hacim kafamı karıştırıyor ve hiçbir şey anlamıyorum. Bunu nasıl anlayabilirim? Konuyu en az 3 - 4 defa dinleyip not aldım ama hala tık yok.

Basit bir konu aslında formüllerle kafanızı karıştırmayın. Nereden dinlediğinizi bilmiyorum o yüzden Umut Öncül'e bakmadıysanız oradan izlemenizi öneririm.

Kütle ile hacim bağıntılı. Bir cismin kütlesini arttırırsan hacmi de artar. Özkütle birim hacim kütlesi.
Şimdi sorununun temeli tahminim birimlerle olan ilişkinden kaynaklanıyor. Bu tarz soruları çözerken hep aynı kalıp birimleri kullan cm^3 ve Gram örneğin. Önüne çıkabilecek hertürlü litre birimini Cm^3 kalıbına hertürlü metre^3 birimlerini cm^3 kalıbına çevirirsen ve yine hertürlü Kütle birimini gram olarak alırsan belki daha rahat edebilirsin.

Çeşitli kanallardan izledim bir türlü anlayamıyorum. Son olarak formülsüz fizik adında bir kanal var ücretli kursları var. Bunları alsam mı diye düşünüyorum, sizce değer mi?
Basit bir konu aslında formüllerle kafanızı karıştırmayın. Nereden dinlediğinizi bilmiyorum o yüzden Umut Öncül'e bakmadıysanız oradan izlemenizi öneririm.
YouTube kanalındaki videolar çok eski, müfredat değişikliği oldu o zamandan bu yana. Ücretli videolarını almaya değer mi?

Son düzenleme:
Birazcık başka işle uğraşın sonra sakin kafayla tekrar dinleyin konuyu. Gerçek hayattan da uzak bir konu değil zaten. Eski müfredat konularını da dinlemeyin ve para vermeyi de düşünmeyin bence. Sorunuz felan varsa çözebilirim anlatarak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı