Maden mühendisliği okunur mu?

Hacettepe maden mühendisliği mezunuyum ve işsizim. İngilizcem çok iyi bir seviyede ve kendimi olabildiğince geliştirdim. Torpiliniz yoksa insanların içi boş fikirlerini dikkate alarak bu bölümü okumanızı tavsiye etmiyorum, şimdiki aklım olsa öğretmenlik okurdum daha iyiydi.

Hacettepe maden mühendisliği mezunuyum ve işsizim. İngilizcem çok iyi bir seviyede ve kendimi olabildiğince geliştirdim. Torpiliniz yoksa insanların içi boş fikirlerini dikkate alarak bu bölümü okumanızı tavsiye etmiyorum, şimdiki aklım olsa öğretmenlik okurdum daha iyiydi.
Hocam öncelikle teşekkür ederim yanıtınız için. Hazırlığı bitirmek üzereyim ve okulu daha çok tanıma fırsatım oldu. Sektörü gözlemlediğim kadarıyla hacettepe,itü,odtü mezunları şekillendiriyor. İyi yerlerde çalışan çok mezunla tanıştım açıkçası. Detaylıca konuşmak isterim sizinle. Ulaşmanız için twitter hesabım @rubenbrandtcoll

Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği mezunuyum ve işsizim. İngilizcem çok iyi bir seviyede ve kendimi olabildiğince geliştirdim. Torpiliniz yoksa insanların içi boş fikirlerini dikkate alarak bu bölümü okumanızı tavsiye etmiyorum, şimdiki aklım olsa Öğretmenlik okurdum daha iyiydi.
Geçmiş olsun. Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği prestijli bir yer. Umarım istediğiniz şartlara uygun bir iş bulursunuz.

Hocam öncelikle teşekkür ederim yanıtınız için. Hazırlığı bitirmek üzereyim ve okulu daha çok tanıma fırsatım oldu. Sektörü gözlemlediğim kadarıyla Hacettepe, İTÜ, ODTÜ mezunları şekillendiriyor. İyi yerlerde çalışan çok mezunla tanıştım açıkçası. Detaylıca konuşmak isterim sizinle. Ulaşmanız için Twitter hesabım @rubenbrandtcoll

Her isin ekmegini yiyen olur sen yoluna devam et. Bu bölümü illa okumak isteyenlere Hacettepe yerine ODTÜ'yü tavsiye ederim gerekirse mezuna kalin, İTÜ de olabilir ama yine de ODTÜ diyorum. Bana kalirsa bu bölümü düsünenler secmesin o ayri konu. Issiz bir sürü maden mühendisi var su an. Maalesef Türkiye'de insanlar mezun olunca issiz kalma ihtimalinin farkinda olmuyor okurken. Bazilari icin en iyi secenek asgari ücretten diplomalarini kiralamaktan ibaret (yasal bile degil). Bos bir vaktimde sana ulasirim kardesim karamsarliga kapilma yolunu bulanlar da var sadece herkes garanti iyi bir isim olacak seklinde bakmasin mevzuya dikkat cekilmesi gereken noktanin bu oldugunu düsünüyorum. Gecmis olsun diyen arkadasa tesekkür ederim.

Yurtdışı denediniz mi hocam?

6-7 sene deneyim kazanmadan ben yurtdisina gideyim bari dersen gidemiyorsun, varsa baglantilarin ile daha kisa süre icerisinde gidebilirsin ama tabi ki biraz sans. Mezun olduk hadi yurtdisina gidelim olayi basit degil.
Hocam cahillikten soruyorum bende merak ettiğim için nasıl bir hazırlık yapmak gerekiyor?

Hocam cahillikten soruyorum bende merak ettiğim için nasıl bir hazırlık yapmak gerekiyor?
Yurtdisina cikmanin yolu bu meslek degil, bu meslegin öyle bir vaadi yok. Isinde iyi olan yetismis insanlar yurt disindaki firmalar tarafindan isteniyor. Isinde iyi yabanci dili olan deneyimli bir mühendis olursan ne mühendisi oldugun fark etmez. Hazir olarak gelen kalifiye bir mühendis gelismis ülkeler icin nimet, senin ülken egitim masraflarini karsiliyor, yetistiriyor ve baska bir ülke gelip senden bedavadan yararlaniyor. Eger onlara hicbir katkin olmayacaksa seni niye istesinler? Deneyim kazanacaksin, yabanci dilini gelistireceksin sonrasi kendiliginden gelir. Düsünmen gereken sey senin isteklerin icin dogru bölüm bu mu sorgusu olmali bence. Ben iki yerde is bulabildim konum olarak rezil yerlerdi, teklif edilen maas cok düsüktü. Sansina bu meslekte normal bir is bulabilirsen bile calisma sartlarinin ne kadar agir ve riskli oldugunu bil. Ben basima gelecekleri göze aliyorum, artisiyla eksisiyle tamamim diyorsan oku, bence yurtdisina gitmeyi düsünmeden önce ülkendeki kosullari gözden gecir ilk basta. Birisi maden mühendisligi istedigini sonra yurtdisinda calismayi düsündügünü yazmis galiba ona takildin, her sey yolunda giderse yillar sonra gidebilir, maden mühendisi ihtiyaci olan ülkeler var, evet ama kimse tecrübesiz birini aramiyor. Somut bir seyler ariyorsan su an yurtdisinda meslegini yapan bir üniversite arkadasim yok. Deneyimli olup giden insanlar var. Almanya gibi yerlerde bir yil icin 10 bin euro banka hesabinda göstererek calisma iznin olmadan yüksek lisans yapip basarili olursan kalabiliyorsun, paran varsa bu da bir secenek. Bu yol icin de nerden mezun oldugun hangi bölümü okudugun da önemli degil. Bilmiyorsan bu yol aklinda kalsin. Yardimim olmustur umarim kararlarini iyi ver, iyi calis. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı