Madenciliğe Giriş 101

A.Aoi

Decapat
Daha fazla  
İngiltere'de mining sistemi kurmak istiyoruz ama bu konuyla ilgili çok az şey biliyorum ve doğal olarak kafamda birçok soru var.
Mining sistemi nasıl kurulur? Kurarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Hangi parçaları seçmeliyiz? Sorularıma cevap verebilirseniz veya cevap verecek bilgi kaynağı paylaşırsanız sevinirim.

Ayrıca şimdi sormak istediğim bir soru var. Madencilik getirisi konusunda sürekli X kartla Y mh kadar ETH kazım yaparsan günlük Z TL (veya dolar) kadar gelir elde edersin gibi mesajları çok görüyorum ama buradaki gelir Ethereum'un değerine göre değişiklik gösteriyor (ETH bağlı olarak günlük kazanç artabilir ya da azalabilir). Bu yüzden de bu tarz cevaplar her durumda doğru olmuyor. Örnek verecek olursak sistemimiz günlük 100mh ETH kazıyor, stabil şekilde atıyorum 100 gün kazım yaptık. Ne kadar ETH kazmış oluruz?

İngiltere'de mining sistemi kurmak istiyoruz ama bu konuyla ilgili çok az şey biliyorum ve doğal olarak kafamda birçok soru var.
Mining sistemi nasıl kurulur? Kurarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Hangi parçaları seçmeliyiz? Sorularıma cevap verebilirseniz veya cevap verecek bilgi kaynağı paylaşırsanız sevinirim.

Ayrıca şimdi sormak istediğim bir soru var. Madencilik getirisi konusunda sürekli X kartla Y mh kadar ETH kazım yaparsan günlük Z TL (veya dolar) kadar gelir elde edersin gibi mesajları çok görüyorum ama buradaki gelir Ethereum'un değerine göre değişiklik gösteriyor (ETH bağlı olarak günlük kazanç artabilir ya da azalabilir). Bu yüzden de bu tarz cevaplar her durumda doğru olmuyor. Örnek verecek olursak sistemimiz günlük 100mh ETH kazıyor, stabil şekilde atıyorum 100 gün kazım yaptık. Ne kadar ETH kazmış oluruz?

Bir site vardı madencilik hesaplayıcısı diye. Anlık olarak ETH kuruna göre gelire bakıyordu seçtiğiniz kart için en vermili madenciliği söylüyordu aynı zamanda. Ama ne kadar doğrudur bilemem.

Yani demem o ki genelde aylık hesaplar yapılır çünkü aylık ayın başındaki kurla, ayın sonundaki kur çok uçuk farka sahip olmaz ETH'ta. O yüzden gelirler aşağı yukarı belirli bir seviyede olur. Ancak 3 ay + 10 gün uzun bir süre bu hesabı yapmak için. Çok artabileceği gibi, çok düşedebilir. 100MH elektrik faturası hariç şuan 4.4 dolar günlük getiriye sahip. Bu da ayda 132 dolar demek. Fakat yarın, veya başka bir gün ETH düşebilir. 3 dolara düştüğünde aylık gelir 90 dolar olacak. 42 dolar fark aylık.

Şu kadar gün kazdım elimde şu kadar eth olur diye bir şey yok. Siz demişsiniz ya günlük şu kadar dolar getiriyor diye hesaplar yapılıyor, bu hesaplar doğruyu yansıtmıyor çünkü eth'nin fiyatına göre değişiyor diye, işte size gelen eth miktarı da günden güne değişiyor. 100 mh 5 ay önce aylık 0.08 eth getirirken şu anda ayda 0.039 eth getiriyor. O yüzden sizin dediğiniz gibi bir hesap yapmak mantıksız, ki yapılamaz da. Size gelen eth miktarı saatten saate değişir çünkü ağdaki madenci miktarı hep değişir, ağdaki işlem sayısı hep değişir. Bunların hepsi size gelecek olan miktarı değiştirir.

Asıl konuya gelirsek, şu anda İngiltere'de kw fiyatı 0.28 dolar. Türkiye'deki fiyat ise 0.13 dolara denk geliyor bir kere en büyük dezavantajınız bu, geliriniz sabit çünkü ama gideriniz daha fazla olacak TR'ye göre. Kart fiyatları hakkında bir şey diyemeyeceğim ama avrupadaki gibiyse o konuda da çok büyük bir avantajınız olmayacak.

Ben full ETH kasacağım, bu 2.0 olaylarının gelmesi bence bu piyasayı çok büyük etkilemeyecek diyorsanız GTX 1660S, RX 6600, RTX A serisi kartlardan alabilirsiniz. Bu kartların altcoin performansları rezildir, 6600 harici 2. elde satışları da çok daha zordur ve yüksek değer kaybederler ama fiyatları diğer kartlara göre daha düşüktür ve en önemlisi elektrik tüketimi çok daha azdır.

Ben riskimi minimize edeceğim, eğer 2.0 gelirse ve bu piyasa bundan büyük etkilenirse başka altcoin de kazabileyim veya ben kartımı satarken en az düzeyde değer kaybetsin yani alacağım kartlar güncel olsun diyorsanız RTX 3000 serisine yönelmelisiniz. 3060 TR'deki 2. el ve sıfır fiyatları göz önüne alındığında en FP karttır mining için. Tabii önceki cümleler sizin için önemliyse.

İlk olarak önerim, bu konu hakkında bilgilenmeden bu işe girişmeyiniz. Bir çok sorun vb yaşayacaksınız ve bunları çözmek için uğraşacaksınız, önce biraz araştırıp bilgi edinin, paranız boşa gitmesin.

Geri
Yukarı