Madenciliğin ekran kartı ile bağlantısı nedir?

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
57
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer
Evet arkadaşlar, neden mining yapılmış ekran kartları önerilmiyor ve ekran kartının gücüyle ilgili bir şey mi bu mining işi?

Mining denen olay senin ekran kartını kullanarak başkasının kendisi için para karşılığı karmaşık hesaplamalar yapmasıdır. Bu mining yapanlar da daracık bir yere milimetrik boşluklara onlarca ekran kartını takıp günlerce, haftalarca aralıksız tam güç çalıştırıp bu hesaplamaları yaptırıyorlar. Sonuç olarak da kart her yönden yıpranıyor.

Mining yapılmış kart her mining için sistem başladığı zaman %100 gücünü kullanması anlamına geliyor. Kart ömrü bu yüzden kısalıyor, fanlar yıpranıyor ve soğuk ortamda çalışmıyor ise ısıdan bazı parçalar artık eskisi kadar sağlam olmayabiliyor.

Dostum şimdi bu miningi yapan kişi tecrubeliyse sorun olmuyor genelde. Çünkü kart yıpranmasın diye voltajını ve fan ayarını ona göre yapar.
Ama tecrubesiz kişi karta Allah ne verdiyse abanır. Ve sonuç olarak kart ısınır ve yıpranır. Çünkü gece gündüz kartı tam yükte çalıştırıyor.
Ama zaten bu işe tecrubeli olanlar genelde kartlarını satmıyorlar o yüzden pek önerilmiyor. Yoksa işini bildikten sonra karta zarar vermez.
Bazılarıda mining'den daha fazla verim almak için BIOS'u ile oynuyor.

Mining denen olay senin ekran kartını kullanarak başkasının kendisi için para karşılığı karmaşık hesaplamalar yapmasıdır. Bu mining yapanlar da daracık bir yere milimetrik boşluklara onlarca ekran kartını takıp günlerce, haftalarca aralıksız tam güç çalıştırıp bu hesaplamaları yaptırıyorlar. Sonuç olarak da kart her yönden yıpranıyor.
Hesaplama yapıyor deyince işlemci ön plana çıkması gerekmez mi? Ben mi çok düz mantık bakıyorum?

Hesaplama yapıyor deyince işlemci ön plana çıkması gerekmez mi? Ben mi çok düz mantık bakıyorum?
Eskiden işlemciler yapıyordu zaten bu işi. Bir süper zeka bu işlemlerin ekran kartına da yaptırılabileceğini hatta kat be kat daha hızlı olacağını fark etti ve bum! Ekran kartı fiyatları tavan yaptı.

ekran kartının gücüyle ilgili bir şey mi bu mining işi?
"
Madenciliğin ekran kartı ile bağlantısı nedir?
"
Neden işlemci değilde ekran kartı kullanılıyor diyorsan mining için ekran kartı bu hesaplamaları daha hızlı yapıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı