MAG B550 sistemde CPU ışığı yanıyor

Erol Saral

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni sistem topladım. Kendim her şeyi doğru taktım çalışıyor her şey ama ekrana görüntü gelmiyor ve CPU ışığı yanıyor.
Anakart: MSI MAG B550 Tomahawk.
İşlemci: Ryzen 7 5800x3D.

1665600425509.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
5800x3D yeni bir 5000 serisi işlemci olduğu için son BIOS sürümünü yüklemeniz gerekir.

Neyse ki anakartınızda BIOS Flashback tuşu bulunuyor. BIOS Flashback yöntemiyle BIOS güncellemesi yapabilirsiniz.

Buradan 1.2.0.7 sürüm BIOS'u indirip USB belleğin içerisine atın ve dosyanın ismini "MSI.ROM" yapın. Tabii bu işlemi yapmadan önce diski FAT32 olacak şekilde biçimlendirmeniz gerekmekte.

Daha sonra sistemi kapatın. Anakartın arkasında bulunan beyaz kutucuk işaretli USB bellek portuna hazırladığınız USB belleği takıp BIOS Flashback tuşuna 1-2 saniye basılı tutun. İşlem bitene kadar bilgisayara dokunmayın. İşlem bitince görüntü gelecektir.

Ekran gelmiyor ki nasıl yapacağım flashback le yaptım biraz yanıp söndü sonra hep yandı bekledim 10 dk öyle sonra kapattım açtım PC'yi yine ekran yok ışık yanıyor hala.
İşlem tamamlanmadan kapatmış olabilirsin.

5800x3D yeni bir 5000 serisi işlemci olduğu için son BIOS sürümünü yüklemeniz gerekir.

Neyse ki anakartınızda BIOS Flashback tuşu bulunuyor. BIOS Flashback yöntemiyle BIOS güncellemesi yapabilirsiniz.

Buradan 1.2.0.7 sürüm BIOS'u indirip USB belleğin içerisine atın ve dosyanın ismini "MSI.ROM" yapın. Tabii bu işlemi yapmadan önce diski FAT32 olacak şekilde biçimlendirmeniz gerekmekte.

Daha sonra sistemi kapatın. Anakartın arkasında bulunan beyaz kutucuk işaretli USB bellek portuna hazırladığınız USB belleği takıp BIOS Flashback tuşuna 1-2 saniye basılı tutun. İşlem bitene kadar bilgisayara dokunmayın. İşlem bitince görüntü gelecektir.

İşlem tamamlanmadan kapatmış olabilirsin.

Her şey takılı yapsam olur değil mi ekran kartı RAM vs bu dediğin olayı yaptım ama BIOS ışığı tamam güzel yanıp sönüyordu sonra hep yandı bekledim bekledim 10 dk ama bir şey olmadı kapatıp açtım o yüzden şimdi bir daha o işlemi yapsam olur değil mi?

Aynı işlemci ve MSI B550 Gaming Plus anakarta sahibim. Aynı sorunu yaşıyorum. Çözebildiniz mi?
aynı işlemciye sahibiz ikimizde bende aynı sorunu yaşıyorsunuz herşey çalışıyor ama görüntü gelmiyor ve CPU ışığı yanıyor

Aynı anakartı (vatandan aldım) 5900X ile yeni topladım. 5000 serisi işlemciler için BIOS update yapmasanızda mevcut biosuyla açılması gerekiyor. Ben kutudan çıktığı haliyle kurdum ve açıldı daha sonra USB ile bios içinden son sürüm bios ile güncelledim.
Düzeltme: 5800X3D için 2022-03-23 tarihli 7C91vA9 veya sonrasında çıkan bios versiyonlarından biri gerekiyormuş. Yanlış hatırlamıyorsam benim geçen hafta Vatan dan aldığım B550 Tomahawk tam da bu sürümle çıkmıştı kutudan. Tarihinin 2022 olduğunu hatırlıyorum.
Bios listesi linki

Dün RAM overclock ile uğraşırken CPU ledi sürekli yanmaya ve açılmamaya başladı. Önce Jbat pinlerine kısadevre yaparak bios sıfırlama denedim, sonra pili çıkarıp taktım olmadı. En son RAM lerden birini çıkarıp denedim öyle açıldı. Sonra herşeyi sıfırladım 2.-4. slotlara RAM takarak tekrar çalıştırabildim.

Bu arada sizdeki durum; biosu, USB ile bios flash düğmesiyle tam flashlayamadan kapattığınız için biosun bozulmuş olması olabilir. Eğer böyle ise anlayan birinin bios u tekrar yazması gerekir. Bunun için küçük bir alet kullanılıyor. Ben B450 Tomahawk ta bir kere sizin gibi yapıp bios u bozup bu şekilde kurtarmıştım anakartı. Artık MSI daki anakarttaki bios flash düğmesine güvenmiyorum ve kullanmıyorum.

Öncelikle biosun bozulmadığını varsayarak her yolu deneyerek kurtarmaya çalışın. RAM siz ekran kartsız çalıştırmayı deneyin , hata ledlerini takip edin. Sonra tek RAM ile 4. slota sonra sadece 2. slota RAM takarak deneyin.

Not: bios erken kapatılma vs.. sebebiyle bozulursa, bios flash düğmesi kullanarak tekrar üzerine yazıp kurtarılamıyor. Fiziksel olarak bios chipine cihaz bağlayıp dışarıdan (laptop ve yazılım kullanarak) biosun üzerine yazılması gerekiyor. Umarım bu aşamada değildir sizinki.

Benim B450 ye yaptığım işlemin örnek videosu: Link

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı