B550 Tomahawk CPU ışığı yanıyor

Ege Konhan

Kilopat
Daha fazla  
RAM
G SKILL RIPJAWS 3200 MHZ 32 GB 4x8
Ekran kartı
RTX 3080
Anakart
B550 TOMAHAWK
İşlemci
5800X3D
Sistem çok ısındığından dolayı sıvı soğutmayı temizleme kararı aldım. Temizledim ve termal macunu yenileyip tekrardan yerine monte ettim. Başlattıktan sonra CPU ışığı yanmaya başladı forumda hangi konuyu gördüysem hepsini denedim hiçbir şekilde sönmüyor ve ekran gelmiyor ne yapacağım arkadaşlar daha önce de ışık sebepleri yüzünden 2 defa servise gönderdim gına geldi artık.

Bazen fazla baskı da uygulayabilir. Bir de işlemci pinlerine de bakın. Bazen de sokete macun girebiliyor.

Şu an başka bir BIOS sürümüyle flashback yapıyorum onu denedikten sonra pinlerine bakacağım ama öyle bir sorun olduğunu da düşünmüyorum. BIOS güncellemesi yaparken bile CPU ışığı yanıyor :D

CPU pinlerinde bir sorun yok cmos bile yaptım sorun devam ediyor..

Sorun ram yüzünden 4 slot birden çalışmıyor tek tek slotları deneyince ekran geldi neden böyle bir sorun oluyor ?

Son düzenleme:
RAM miktarı yükseldikçe ve kullanılan slot sayısı arttıkça RAM uyumsuzlukları ile karşılaşma ihtimaliniz artar. Bahsi geçen RAM modeli ile anakart ve işlemci uyumluluğunu kontrol etmenizde fayda var. Arıza olma ihtimali de var ancak ilk olarak uyumluluğu kontrol edin. Önceden çalışıyor olması da bir şey ifade etmiyor maalesef, her şey normal sanıyorsunuz ama arka planda normal olmayabiliyor. Şu an bunu DDR5 RAM'ler ile yaşıyoruz. Çoğu işlemcinin 4 slot uyumluluğu için onay alan RAM sayısı o kadar az ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı